Hiába vásárolta fel az Android mögött álló Google a Motorola Mobilityt, ettől még nehezen érkezik az operációs rendszer frissítése. Már ha érkezik egyáltalán.
Érdekes helyzetben van a Motorola Mobility csapata, hiszen a telefonjaikon működő Android operációs rendszer gazdája történetesen az ő felettesük is: a Google tavaly augusztusban jelentette be
a cég felvásárlását.
Közeli távolság ■ Ha ebből azt a következtetést vonnánk le, hogy a fúzió segít a fejlesztői munkában, és a Motorola telefonok kapják meg leghamarabb az új operációs rendszerre való átállást biztosító frissítést, akkor alaposan tévednénk. A Motorola egy
külön oldalt hozott létre, ahol tájékoztatja vásárlóit arról, hogy a különböző készüléktípusok gazdái régiónként mikorra várhatják az átállást a jelenleg működő legfrissebb androidos verzióra, az Ice Cream Sandwich-re. Jelenleg több olyan modell van, amelynél egyáltalán nincs megadva még csak tájékoztató jelleggel sem időpont arra, mikor állhat át a Google tavaly ősszel bejelentett, és a (Samsung) Galaxy Nexus S-re már decemberben megérkező jégkrémes változatra.
Sőt, a Motorola friss tájékoztatása szerint ugyan nagyon szorosan együttdolgoznak a Google csapatával, de csak akkor fogják telefonjaikat egy újabb rendszerre frissíteni, ha az valóban fejlődést jelent a használat során. Amennyiben pedig azt látják, hogy ez nem megvalósítható, akkor egész egyszerűen lemondanak az upgrade-ről. (Több vásárló különböző fórumokon pedig azt jelezte, hogy ők meg akkor a Motorola termékeiről mondanak le a továbbiakban.)
Az egyénieskedés ára ■ Bár valamivel jobban halad, nem felhőtlen az átállás a többi androidos telefongyártónál sem. Különösen nehéz helyzetbe kerültek azok a cégek, amelyek extra felhasználói felülettel látták el az eddigi Androidok kissé puritán kinézetét - köztük a Samsung, a HTC, a Sony Ericsson vagy az LG. Ezek a kiegészítők több olyan látványelemet és extra funkciót kínáltak, amelyet az alap Androidban nem, vagy csak komoly kutakodás után lehetett megtalálni. Az Ice Cream Sandwich azonban a kiegészítők sok funkcióját az alapszolgáltatásba építette, vagy akár tovább is fejlesztette, így a rendszerfrissítés ellehetetlenítené a felhasználói felületek működését.
A Samsung és a HTC legújabb telefonjait már a legújabb Androiddal és az extra felhasználói felületek új változataival jelentette meg, ám több olyan készülék akad, ahol a gyártók inkább nem bolygatják meg a hardverre szabott rendszer és felület együttműködését.