Tegnap jelentett be a Wi-Fi Alliance, hogy elkészült a netre csatlakoztatott eszközökhöz készített, alacsony fogyasztású kommunikációs szabványa, a Wi-Fi HaLow, amely a 802.11 ah szabvány kiegészítése. A közlemény egyelőre a specifikáció több fontos jellemzőjé jótékony homályban hagyta. A Wi-Fi HaLow amúgy csak 2018-ban válik hivatalossá, de már akár az idén is piacra kerülhetnek a szabványt megvalósító eszközök.
Az IoT egyik kulcsa a kommunikáció
Az Internet of Things megoldások, illetve az m2m (machine-to-machine) kommunikáció egyik gyenge pontja, hogy a fejlesztőknek kompromisszumokat kell kötniük a kommunikáció energiaigénye és hatótávolsága miatt. A Google például ezek miatt nyitotta meg kommunikációs protokollját, a Weave-et, amely egyfajta megoldást kínál erre a problémára. A protokoll használatával ugyanis kiiktatható a meglehetősen energiaigényes wifi-kapcsolat használata.
A Wi-Fi Alliance szabványa, amin két éve dolgoznak, azonban ennél mindenképpen univerzálisabb, ráadásul a szervezet szerint ipari környezetben is alkalmazhatók lesznek majd. A Wi-Fi HaLow szabványnak megfelelő eszközök 900 MHz-en kommunikál, de – és ez szintén fontos érv a szabvány mellett – a 2,4 és 5 GHz-es sávot is képesek lesznek használni, az IP-alapú csatlakozás támogatásában pedig nincs változás.
A szabványt abból a szempontból rugalmasra tervezték, hogy a kommunikáció sebességét az eszközgyártók módosíthatják a fogyasztás kárára: azaz ha nő a sebesség, nő az eszközök fogyasztása is. Ez azonban nagy segítséget ad ahhoz, hogy az eszközöket rugalmasan lehessen a különböző környezetek igényeihez igazítani. Az adatávitelnél azonban így is nagyon komoly kompromisszumokat kellett kötni, hiszen az itt lényegesen alacsonyabb (150 kbit/s és 16 Mbit/s közötti), mint a hagyományos Wi-Fi szabványoké, a 2013-ban bejelentett ac jelű szabvány például elméletileg 1300 Mbit/s sávszélességre is képes.
Segíthet az wifis ökoszisztéma
A szervezet szerint jelenleg mintegy 6,8 milliárd olyan eszköz működik a világban, amely használja valamelyik Wi-Fi szabványt. Ez mindenképpen biztos alapot ad arra, hogy az IoT területén a Wi-Fi HaLow jó eséllyel induljon, bár kétségtelenül vannak más, életképesnek tűnő kísérletek is, például az alacsony fogyasztású Bluetooth LE. A Bluetooth mellett szól például az, hogy a hordozható és hordható eszközök egyik legfontosabb kommunikációs szabványává vált, és már életképes ökoszisztáma alakult ki körülötte is. Mindenesetre néhány éve a szakértők többsége még arra tett, hogy a Wi-Fi és a Bluetooth valamilféle kombója lehet az üdvözítő.
A Wi-Fi Alliance nem véletlenül hangsúlyozza az új szabvány alkalmazási lehetőségeinek gazdagságát: az okosotthon eszközök, a kommunikációképes okosautók (connected car) vagy az egészségügy mellett alkalmas ipari, kereskedelmi, mezőgazdasági vagy okos város rendszerekhez. Minden olyan területen például, ahol hosszú távon kell szenzorokból adatokat gyűjteni.
A chipgyártók egyelőre kicsit szkeptikusak az új szabvánnyal kapcsolatban, bár az is kétségtelen, hogy az IoT esetében jellemzően nincs szükség nagy sávszélességre, hiszen nem kell nagy mennyiségű adatokat továbbítani.
A Wi-Fi Alliance szerint két éven belül érkezhetnek az Wi-Fi HaLow szabványú eszközök. Ennek megfelelően már most elkezdték a felkészülést arra, hogy a korábbiaktól eltérő eszközöket és képesek legyenek minősíteni, ehhez új tagsági kategóriát is kialakítottak.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak