Tavaly még a vállalati környezetben első számú szereplőnek számított a RIM márkája. Mára már búcsúzni kényszerült a vezető pozícióból, és a kilátások még rosszabbak.
Hirdetés
 
A vállalati mobil szolgáltatásokkal foglalkozó iPass legfrissebb felméréséből az derült ki, amit borítékolni lehetett: már a vállalatoknál sem a legkeveltebb okostelefonos márka a BlackBerry.

45-32 arányban
idén már a cégeknél is verte az iPhone a BlackBerryt.
Trónfosztás
Míg tavaly még, ha hajszállal is, de az élen állt a RIM készüléke a céges felhasználók között, idén már messze elmaradt az új éllovastól, az iPhone-tól. 2010-ben a megkérdezettek 34,5 százalékának volt BlackBerryje, miközben az Apple telefonját 31 százalék használta munkában. Az idei számok már egy új korszakot mutatnak: iPhone-ja dolgozók 45 százalékának van, BlackBerry pedig csak 32,3 százaléknak. Ez utóbbi eredmény természetesen még elég a második helyhez, de jól látszik, hogy jövőre már ez sem fog összejönni. A Google Android operációs rendszerével szállított telefonok már a megkérdezettek 21 százalékánál lapul a zsebben.

Ha az idei esztendő rosszul alakult, akkor 2012-ben egészen borzasztó éve lesz az egykor szebb napokat látott RIM-nek. Az iPass kutatásában ugyanis arra is rákérdeztek, várhatóan milyen készüléket szereznek be jövőre a megkérdezettek. Míg 18 százalékuk iPhone-t mondott, a BlackBerryt mindössze 2 százalék jelölte meg potenciális új beszerzésként.

Egy mérés nem mérés - mondják a mérnökök. Most azonban nem arról van szó, hogy véletlenül ez az eredmény jött ki. Például egy hasonló témájú, októberi kutatás szintén arra jutott, hogy a BalckBerryk sötét jövő elé néznek. A 10 ezer főt meghaladó óriásvállalatoknál végzett felmérésből kiderült, hogy a felhasználók 30 százaléka jövőre azt tervezi, hogy megszabadul az eddig használt BlackBerrytől. Ez földcsuszamlásszerű változást hozhat a nagyvállalati szegmensben, ahol jelen pillanatban még mindig a RIM telefonja áll az élen 52 százalékkal.

Civil a pályán A térvesztést az gyorsítja jeletősen, amit a héten tartott IDC Üzleti Mobilitás konferencián is megerősítettek: 2010-ben már csak a mobilok 42 százalékát adták a vállalatok a dolgozóknak munka célú használatra, a maradék 58 százalékot olyan eszközök tették ki, melyeket a munkavállaló "civil" életében használ. Ez az arány három éven belül várhatóan egyharmad-kétharmad arányban fog elbilleni a privát mobilok javára.

Márpedig saját felhasználásra nem sokan vesznek BlackBerryt. Erre jó példa az a friss adat, miszerint egyetlen év alatt az Egyesült Államok teljes okostelefonos piacán a negyedik helyre csúszott vissza a RIM készüléke.

Nyilván a helyzeten az sem segít, hogy nemrégiben óriási port kavart az a meghibásodás, ami miatt napokig akadozott, illetve teljesen leállt RIM telefonokat kiszolgáló infrastruktúrája. A bukás azonban ennél sokkal régebbi, stratégiai jellegű hibákra vezethető vissza. Ezek egyenes következménye a mostani és a jövőben várható lejtmenet, amin valószínűleg már a hamarosan érkező új operációs rendszer sem fog tudni érdemben változtatni.

Nem a hosszú kimaradás nyírja ki a BlackBerryt?
Céges telefont kaptál? Az semmi, én bevihetem a sajátom!
Colttal lőne a felhasználók után a BlackBerry gyártója

Zuhanva cserélgetik a legértékesebb cég címét az amerikai techóriások

Az Apple szabadesésének köszönhetően ismét a Microsoft a világ légértékesebb vállalata. A helyzet fonákságát jól mutatja, hogy idén az utóbbi is 15 százalékot vesztett értékéből.
 
A mesterséges intelligencia új korszakába léptünk. A generatív MI nem csupán kísérleti technológia. Sok cég stratégiai eszköznek tekinti, amely segít a versenyképesség megőrzésében, javításában.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.