A Microsoft bemutatta az új Xboxot, ami gyorsabb, erősebb, mint elődje, és átvenné a set-top-box szerepét.
Izgalmas év elé nézünk, mivel 2013 karácsonyi időszakára biztosan megérkezik a Sony és a Microsoft új generációs konzolja. A bemutatást a Sony kezdte el, de annyira korai időpontot választott, hogy magát a gépet meg sem tudta mutatni, így a szolgáltatásokról esett szó, valamint megcsodálhattuk az új kontrollert. A Microsoft egy fokkal biztosabbra ment, mivel a tegnapi bemutató során láthattuk magát a konzolt is, a kontrollert is, illetve az új játékokról is esett egy kis szó.

Brutál erő  Azt talán külön nem is kell hangsúlyozni, hogy a meglepő módon Xbox One-ra keresztelt konzol sokkal erősebb, gyorsabb lesz. AMD alapokra épül, ami egy teljesen új kialakítású, 8 magos processzorral, 8 GB rendszermemóriával és egy grafikai meghajtóval ellátott SoC-t (System On a Chip) jelent. Az egész csomagot egy 500 gigabájtos merevlemez, USB 3.0 csatlakozók, HDMI, beépített WiFi, Blu-ray lejátszó egészít ki, ami nagyjából egy ultraerős PC-vel teszi egyenlővé – hardveres tekintetben. A Microsoft azonban érezte a nyomást a piac (és a Sony) irányából, ezért a One-t egy sokkal különlegesebb, a nappaliban fontos szerepet betöltő és messze nem csak a játékot kiszolgáló készülékként igyekeztek pozicionálni.
 

Kinect, Xbox One, kontroller: még idén érkezik (a kép nagyítható)

Mielőtt rátérnénk a One kiterjesztett szórakoztató funkcióira, előtte feltétlenül szót érdemel a Kinect kamerarendszer, ami a 360-as konzolok esetében mindig plusz volt, most azonban a One csomag részeként érkezik a lakásokba. A Microsoft, ha lehet, még nagyobb feladatot ró a Kinectre, mivel ez biztosítja azt a csatornát, amelyen keresztül a felhasználó kommunikál a One-nal. Ez történhet hangvezérléssel: az „Xbox On” parancs kimondása után a konzol életre kel, ami után szintén csupán parancsok kimondásával indíthatók a fontosabb alkalmazások (például a Skype), kezdhetünk el tévézni, vagy internetezni. Ezen kívül a Kinect kamerájának 1080p-re növelt felbontása és továbbfejlesztett képfeldolgozó rendszere sokkal több, aprólékosabb, finomabb mozgást képes felismerni (akár a szívverést is), amivel az Xbox felületet, illetve a játékokat is sokkal többrétűbben lehet majd vezérelni. 

A hangvezérlést sikeresen demózták tegnap este a Microsoft munkatársai, azaz egy-egy szó kimondása után a kivetítőn megjelent a kívánt felület, vagy alkalmazás. Az tehát biztos, hogy angolul ez mind jól működik, de abban is biztosak lehetünk, hogy induláskor kicsi annak a valószínűsége, hogy a magyar nyelv támogatott legyen ezen a szinten. Ugyanez a helyzet a televíziós funkciók terén, pedig ebben ragadható meg az Xbox One igazi újdonsága. Nincs ugyanis akadálya annak, hogy a már meglévő set-top-box HDMI-n keresztül csatlakozzon a One-hoz, és így annak felületén, hangvezérléssel megtámogatva nézzünk tévét.
 

A kontroller 40 technikai újítást tartalmaz (a kép nagyítható)

Az új TV sztár!  Ennek fényes bizonyítéka volt, amikor a prezentáló hangparancsokkal utasította a rendszert, hogy nézzünk bele az ESPN műsorába, és kosárlabda meccs közben nézzünk rá a játékosok statisztikáira. A lényeg tehát, hogy a már korábban előfizetett televíziós tartalmak, maga az Xbox Live, az Xbox szolgáltatásai, alkalmazásai egy képernyőn, akár osztott ablakokban, párhuzamosan is használhatók, fogyaszthatók. Ahogy a hangvezérlést, úgy ezeket a tévés funkciókat sem élvezhetjük majd Magyarországon, hiszen a Microsoft együttműködése vélhetően nem terjed ki a hazai szolgáltatókra, így maradnak a játékok és a Kinect.

Ezen a területen a két legfontosabb kérdést is megválaszolták tegnap: a One technikai akadályok miatt nem tudja lejátszani a korábbi, 360-ra készült játékokat, viszont a korábbi konzolt továbbra is árulni fogják és játékok is készülnek majd hozzá. A játékok telepítésére továbbra is használhatjuk az optikai lemezeket, de azokra a telepítés után nem lesz szükség, illetve fontos részlet még, hogy nem kell feltétlenül internet kapcsolat ahhoz, hogy játszhassunk.

Nagy volt a figyelem (a kép nagyítható)

NBA, NFL, Fifa, UFC  A bemutató végén megcsodálhattuk a részletgazdag, még szebb játékok bemutatóit, stratégiai partnerként ment ki a színpadra az Electronic Arts és az Activison (jön az új Call of Duty Ghost is) képviselője, lesz a Halo univerzumra épülő, Steven Spielberg nevével fémjelzett tévésorozat, illetve folytatódik az összes fontos sportjáték immáron a 14-es számmal kiegészülve. Megtudtuk azt is, hogy a Xbox One forgalmazásának első évében 15 darab exkluzív játék lát majd napvilágot, ami a rajongók konzolhoz, azaz röghöz kötésének szempontjából rendkívül fontos momentum.

A gamer közösségek nem kifejezetten boldogok a tegnapi rendezvény óta, hiszen a Microsoft érezhetően nem rájuk, hanem tulajdonképpen mindenki másra fókuszál az Xbox One kapcsán. Maga a hardver (egy szögletes, fekete, fényes doboz) messze nem kapott akkora figyelmet, sokkal inkább az a törekvés, hogy az új konzol a nappali, a lakás, az életünk középpontja legyen, itt olvassunk, netezzünk, tévézzünk, szórakozzunk, amihez valóban jó eszköz lesz a One, még akkor is, ha a legfontosabb funkciókat eleinte csak az USA felhasználói tudják élvezni maradéktalanul.



A pillanatok alatt reagáló rendszer, a legkisebb mozdulatot is felismerő Kinect, az emberi arcot tökéletesen lemodellező játékok mind valami fontosabb, üzletileg is magasabb szintet képviselő célnak váltak kiszolgálóivá, ami maga a szórakoztatás és a multimédia. A piacra kerülés pontos körülményeit a Microsoft elegánsan lerendezte azzal, hogy „around the world later this year”, azaz világszerte, még ebben az évben érkezik meg az Xbox One a nappalikba.

Bemutatták a PlayStation 4-et – konzol nélkül 
Egymilliárd dolláros ekönyv-offenzívát indítana a Microsoft
A konzolokról a tabletekre vándorolnak a játékok 

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.