Egyre többet beszélünk a mobil eszközök vállalati térhódításáról, asztali gépek helyett notebookokat, tableteket, okostelefonokat használunk. Az új Windows egyik funkciója viszont még mobilabbá teszi a céges informatikát: saját számítógépünk elfér egyetlen pendrive-on is.
A Windows 8 Enterprise változatának egyik ötletes, új funkcióját próbáltuk ki: a Windows To Go segítségével fél tucatnyi különféle számítógéphez ültünk oda, hogy mindössze egy USB meghajtó segítségével "átvegyük felettük az uralmat". Amikor az egyik számítógép tulajdonosa megkérdezte, mit próbálunk csatlakoztatni a gépéhez, mi van a pendrive-on, megnyugtattuk: semmi különös, csak egy teljes PC.
BYOD helyett BYOS? ■ Képzeljük el azt a helyzetet, amikor egy sok ezer főt foglalkoztató nagyvállalatnál dolgozunk, de naponta vagy bizonyos időszakonként más és más részlegben, például projektvezetőként vagy minőségellenőrként. Vagy akár abba gondoljunk bele, hogy egy globális vállalatnál egyik országból a másikba repülünk, de mindegyik leányvállalatnál ugyanazt az informatikai munkakörnyezetet szeretnénk magunk előtt látni.
Erre kétféle megoldás létezik. Egyrészt vihetjük mindenhová saját eszközünket, tehát egy notebookot vagy más mobil kütyüt, amit mindegyik helyen újra és újra "be kell engedni" az ottani hálózatba, nem is beszélve arról, hogy mindenhol más biztonsági megoldásokkal kell megküzdenünk a felhőben tárolt adataink vagy a saját céges rendszer eléréséhez. Másrészt ott a Windows To Go, amelynek segítségével akár mindenféle csomag nélkül utazhatunk bárhová, a saját rendszerünket pedig egyszerűen zsebre vágjuk egy USB meghajtó formájában. Ugyan a Bring Your Own System kifejezés még nem általánosan meghonosodott forma, az egyre ismertebb BYOD mintájára ez a legjobb meghatározás arra, amit a "zseb-Windows" képvisel.
Segítőkész parazita ■ A teszthez a Kingston DataTraveler Workspace sorozatának 32 gigabájtos változatát használtuk. (A pendrive típusa a Windows To Go esetében egyáltalán nem mindegy, mivel mégiscsak egy teljes rendszert kell elindítania és kezelnie az apró háttértárnak, így csak a Microsoft által jóváhagyott modellekkel próbálkozhatunk.) A mostani, USB 3.0 eszközön már egy előre telepített mintarendszer futott alapbeállításokkal, de a Windows To Go lényege tulajdonképpen az, hogy a vállalat informatikusa egy olyan Windows 8 rendszert állíthat össze és telepíthet az eszközre, amelyen már minden szükséges készség megtalálható. Rámásolhatja a céges hálózat, a távoli alkalmazások, a céges szervereken vagy épp a felhőben található adatok elérésének összes módját, a saját vállalati alkalmazásaimat az Office-tól a Photoshopon át a webszerkesztőig.
Először persze egy izmosabb asztali gépet céloztunk meg, hogy biztosak lehessünk a próba sikerében. A gépen eredetileg a Windows 7 Ultimate változata futott, belül pedig legalább négy merevlemez mellett speciális hang- és grafikus vezérlő dolgozott, így tökéletes alanynak tűnt ahhoz, hogy kompatibilitás terén máris megizzaszthassuk a rendszert.
A BIOS boot-sorrendjében legyen első helyen az USB meghajtó Ehhez mindössze annyit kellett tennünk, hogy a gép újraindításakor a BIOS beállítások között engedélyezzük az USB-ről való rendszerindítást, és ez legyen az első számú prioritás. Ilyesmire egyébként az elmúlt két-három évben megjelent gépek szinte mindegyike képes. Az asztali gép USB 3.0 csatlakozójába helyezve a Kingston háttértárat kifejezetten gyorsan, mindössze 38 másodperc alatt állt készen a "vendég" Windows, amely csak kicsivel tűnt lassabbnak, mint egy átlagos gép saját rendszerének indulása. Arra viszont fel kell készülnünk, hogy a munkakörnyezetet minden alkalommal nulláról felépítő megoldásról beszélünk, ezért az eszközmeghajtók beállítása és a működés adott gépre optimalizálása miatt ne akarjunk a bekapcsolás után pár másodperccel dolgozni. Összehasonlításképpen hagyományos, csak USB 2.0 porttal rendelkező notebookokon is kipróbáltuk a Windows To Go-t, ezekben hardveres kiépítéstől függően másfél-két percig is eltartott a rendszer felépítése.
Más háza, az én váram ■ Az a jó eszköz, amit működés közben nem veszünk észre, csupán a hasznát látjuk: ez a régi bölcsesség szinte maradéktalanul beigazolódott a Windows To Go használatakor. A gazda PC-khez szinte mindenben alkalmazkodott a vendégrendszer, egyedül az elsőként kipróbált erőgép speciális hardvereinek meghajtóival kellett manuálisan is bíbelődni. Ahogy viszont a helyi hálózathoz és ezáltal az internethez csatlakoztunk, már könnyű és gyors feladat volt a hiányzó meghajtók telepítése.
Bár a gépben több belső merevlemez is található, a Windows To Go csak
a saját USB meghajtót látja, a gazdagép tárhelyei biztonságban vannak Innentől az általános munkahelyi felhasználás mellett valóban nem lehet észrevenni, hogy valamilyen hibrid megoldással van dolgunk. Biztonsági okokból a gazdagépek merevlemezeit egyáltalán nem láthatjuk, így eloszlathatjuk a tulajdonosok kételyeit is: nyugodtan átvehetjük a gépük feletti uralmat anélkül, hogy ezzel megszereznénk dokumentumaikat, jelszavaikat, vagy más adataikat. A gazdagép ilyenkor csupán egy hardveres keret, amelyet az apró pendrive és a rajta futó Windows 8 Pro irányít. Bár nem vagyunk képzett hackerek, néhány apró trükköt azért kipróbáltunk, hogy valahogy belelássunk a gazdagép merevlemezeinek tartalmába is, de semmilyen próbálkozásunk nem járt sikerrel.
Merevlemezként alapesetben csak az USB meghajtót látjuk hagyományos C meghajtóként, amelyből az előre telepített rendszer körülbelül 16 gigabájtot foglal el. Még egy 32 gigabájtos USB használatakor is bőven van lehetőségünk arra, hogy a "vendégségben" készített dokumentumainkat, vagy akár nagyobb méretű állományokat is kezeljünk ugyanezen a meghajtón.
Minden meghajtó a helyén, minden eszköz működőképes:
mintha csak a gép saját, feltelepített rendszere lenne USB 3.0 csatlakozás esetén a használat közben gyakorlatilag semmilyen szinten nem érződött a rendszer teljesítményén és az egyes szoftverek reakcióidején, hogy nem a gép saját tárolójáról futó rendszerben dolgozunk. Érdekes módon az USB 2.0 csatolós próbálkozásainknál is csak a boot idő nőtt meg valamelyest, a használat közben az élmény épp csak hajszálnyival tűnt cammogósabbnak, de egyáltalán nem zavaró módon.
Az "USB-Windowst" arra is felkészítették, ha valaki véletlenül vagy figyelmetlenségből kirántaná foglalatából a rendszert futtató pendrive-ot. Ilyenkor nem száll el azonnal minden munkánk, 60 másodpercig lehetőségünk van újracsatlakoztatni az USB meghajtót, és helyreáll a rend.
"Figyelem, figyelem, ilyet ne próbáljon meg még egyszer!" Összegzésképpen egy kifejezetten hasznos, sokféle körülményre ötletes alternatívát ismertünk meg a Windows To Go megoldással. A nagyvállalati licenckonstrukcióban beszerezhető "utazó Windowshoz" egyelőre viszonylag kevés USB-gyártó rendelkezik hitelesített eszközökkel, ezért a megoldás kipróbálásakor mindig figyeljünk arra, hogy jóváhagyott pendrive-val próbálkozzunk. Egy átlagos sebességű eszközzel minden bizonnyal lassabb indításra, vontatottabb, és egyes esetekben hibás működésre kell számítanunk.
Természetesen a Kingston DataTraveler Workspace esetében semmi ilyet nem tapasztaltunk: a 32, 64 és 128 gigabájtos kiépítésben elérhető eszköz gyorsan és megbízhatóan tette a dolgát. Teszt után pedig a gazdagép tulajdonosának őszinte csodálkozására zsebre vágtuk saját rendszerünket, hogy a hosztként használt PC újraindulás után ismét az eredeti rendszerével működhessen. Ott pedig bárhogy is kerestük, nem találtuk semmi jelét annak, hogy valaha is "vendég járt a háznál", így nem csak a gazdagép, de az USB-Windows felhasználója is biztonságban érezheti adatait és munkáját.