A vártnál is gyorsabban bővül a bluetooth eszközök száma. Az ABI Research szerint 2018-ban már közel 10 milliárd bluetooth-os készülék működik majd világszerte. És ez miért érdekes? Mert a technológia kulcsszerepet játszik az Internet of Everything terjedésében.
A félvezetőgyártókat és a szabványosítási szervezeteket mostanság leginkább motiváló mozgalom, a minden eszköz mindennel és mindenhol legyen összekötve (Internet of Everything – IoE) további lökést kaphat az olyan alacsony energiafelhasználású technológiák, mint a bluetooth legújabb verzióinak a terjedésétől – állapítják meg az ABI Research kutatói, a témával kapcsolatos legfrissebb elemzésükben.

Fél évtizedes távlatok Meglátásuk szerint 2013 már az IoE éve lehet, de még kell jó néhány év a technológiai trend tényleges kiteljesedéséhez. A következő öt év meghatározó lehet ennek a terjedése szempontjából. A piackutató szerint ma még sokan kételkednek abban, hogy a hálózatba kötött eszközök száma tényleg elérheti-e akár fél évtized múlva a 10 milliárdot. Erre épp az elemző cég korábbi előrejelzése lehet a bizonyíték. A szakértők néhány éve még úgy látták, hogy a bluetooth-os eszközök piacának a bővülése 2014-re érheti el a 2 milliárdot, ám azóta kiderült, igencsak alulbecsülték a piac bővülését. A legfrissebb felmérések szerint a bluetooth-os készülékek száma már tavaly elérte a 3,5 milliárdot.



Sokat segítettek az újabb verziók A kutatók mentségére szól, hogy öt éve, amikor az említett jóslat megfogalmazódott, még csak körvonalazódtak, vagy legfeljebb a tervezőasztalon léteztek az újabb és újabb bluetooth-verziók. Ma már az adatátviteli szabvány 3.0-s és 4.0-s változatáról beszélünk: a 3.0 megoldotta a nagyobb mennyiségű adatok gyorsabb átvitelét, míg a 4.0 mindezt alacsony energiafelhasználás mellett biztosította. Ezért is újabban már nem is csak szimplán 4.0-nak hívják a szabvény legújabb verzióját, hanem 4.0 LE-nek a low energy rövidítése alapján.

A bluetooth-os eszközök először az egészségügyi és a fitness piacon értek el gyors növekedést, ma már masszív bluetooth ökoszisztéma hajtja a billentyűzet, a távírányítók, az órák, az ajtózárak és sok más egyéb eszköz piacát. Kétségtelen azonban, hogy jó ideig még az okostelefonok piaca lesz az elsődleges bluetooth technológia számára, amely egyre inkább beágyazódik a PC-piacb, illetve az otthoni hálózatos eszközök szegmensében is.

A bluetooth ma már történelem is A bluetooth kis hatótávolságú hálózati technológia, amely a 2,4 GHz-es frekvenciában működik. Az erre épülő eszközök három osztályba sorolhatók: 1. a 100 méteres; 2. a 10 méteres; 3. valamint az 1 méteres hatósugárban kommunikálni képes készülékek. A 90-es évek végén feltalált technológia 1.0 verziója még nem volt igazán népszerű, mert egyebek mellett nagyon érzékeny volt az interferenciára. Ezt a problémát oldotta meg az 1.2-es verzió.

Az m2m-től lesz igazán mobil az autó
Jön az az okosóra, ami még nem volt

Kilenc éve, 2004-ben készült el a 2.0 változat, amellyel az energiafogyasztás a felére csökkent. Három évvel később a 2.1-es verzió egyebek mellett a készülékpárosítást egyszerűsítette. A bluetooth terjedése szempontjából kulcsfontosságú év volt 2009, ekkor bólintott rá a 3.0-as verzióra a a technológia szabványosításával foglalkozó szervezet a Bluetooth SIG. Ez már jelentőset dobott a sebességen is. A Bluetooth 1.2 legfeljebb 1 Mbit/s-re volt képes, a Bluetooth 2.0 elméleti maximuma 3 Mbit/s volt. Ezek kisebb mennyiségű adatok átvitelére voltak alkalmasak, de például videózás nem. A 3.0 elméleti sebessége azonban ezt a korlátot is megszüntette: a 24 Mbit/s sebességgel egy átlagos video letöltése is nagyjából 10 másodperc. Ezt a mérnökök úgy oldották meg, hogy a bluetooth-t tulajdonképpen házasították a Wi-Fi technológiával. Utóbbi teszi lehetővé a nagyobb adatállományok átvitelét.

A Bluetooth SIG azóta igent mondott a még energiatakarékosabb 4.0 változatra is, amely minden korábbinál szélesebb körben válik felhasználhatóvá. Ennek nyomán a technológia megjelenhet a lépésszámlálókban, kulcstartókban vagy akár a hőmérőkben is.

Ismét keresik a hazai digitális szakma női példaképeit

A 40 év feletti női szakemberek elismerését célzó pályázatot immár harmadszorra hirdette meg az IVSZ és a WiTH.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.