Az informatikai és üzleti vezetőknek egyre kevesebb idejük van arra, hogy leüljenek a laptopjuk elé, és gyorsan átlátható módon szeretnék elérni a jelentéseket. A KFKI ügyfelei számára egy kifejezetten iPadre optimalizált webes szolgáltatást fejlesztett ki, amellyel hatékonyabbá tehetik a hálózatok monitorozását.
A globális gazdasági krízis csak ráerősített arra az igényre, hogy a cégvezetők mindig képben szeretnének lenni arról, mi történik éppen a vállalaton belül. Ennek köszönhetően a válság időszakában is bővült a céges jelentések készítését és emészthető formában történő gyors megjelenítését lehetővé tévő üzleti intelligencia (business intelligence – BI) alkalmazások piaca.

Az amerikai Gartner piackutató cég előrejelzése szerint e szegmensben 2011-ben és a következő években is közel 10 százalékos növekedésre lehet számítani. A magyar piac trendjeit az idén első alkalommal vizsgáló BI-TREK felmérés is arra jutott, hogy a hazai vállalatok jelentős része fejleszteni kívánja döntéstámogató rendszereit.

Közcím Az adatvizualizáció nem csak az üzleti riportok esetében lesz egyre fontosabb, de egyre inkább teret nyer a különböző rendszerek monitorozása esetében is. A nagyvállalatok szerte a világon számos különböző felügyeleti megoldást használnak az informatikai hálózatuk monitorozására. A legtöbb megoldással azonban egy idő után jelemzően ugyanaz a probléma adódik: a folyamatok, illetve az informatikai infrastruktúra változásait nem képesek követni, illetve azokhoz nehez igazíthatók. Így a jelentős költségekkel és időráfordítással bevezetett felügyeleti rendszereket egyre ritkábban használják az adminisztrátorok, illetve az informatikai vezetők.

- A legtöbb IT munkatárs számára a statikus menedzsment rendszerek használata nehézkes, egy idő után nem a valós állapotot mutatják – állítja Szegedi Antal, a KFKI vezető rendszermérnöke. Ezen a helyzeten változtatott a HP néhány évvel ezelőtt megjelent hálózatfelügyeleti alkalmazása a Network Node Manager i-series (NNMi), amely lehetővé teszi az aktív hálózati eszközök folyamatos monitorozását, a rendszer aktuális állapotának nyomon követését, a hálózati hibák, esetleges túlterhelések, vagy az eszközök téves konfigurációs beállításaiból eredő problémák gyors felismerését.

Mivel az infrastruktúra és konfigurációs változások automatizáltan bekerülnek a rendszerbe, ennek köszönhetően hosszabb idő elteltével is naprakész a rendszer, így azt folyamatosan használják is az IT részleg munkatársai. A HP eszközét jellemzően a többszáz hálózati eszközzel, kiterjedt vidéki fiókhálózattal, illetve sok vékonyklienssel rendelkező nagyvállalati ügyfelek használják.

Kevés idejük van Kresz Balázs, a KFKI szakértékesítésért és tanácsadásért felelős vezetője szerint a vállalatok vezetőinek egyre kevesebb idejük van leülni a számítógép elé, hogy a menedzsment-eszközökből származó riportokat át tudják nézni, és egyre inkább növekszik körükben az igény arra, hogy a jelentéseket gyorsan átlátható módon tudják elérni, amelyek alapján azonnal döntést tunak hozni. Nem véletlen, hogy körükben is egyre inkább terjednek az iPadek és más tabletek, amelyeken látványos, könnyen áttekinthető formában, online módon érhetők el az üzleti és egyéb jelentések.

Az iPad egyik fő előnye, hogy az érintőképernyőn egy oldalon nagy mennyiségű információ helyezhető el, amelyet két ujjal könnyedén ki lehet nagyítani. Ezen ötletből kiindulva a KFKI a közelmúltban kifejlesztett egy iPad-re optimalizált kezelőfelületet annak érdekében, hogy az hálózati felügyeleti rendszer által összegyűjtött információk bárhonnan elérhetők legyenek.

Ennek segítségével a felhasználó által fontosnak ítélt, előre meghatározott adatok (például az aktuális események listája, a nem normál állapotban lévő eszközök listája, grafikus topológia nézetek, vagy forgalmi grafikonok) könnyen és gyorsan elérhetők. A rendszer nyitott, bármilyen más, weben keresztül elérhető információ integrálható a felületre így megjeleníthetők rajta szerver-  és szolgáltatásfelügyeleti, ügyfélszolgálati vagy akár porjektmenedzsment információk.


A webes szolgáltatással egy oldalon áttekinthetik az információkat a vezetők

Ingyen iPad Ma már valamennyi üzleti intelligencia szállító kínál olyan eszközöket, amelyekkel szemléletesen - és akár mobil eszközökről is - grafikusan lehet elemezni a különböző információkat.A KFKI a speciális felhasználási mód miatt mégis az utat választotta, hogy nem különálló, az App Store-ból is elérhető alkalmazásként hozta létre a felületet, hanem valójában minden egyes felhasználó számára egyedileg lefejlesztett weboldalt hoz létre, amelyen a munkakörének és igényének megfelelő információkat érheti el, az általa leginkább áttekinthető módon.

Visontai Balázs, a KFKI vezető IT tanácsadója szerint az alkalmazást használók köre sokrétű lehet. A hálózati adminisztrátorok számára biztosíthatja az általuk felügyelt rendszerre vonatkozó információk állandó, tartózkodási helytől független elérését, megteremtve ezzel a lehető leggyorsabb beavatkozás lehetőségét az esetlegesen fellépő problémák esetén.

Az adatok több különböző forrásból származhatnak

Ugyanakkor hasznos eszköz lehet a különböző területek vezetői számára is, hiszen az infokommunikációs infrastruktúrára és szolgáltatásokra vonatkozó, előre beállított online dashboardokat bármikor megtekinthetik, egyszerűen elérhetik. Ennek köszönhetően akár kiválthatók még a korábban esetleg meglévő, rendszeres, nyomtatott vezetői riportok is.

A szolgáltató a tabletes felhasználást azzal is ösztönözni kívánja, hogy a megvásárolt HP NNMi licencek mellé az Apple iPad készülékeket ingyen biztosítja. Amint megtudtuk, a megoldás iránt jelenleg leginkább a banki ügyfelek érdeklődnek, ahol az IT monitorozással foglalkozó részlegek megszabadulhatnak a folyamatos riportolástól, miközben a vezetők egy naprakész jelentéseket szolgáltató eszközt kaphatnak.

Innováció az üzleti intelligenciában
A táblagép nem csak a gyártónak jó üzlet

MI-vezérelt embermosógép készül Japánban

A pilótafülkére emlékeztető szerkezet gyors mosó-szárító programot és teljes felfrissülést ígér a felhasználóknak.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.