Az Intel már évek óta keresi a fogást a mobilpiacon, de az eddigi óvatos próbálkozások után az idei évben okostelefonokba és tabletekbe bújtatva is támad. Nemzetközi sajtóinformációk szerint a processzorgyártó már a jövő héten mindent megmutat.
Az Intel első kísérleteiben az operációs rendszer felől igyekezett befurakodni az okostelefonok világába: a gyártó 2010-ben hivatalosan is partneri viszonyba került a Nokiával a Linux-alapú MeeGo mobil operációs rendszer fejlesztésére. A MeeGo furcsa sorsa azóta közismert, a Nokia a Windows Phone elkötelezettségei miatt egyetlen telefon megjelentetése után kihátrált a fejlesztés mögül.
A mobilpiac hardveres meghódítására azért kellett várniuk, mert bár nagy sikereket értek el alacsony fogyasztású Atom processzoraikkal a netbookok és kis teljesítményű mindent-az-egyben PC-k körében, a chipek eddigi változatai nem voltak alkalmasak a kis méretű mobilokhoz és tabletekhez alkalmazkodni. Mostanáig.
Medfield alapú tesztkészülék - a valódi termékek már tavasszal megjelenhetnek
Lóherés ösvényen ■ A Medfield kódnevű Atom chippel felszerelt referencia-készülékekkel
már működés közben is megmutatta a gyártó, hogy gyors, megbízható androidos eszközök építhetők a processzor köré. A
január 10-én startoló Consumer Electronics Show-n viszont állítólag már a következő Atom-generáció, a Clover Trail névre hallgató lapka dolgozik majd a demó-tabletekben, amelyek Android mellett már a Windows 8 legfrissebb előnézeti változatát is futtatják majd.
A bemutatót követően az első kereskedelmi forgalomban kapható Intel-alapú tabletek és okostelefonok még az idei év első felében elérhetőek lesznek. Táblagépek terén biztosnak látszik, hogy a Dell és a HP az elsők között jelentkezik majd Clover Trail processzoros eszközökkel, míg okostelefonok terén egyes források az LG nevét emlegetik.
A verseny jó dolog ■ Az eddig is gyors ütemben növekedő mobilpiac idén még nagyobb lökést kap attól, hogy processzor-platform terén kétszereplőssé válik - idézi az amerikai Computerworld a Mercury Research vezető elemzőjét.
Dean McCarron szerint az eddig kizárólag ARM architektúrára épülő eszközök kora után a PC-s szegmensből nagy erőforrásokkal és tapasztalati tőkével érkező Intel felkavarja az állónak így sem mondható vizet.
A Windows 8 érkezése szintén a legjobbkor történik ahhoz, hogy a teljes mobil szegmens pezsgésben maradjon. Bár az új Microsoft operációs rendszer már azért is elindul a PC-k irányából a tabletek felé, mivel az ARM processzorokkal szerelt eszközöket is támogatni fogja, az Intelnek szintén aranybánya lesz a Windows 8-as tabletek által nyújtott lehetőség. A rendszer ugyanis két külön változatban jelenik meg ARM illetve Intel chipekre, és a félig-meddig megerősített hírek szerint az ARM-ra optimalizált változaton
nem futnak a korábbi inteles Windows verziókra írt szoftverek.
Akik tehát új Windows-t és tabletet szeretnének egyszerre, viszont fontos számukra a korábbi szoftverek használatának lehetősége, máris az Intel kasszájába csengetik be az új eszköz vételárát.
A címvédő visszavág ■ Természetesen eközben az ARM-alapú lapkák gyártói, a Qualcomm, a Texas Instruments és az Nvidia sem pihen, értelemszerűen az új, többfrontos helyzet őket is felrázza. Az elemző szerint ezek a gyártók meglévő mobilpiaci hátterüket tudják kihasználni, amely az Intelnek még nem áll rendelkezésre: a mai legfontosabb gyártók mindegyike jól működő ARM-alapú modelleket ad ki már évek óta, az ennek megfelelő tapasztalatokkal és gyártási háttérrel.
Tesztek szerint ráadásul a Medfield chip egyelőre még mindig több áramot fogyaszt, mint az ARM processzorok, ami a gyorsan merülő, ám csak alkalomszerű töltéshez kötött okostelefonok és tabletek esetén kritikus.
Egyes vélemények szerint viszont a végfelhasználók, főleg a továbbra is Androidot használó okostelefonosokat nem igazán érdekli majd, milyen processzor ketyeg a készülékben mindaddig, amíg a teljesítmény jó és az akku sokáig bírja - a végső győzelem tehát továbbra is attól függ, melyik gyártó szolgálja ki leghatékonyabban a készüléket és a rendszert, amit a felhasználó a kezében tart.