Újabb kihívó jelenhet meg a hazai mobilpiacon. A szélessávú mobilszolgáltatásokhoz kapcsolódó frekvenciapályázat jelentkezési határidejéig négy cég – a Digi Távközlési és Szolgáltató Kft., a Magyar Telekom Nyrt., a Telenor Magyarország Zrt. és a Vodafone Magyarország Zrt. – nyújtotta be pályázatát a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatósághoz (NMHH).
Az NMHH-nak két hete van az alaki követelmények elbírálására
A hatóságnak, amely a dokumentumokat ma délelőtt bontotta fel, 15 napja van arra, hogy megvizsgálja, megfelelnek-e a pályázatok az alaki követelményeknek. A jelentkezőket csak ezt követően veszi nyilvántartásba. A nyertesek kihirdetésére pedig legkorábban július 6-án, legkésőbb október 19-én kerülhet sor, feltéve, ha a hatóság nem él ez egyszeri 30 napos meghosszabbítás lehetőségével.
A mostani tenderre a szakmai közvélemény alapvetően a három meglévő mobilszolgáltató jelentkezését várta, miután a 2011-12-es pályázat kudarca után az állam – talán végleg – letett arról, hogy ilyen formán legyen saját szolgáltatója. Egy ideig olyan hírek is jártak, hogy a szélessávhoz szükséges frekvenciákból a korábbi pályázatokon bespájzoló Telenor nem is indul, de végül mégis beadta a pályázatát.
Érdekesebb fordulat a romániai hátterű Digi Távközlési Kft. jelentkezése, amely persze csak kisebb meglepetést okozott, hiszen a távközlési cég a már többször is próbált mobilfrekvenciát vásárolni. Indult a legutóbbi tenderen is, de hatósági díjtartozása miatt kizárták a tényleges megmérettetésből.
Ha valódi integrált szolgáltató akar lenni a Digi...
Szakértők szerint a pályázók közül a Magyar Telekomnak és a Diginek van a legnagyobb szüksége újabb frekvenciákra. Az előbbinek az intenzív újgenerációs fejlesztések miatt, az utóbbinak pedig azért, hogy valódi integrált szolgáltatóként tudjon megjelenni a magyar piacon. A cég már meghatározó szereplője a vezetékes és műholdas piacnak, melyen telefont, internetet és tévészolgáltatást is kínál. Portfoliójából az integrált négyes csomagokhoz már csak a mobil hiányzik.
Hasonló helyzetben volt az Invitel és a UPC is, ők azonban más üzleti modellt választottak a mobil piacon való megjelenésre. Az Invitel a Telenorral kötött nagykereskedelmi megállapodást, a UPC pedig a Vodafone-nal szerződött virtuális szolgáltatásra.
Nagy kérdés, hogy a pályázható csomagok közül melyikre jelentkezett most a Digi. (Ezt a cégtől nem lehet megtudni, hiszen a pályázati kiírás szerint a pályázóknak a kizárás terhe mellett tilos a tenderrel kapcsolatban nyilatkozni a pályázat lezártáig.)
A kilenc csomagból a legértékesebb és a legdrágább háromra (lásd a lenti táblázatot) várhatóan a meglévő mobilszolgáltatók több tízmilliárd forintos ajánlata lesz a legelfogadhatóbb a tulajdonos államot képviselő hatóságnak. Amúgy sem valószínű, hogy a Digi a nagyokhoz hasonló, teljes körű mobilhálózat kiépítését tervezné Magyarországon. A kilenc csomagért elvárt 104 milliárd forintból pedig tovább már biztosan nem enged a kormány, amely eredetileg 120 milliárddal akarta volna a tender révén az idei költségvetést támogatni.
Versenyben az adatblokkokért
Így maradnak az adatszolgáltatásra alkalmas frekvenciablokkok, amelyek közül a legnagyobb küzdelem a D, E és F blokkokért várható. "Az itt elosztásra kerülő 3×10 MHz-nyi spektrum megszerzésére ráadásul az inkumbensek közül egyedül a Magyar Telekomnak és a Vodafone-nak van esélye, mivel a Telenor már eleve olyan frekvenciakészlettel rendelkezik az érintett 1800 MHz-es sávban, amely nem teszi lehetővé újabb blokkok megszerzését" – írja a HWSW. A DIGI várhatóan ezek közül valamelyikre pályázik, ezek a kiírás szerint kevesebbe is kerülnek.
Az adatszolgáltatási piac azonban önmagában kevés lehet a Diginek a teljes körű kibontakozáshoz. Az általunk megkérdezett szakértők szerint két megoldás mutatkozik a számára ezen a téren: vagy belső roaming megállapodást köt valamelyik nagy szolgáltatóval, vagy megpróbál az adathálózatán mobil VoIP-ot árulni. A mobil VoIP-pal kapcsolatos várakozásokat némileg lehűtik ugyanakkor azok az elemzői vélemények, amelyek szerint a technológia még nem eléggé kiforrott, a használata pedig némi digitális tudást is feltételez, tehát tömeges elterjedésére egyelőre nem nagyon lehet itthon számítani. Becslések szerint a technológia piaci részesedése viszont itthon is elérte már 10 százalékot, részben ennek is köszönhető, hogy megjelentek a korlátlan hívást lehetővé tévő flat díjcsomagok a hazai szolgáltatók kínálatában.
Megint csak szakértői vélekedés, hogy érdemes figyelni arra, hogy mit csinál a Digi hazai terepen, azaz Romániában, mert az előző évek tapasztalatai alapján két éven belül ugyanazt meglépi a magyar piacon is. Romániában van valamekkora saját mobilhálózata, az országos lefedettséget pedig az ottani Vodafone-nal kötött belső roaming révén éri el. Egy biztos, ha végül sikerül valamelyik érdemi frekvenciacsomagot megszereznie, a piacon ismét nagy ármozgás indulhat el, mivel a hazai távközlési szolgáltatók közül a Digi dolgozik a legkisebb árréssel.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak