Folyamatosan érkeznek az újabbnál újabb bejelentések táblagépekről és okostelefonokról: Las Vegas-ban több évre elegendő bejelentést kaphattunk ebben a témában.
Bár eddigi CES-beszámolóinkban is megemlítettünk több fontos okostelefonos és tabletes újdonságot, ám a készülékek köre egyre bővül, szinte minden fontosabb gyártó beszáll egyik vagy másik (esetleg mindkét) termékkörbe.

Óriás telefonok A kijelzők maximális mérete több gyártót is megbabonázott: a HTC és a ViewSonic is felülről közelíti a 4 hüvelykes átmérőt. A Sony Ericsson Xperia sorozatának legfrissebb tagja is 4,2 inches érintőkijelzővel érkezik, amelynek ráadásul feltett szándéka az iPhone Retina Display technológiájának megközelítése (erre utal a kissé direkten megfogalmazott Reality Display név is).


A 2.3-as Androiddal felvértezett Xperia arc nevét a kissé hajlított hátsó kialakításáról kapta: a szupervékony és ehhez mérten könnyű készülék a legkeskenyebb részén mindössze 8,7 milliméteres vastagsággal, és 117 grammos tömegével próbálja ellensúlyozni a nagyképernyős mobilokkal szemben kialakított "tepsi" érzést.

Egy Exmor R nevű új technológia segíti a mobil 8,1 megapixeles kamerájával készített fotók részletgazdag és minőségi elkészítését még gyenge fényviszonyok között is. A készülék minden darabkája a multimédiára lett kihegyezve a HD videórögzítéstől a HDMI csatlakozón keresztül megvalósítható médiamegosztásig.


Hasonlóan nagydarab a Motorola Atrix is, a 4 hüvelykes kijelzővel szerelt készülék ráadásul Tegra 2 alapú, az erős processzort pedig 1 gigabájt rendszermemória segíti. A készülékhez ráadásul rendelhető lesz egy érdekes dokkoló megoldás, amely tulajdonképpen egy billentyűzet, egy akku és egy 11,6 hüvelykes kijelző összeborítva, amelybe az Atrixot behelyezve egy munkára is alkalmas kis netbookocskát kapunk.

Még töb tab lett A Motorola Xoom mellett egy másik olyan táblagépet is bejelentettek, amely majd Android 3.0 motorral kerül forgalomba. A Toshiba Tegra 2 alapra építi nagy felbontású (1280x800) kijelzővel szerelt tabletjét, amely a bemutatón még csupán az operációs rendszer 2.2-es változatát futtatta, a boltokban azonban már a tabletre termett droiddal lesz megvásárolható idén tavasszal (természetesen Amerikában).


A Panasonic a tévéknél befuttatott VIERA márkanéven demózta tabletjének prototípusát, nem véletlenül. A külön, ám tévével együtt is megvásárolható készülékkel a tévézés is nagyobb élménynek ígérkezik, csomó televízióval összekapcsolt funkció kerül a tabletbe, egyfajta intelligens távirányítóvá változtatva a készüléket. Az androidos jószág 10, 7 és 4 hüvelykes kijelzővel szerelt változatban is megjelenik majd, bár hivatalos dátum nem hangzott el.

Okostelefon- és tablet bejelentések a CES-en
Újabb tabletes bejelentések a CES-ről
CES: a Microsoft megint lemaradt valamiről

Nem ezeket a droidokat keressük? Bár az Android dominált a kiállításon, a tabletek között felbukkantak Windows alapúak, sőt egyedi próbálkozások is. Többen próbálkoznak a dupla érintőképernyő kihasználásával. Ilyenkor a két egymás felé fordított kijelző egyfajta notebookként borítható össze, és közülük az egyiket virtuális, ám teljes értékű billentyűzetté alakíthatjuk.


Az Acer Iconia két 14 hüvelykes kijelzőből áll, a Core-i5 alapú eszközön Windows 7 fut. Az amerikai Kno tabletje viszont egy testreszabott Ubuntu Linux verzióval érkezik: a gyártó kifejezetten hangoztatja is, hogy nem akar beszállni a divatos Android-Windows versengésbe, és a könyv alakra kihajtható táblagépet is elsősorban diákok számára ajánlják tananyagok, könyvek és jegyzetek olvasására, szemléltető multimédiás tartalmak futtatására.

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.