Bár jó félévvel ezelőtt még teljesen eltérő jóslatokkal jelentkezett az okostelefonos operációs rendszerekkel kapcsolatban a Gartner, a Nokia Microsofttal kötött partnerségét követően már sikert tippelnek a Windows Phone-nak, amely szerintük öt éven belül a második legelterjedtebb platformmá válik.
Hogy érdemes-e hosszú távlatokban jóslásokba bocsátkozni egy olyan lendületes és folyamatosan átalakulóban lévő piaccal kapcsolatban, mint az okostelefonok, az erősen kétséges. Mi sem bizonyítja ezt jobban annál, hogy az olyan nagy apparátussal és tudással rendelkező kutatócég is, mint például a Gartner homlokegyenest eltérő trendeket vázol csupán néhány hónap eltéréssel.

Sok víz lefolyt...
Nincs hét hónapja sem, hogy tavaly szeptemberben még azt prognosztizálták a mobil operációs rendszerek piacán, hogy a Nokia saját megoldása (Symbian) ugyan fokozatosan teret veszít, de még 2014-ben is vezetni fogja a listát a maga bő 30 százalékos részesedésével. Nyilvánvalóan azzal ekkor nem számolhatott a Gartner, hogy pár hónappal később a finn gyártó gyakorlatilag eutanáziát hajt végre saját fejlesztésén, és a Microsofttal köt szövetséget. Ennek értelmében pedig a nemrég debütált Windows Phone 7 operációs rendszert teszi meg fő platformjának.

A történtek fényében a napokban már teljesen más hosszú távú előrejelzést adott közzé a kutatócég. A mostani listán már a mérhetőség küszöbén táncol a Symbian részesedése 2015-ben, miközben a féléve még csak a futottak még kategóriába sorolt Windows Phone-nak közel 20 százalékos szeletet tippelnek, ami elegendő a második helyre.

Jelenleg a legnagyobb jövőt a Google oprendszerének, az Androidnak jósolja a Gartner. Mostani tudásuk szerint az androidos készülékek aránya 2012 végére megközelíti az 50 százalékot, amit nagyjából tartani is tud majd a rákövetkező években a rengeteg gyártó által favorizált platform. Mindeközben a Research in Motion BlackBerry készülékének lassú piacvesztését és az iPhone-okon használt iOS 17-18 százalékot kitevő részesedésének stagnálását várják.

Mindent a Windows Phone 7-re tesz fel a Nokia
Borús kilátások a Nokiánál


Tippmix
Felmerül persze a kérdés, hogy mennyire kell komolyan venni a mostani adatokat a korábbi jóslatok fényében. Mint ahogy a Nokia-Microsoft összeborulását sem látta előre a Gartner, az sem garantált, hogy az elkövetkező hónapok, évek nem hoznak valami hasonlóan gyökeres fordulatot a piacon. Szintén ingatag talajon áll például az a feltevés is, hogy az Apple nem szakít azzal az eddig gyakorolt üzleti modellel, miszerint a piacrészesedésnél sokkal fontosabbnak tartják a termékeiken elérhető profitrátát. Egyre többször bukkannak fel például pletykák arról, hogy olcsóbb, nagy tömegek számára elérhető iPhone-változattal fog előrukkolni Steve Jobs cége.

Amúgy a Nokia sikeres megújulásában nem mindenki hisz. A Gartner jelentésével szinte egy időben minősítette le a finn gyártó hitelállományát a Moody’s. Többek között azért, mert nem tartják elég gyors üteműnek a Nokia tervezett átállását a Windows Phone-nal futó új termékkörre.

Eternus CS800: hatékony adatbiztonság deduplikációval (x)

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.