Okos otthonoktól az egészségügyig mindenhol komoly versenytársa lehet az alternatív megoldásoknak.

Tegnap jelentett be a Wi-Fi Alliance, hogy elkészült a netre csatlakoztatott eszközökhöz készített, alacsony fogyasztású kommunikációs szabványa, a Wi-Fi HaLow, amely a 802.11 ah szabvány kiegészítése. A közlemény egyelőre a specifikáció több fontos jellemzőjé jótékony homályban hagyta. A Wi-Fi HaLow amúgy csak 2018-ban válik hivatalossá, de már akár az idén is piacra kerülhetnek a szabványt megvalósító eszközök.

Az IoT egyik kulcsa a kommunikáció

Az Internet of Things megoldások, illetve az m2m (machine-to-machine) kommunikáció egyik gyenge pontja, hogy a fejlesztőknek kompromisszumokat kell kötniük a kommunikáció energiaigénye és hatótávolsága miatt. A Google például ezek miatt nyitotta meg kommunikációs protokollját, a Weave-et, amely egyfajta megoldást kínál erre a problémára. A protokoll használatával ugyanis kiiktatható a meglehetősen energiaigényes wifi-kapcsolat használata.

A Wi-Fi Alliance szabványa, amin két éve dolgoznak, azonban ennél mindenképpen univerzálisabb, ráadásul a szervezet szerint ipari környezetben is alkalmazhatók lesznek majd. A Wi-Fi HaLow szabványnak megfelelő eszközök 900 MHz-en kommunikál, de – és ez szintén fontos érv a szabvány mellett – a 2,4 és 5 GHz-es sávot is képesek lesznek használni, az IP-alapú csatlakozás támogatásában pedig nincs változás.

A szabványt abból a szempontból rugalmasra tervezték, hogy a kommunikáció sebességét az eszközgyártók módosíthatják a fogyasztás kárára: azaz ha nő a sebesség, nő az eszközök fogyasztása is. Ez azonban nagy segítséget ad ahhoz, hogy az eszközöket rugalmasan lehessen a különböző környezetek igényeihez igazítani. Az adatávitelnél azonban így is nagyon komoly kompromisszumokat kellett kötni, hiszen az itt lényegesen alacsonyabb (150 kbit/s és 16 Mbit/s közötti), mint a hagyományos Wi-Fi szabványoké, a 2013-ban bejelentett ac jelű szabvány például elméletileg 1300 Mbit/s sávszélességre is képes.

Segíthet az wifis ökoszisztéma

A szervezet szerint jelenleg mintegy 6,8 milliárd olyan eszköz működik a világban, amely használja valamelyik Wi-Fi szabványt. Ez mindenképpen biztos alapot ad arra, hogy az IoT területén a Wi-Fi HaLow jó eséllyel induljon, bár kétségtelenül vannak más, életképesnek tűnő kísérletek is, például az alacsony fogyasztású Bluetooth LE. A Bluetooth mellett szól például az, hogy a hordozható és hordható eszközök egyik legfontosabb kommunikációs szabványává vált, és már életképes ökoszisztáma alakult ki körülötte is. Mindenesetre néhány éve a szakértők többsége még arra tett, hogy a Wi-Fi és a Bluetooth valamilféle kombója lehet az üdvözítő.

A Wi-Fi Alliance nem véletlenül hangsúlyozza az új szabvány alkalmazási lehetőségeinek gazdagságát: az okosotthon eszközök, a kommunikációképes okosautók (connected car) vagy az egészségügy mellett alkalmas ipari, kereskedelmi, mezőgazdasági vagy okos város rendszerekhez. Minden olyan területen például, ahol hosszú távon kell szenzorokból adatokat gyűjteni.

A chipgyártók egyelőre kicsit szkeptikusak az új szabvánnyal kapcsolatban, bár az is kétségtelen, hogy az IoT esetében jellemzően nincs szükség nagy sávszélességre, hiszen nem kell nagy mennyiségű adatokat továbbítani.

A Wi-Fi Alliance szerint két éven belül érkezhetnek az Wi-Fi HaLow szabványú eszközök. Ennek megfelelően már most elkezdték a felkészülést arra, hogy a korábbiaktól eltérő eszközöket és képesek legyenek minősíteni, ehhez új tagsági kategóriát is kialakítottak.

Cloud & big data

Dollármilliók helyett börtönévek járhatnak az oktatási chatbot fejlesztőjének

A korábban számos elismerést elnyerő AllHere megoldását az USA második legnagyobb oktatási körzete is bevezette. Nemrégiben azonban többek között csalással, hamisítással és a befektetők szándékos megtévesztésével vádolták meg a startup alapító-vezetőjét.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.