A feltörekvő piacokon már három éve több okostelefon fogy, mint a fejlett országokban, ám 2014-ben az olló drasztikusan kinyílik. A gazdaságilag jobb helyzetben lévő területeken ugyanis idén és az elkövetkező években sem lehet már az eddig tapasztalt két számjegyű növekedéssel számolni - állítja az IDC legfrissebb előrejelzése.
Sokat és olcsón
Az amerikai piackutató cég számításai szerint idén több mint 1 millió 250 ezer okostelefont értékesíthetnek világszerte. Ez majdnem a negyedével több a tavaly elért forgalomnak. A közel 24 százalékos éves növekedésből azonban nagyon eltérően vette ki a részét a fejlett illetve a fejlődő régió. Míg előbbi esetében a piaci telítettség miatt 5 százalék alá esett a bővülés, addig az elmaradottabb térségekben majdnem 33 százalékos volt a növekedési ütem.
Ám a puszta eladási számok természetesen önmagukban meglehetősen csalóka képet festenek. Hogy mennyire más dimenzióban mozog a két szegmens, azt kiválóan szemlélteti az egy készülékre vetített átlagos eladási ár (average selling price - ASP). Ez idén a fejlett országokban bőven 400 dollár felett lesz, miközben a fejlődő térségekben 250 allatt lehet a mutató.
Távlati kilátások
A globális piac az elkövetkező négy évben folytatja a kétszámjegyű expanziót, miközben ugyanúgy megmarad a gazdasági területek között fennálló ellentét. A fejlődő országokban átlagosan évi 16, míg a fejlett régiókban csak 3,6 százalékos bővülést látnak az elemzők. a teljes piac 2018-ra átlépheti az 1,8 milliárdos darabszámot, amiből közel 1,5 milliárd kerülhet a feltörekvő régiókba.
A termékkategóriákat illetően az IDC megemlíti a néhány éve létrejött phablet-szegmenst, amely a hagyományos okostelefonok és a tabletek közötti méretkategóriát próbálja lefedni az 5,5 és 7 hüvelyk közötti képernyőjével. Ezek a nagyméretű mobilok idén az összpiac 14 százalékát adják, viszont négy év múlva már majdnem minden harmadik eladott telefon ilyen lehet. Ez egyébként jól jöhet az Apple-nek is, hiszen várhatóan hamarosan debütál az első, ilyen méretű iPhone. Az almás cég problémja ugyanis, hogy az alacsony szegmensben nem képviselteti magát, így a rakétázva növő, de rendkívül árérzékeny feltörekvő régióban nem tud labdába rúgni az androidos vetélytársak mellett.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak