Bár már a tavalyi fejlesztések is a navigációs megoldások abszolút uralkodójává tették a Google térképszolgáltatását, a következő frissítés - főként a mobil felhasználók szemében - szinte értelmetlenné teszi bármilyen más megoldás használatát.
Az útvonaltervezéssel, dugófigyeléssel, folyamatos navigációval, közösségi közlekedési réteggel felruházott Google Mapsról már tavaly is az volt a szaksajtó véleménye, hogy funkciógazdagságával szinte kivégezte a navigációs versenytársakat. A közelgő frissítés pedig még jobban elmélyítheti a távolságot a Google térképszolgáltatása és az időközben lemaradó konkurencia között.



Zsebbarát túravezető A navigációs szoftverek kevés megmaradt érvei közül a leghangosabb eddig az volt, hogy míg a Google térképe folyamatos internetkapcsolatot igényel. Ezzel szemben az előre telepített navigációs megoldások kifejezetten jó szolgálatot tesznek a hazai mobilhálózatból kilépve, amikor a felhasználóknak nem kell a borsos adatlapcsolati roamingdíjakkal számolniuk. Bár több országban, így Magyarországon is egyre több szolgáltató kínálja "ajándékként" a Maps adatforgalmának díjmentességét, és a szolgáltatás vektoros megjelenítése is kifejezetten adatforgalom-barát, a külföldi extra díjak miatt az utazó felhasználók valóban könnyebben dönthettek valamilyen SD kártyára telepített térképekkel operáló megoldás mellett.

A Google Maps legújabb frissítésében azonban lehetőség lesz előre összeállított térképkollekciókat még az utazás előtt letölteni, és ezeket webkapcsolat nélkül, offline módban is felhasználni az útkeresés során. Ilyesmire eddig a térkép módban volt ugyan lehetőség, a navigációs kliens viszont nem támogatta a funkciót. A frissítés a hírek szerint körülbelül 50 megabájtnyi térképadat előre elmentését engedélyezi, amely elég egy nagyobb város teljes lefedéséhez (a becslések szerint viszont egy nagyobb lélegzetű európai utazás teljes navigálásához, például egy Budapest-Athén út követéséhez már kevés lehet).

Okos 3D és hátizsák Egy másik újítás a tájékozódás megkönnyítésére szolgáló látvány felturbózására szolgál, és valószerű háromdimenziós megjelenítést ad a térképeknek. Ennek eléréséhez a Google fejlesztői a felülnézetes, műholdas képeket kombinálták az egyre több területet lefedő hagyományos légifelvételekből származó adatokkal, valamint a kapcsolódó mérésekből kinyerhető magasságadatokkal. A térképmotor épp ezért a házakat, domborzati elemeket képes lesz úgy megjeleníteni, hogy a nézet megdöntésével közel realisztikus 3D-látvány fogad.



PC-s felhasználók számára üröm lehet az örömben, hogy e két új funkciót legelőször az Android rendszerekre szabott Google Maps kliensekben frissítik, és az iOS alá írt Google Earth alkalmazás is megkapja a 3D nézetet. Azért a PC-sek számára is lesz újdonság hamarosan, mégpedig a Street View "kirándulós változata" képében. A Street View Trekker lényegében hasonlóan készült, mint az utcákat földközelből fotózó elődje, ám itt a panoráma-kamerákat hátizsákokra rögzítették, ezért olyan területek kerülhetnek bele a megoldásba, amelyeket eddig az autós megközelítés lehetetlensége miatt nem lehetett elérni Street View alól. Elsőként az amerikai Grand Canyon tájait örökítik meg, később pedig további "vad területek", de akár épületeken, zárt tereken belüli útvonalak is rögzíthetők a technológia segítségével.


Így néz ki a Street View Trekker felszerelése (forrás: Google Blog)

A frissítés pontos időpontja még nem ismert, de a Google konferenciabeszélgetésén elhangzó információk szerint akár heteken belül megjelenhet az új változat, segítve a nyaralni indulók, turisták életét. Arról sincs még hivatalos információ, milyen városokról lesz elsőként elérhető a háromdimenziós nézet, ám a hazai felhasználókat nagy reményekre jogosíthatja, hogy a vállalat két éve már Budapestről is készít légifelvételeket.

A Google felvásárolta a QuickOffice-t
Tetszik a népnek a Google új generációs keresője
A Google kivégezte a navigációs versenytársakat

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.