Megnéztük, milyen a Windows 8 fejlesztői verziója egy hagyományos notebookon, tíz napon át ismerkedtünk az új felülettel. Egyelőre a csempék ellenére is egy skizofrén, de szép Windows 7-nek tűnik az új rendszer.
A Windows 8 legnagyobb előnye az, hogy a hagyományos PC-k és notebookok mellett már tabletekre is elérhető lesz. A Microsoft fejlesztői konferencián tartott bemutatón mindent meg is tettek az előadók ennek szemléltetésére, ahol az új Metro kezelőfelület valóban csodásan működött az ujjmozdulatokra reagálva.

Mi viszont arra voltunk kíváncsiak, mekkora a változás egy hagyományos notebookon, ahol nincs érintőképernyő, GPS vagy giroszkóp, tehát a Windows 8-nak egy billentyűzetes-egeres, "földhözragadt" rendszerként kell nagyot alakítania. Szövegesen, képekben és videóban is megmutatjuk az első tapasztalatokat.


Vilámgyors helyfoglalás Egy rutinos felhasználó a Windows telepítéséhez régebben termosznyi kávéval, szendvicsekkel és egy jó könyvvel készül, de a folyamat még a legutóbbi verziónál is akár fél óráig eltarthat az átlagos gépeken. Ehhez képest a Windows 8 telepítése a tíz percet sem haladta meg - ráadásul mindezt úgy sikerült teljesítenie, hogy a telepítő felület jól láthatóan még a Windows 7 öröksége, a végleges változat minden bizonnyal valamilyen saját arculatot kap majd.

Tény viszont, hogy a tesztelésre használt fél éves ThinkPad hardvereszközeinek csak közel felét ismerte fel elsőre a rendszer. Igaz, ez is valószínűleg annak köszönhető, hogy a fejlesztői változatba még nem zsúfolják bele a teljes driver-hadsereget, aki egy ilyen kiadást tesztel, annak valószínűleg nem okoz gondot a gyártó oldaláról összevadászni a megfelelő meghajtókat. A Windows 7-es driverek egyébként pár kivétellel gond nélkül feltelepültek, és még a sokakat idegesítő "de hiszen ez nincs Microsoft által aláírva, biztos vagy benne?" jellegű üzenetek is elmaradtak.

Sose hiányzott még ennyire az érintés A számítógép elindulása szintén villámgyors, bár persze jó kérdés, mennyit lassít majd rajta, ha egy átlagos munkagép összes kellékét (például fontkészleteket, azonnal elinduló programokat és egyéb alattomos erőforrás-zabáló elemeket) is  kezelni kell bootolás közben.

Az alapértelmezett felhasználói felület tehát a Metro UI, ezt látjuk a gép elindulása után: a zöld háttér előtt "élő" és statikus csempék, Start menü sehol. Ez persze önmagában nem rossz dolog, annak idején a Windows 95-öt is nehéz volt megszoknia a parancssorhoz és Norton Commanderhez szokott felhasználóknak. Az viszont már furcsább, milyen kihagyott lehetőség miatt bosszankodhat mindenki, aki nem tableten, vagy valamilyen ritkaságszámba menő érintőképernyős notebookon próbálkozik.



Elsőre egyszerűnek tűnhet, aztán feltűnnek az automatikusan frissülő "élő csempék"

A tableteken ugyanis a vízszintesen görgethető felület lapozása csupán egy ujjmozdulat. Aki viszont mindössze egérre és billentyűzetre van kárhoztatva, csak egy alsó gördítősávval vigasztalódhat... Ennél azért sokkal kényelmesebb megoldás lehetett volna a pdf olvasók vagy képnézegetők esetében már évek óta alkalmazott megoldás, amikor egy üres területen kattintva, majd az egérgombot nyomva tartva "megragadhatjuk" a képernyőt és arrébb mozdíthatjuk. Enélkül az egerészők számára kényelmetlen a vízszintes görgetés, nem is beszélve egy notebookos touchpadra kényszerített felhasználóról, aki hamarosan megtapasztalja az ujjgörcs mibenlétét.

Pár napnyi használat után máris érintőképernyőt akar majd mindenki a notebookjára vagy PC-jére, ami lássuk be, nem épp időszerű és olcsó mutatvány. Remélhetőleg a végleges változatban már ésszerűbb lesz a navigáció azok számára is, akik nem szeretnének hardvert cserélni az új rendszer kedvéért.

Háló nélkül meghal a Metro Sajnálatos módon a Windows 8 tesztelésének első pár óráját internetelérés nélkül kellett végigszenvedni. Ez több dologra is rávilágított - elsőként épp a fent említett driver-problémára, másrészt pedig arra, hogy az új kezelőfelület folyamatos webes frissítések nélkül eléggé bánatos képet fest. Így ugyanis nem más a felület, mint az eddig szabadon elszórható ikonok helyett egyen-dizájnra kényszerített bumfordi négyzetek és téglalapok halmaza.

Abban a pillanatban azonban, amikor beérkezett a gépbe a világ bitfolyama, megélénkültek az addig nem éppen informatív alakzatok: az időjárás-alkalmazás csempéjétől az RSS olvasó felületéig megjelentek a friss információk, amelyeket egy helyen, a kezdőlapon láthatunk anélkül, hogy az adott alkalmazásba külön be kellene lépnünk.

Nem egyértelmű viszont, hogy hová jutunk akkor, ha egy ilyen "csempefrissítésre" kattintunk: a hírolvasóban például hiába kattintunk a megjelenő hírek közül az egyikre, a program maga a főoldallal nyílik meg, ahol külön ki kell keresnünk a minket érdeklő részt. Jó kérdés, mennyit reszelnek még ezen a funkción a végleges változatig, bár maga a Microsoft is elismerte, hogy a mostani verzió alatt futó alkalmazások jó része még csak demonstrációs célokat szolgál.



A beépített Internet Explorerben csak akkor jelenik meg menü, ha mi is úgy akarjuk

Kiforratlan elemek Valószínűleg (vagy inkább remélhetőleg) ugyancsak lesznek még javítások a Windows alatt futó "Metro-style" alkalmazások egységes kezelése terén. A megnevezés lényege, hogy minden ilyen program teljes képernyős módban fut, mindenféle menü vagy egyéb vezérlőeszköz nélkül. Esztétikailag valóban jól mutat ez a megjelenítés, viszont a megbízható működéshez az kellene, hogy például egy jobb egérgombra előugró menüben azért lehessen szabályozni olyan egyértelmű funkciókat, mint a lekicsinyítés vagy épp a kilépés.

Most ugyanis, ha valamelyik app önmagában nem tartalmaz valahol egy kilépés gombot, csak a háttérbe küldhető, vagy a feladatkezelőben turkálva iktatható ki teljesen, ami nem épp a legelegánsabb megoldás.

A Windows 8 tényleg nem lesz kompatibilis önmagával
A Flash már a Windows 8-ból is számúzve lesz
Windows 8: a Microsoft mindent megmutatott

A profik az Asztalon futnak Azok, akik notebookon vagy PC-n használják majd a Windows 8-at, bizonyára jóval többféle szoftvert futtatnak majd a beépítetteknél. A Microsoft elejtett ígéretfoszlányai szerint saját egyéb termékeit átalakítja majd Metro-kompatibilissé, bár előzetesen kissé nehéz elkézelni, milyen lehet egy menütlenített Word vagy Excel. A próbarendszerbe épített Internet Explorer viszont valóban látványos az új felülettel, egy később telepített Firefox vagy Chrome minden egyéb előnye mellett is régimódinak és otrombának tűnik mellette.

Mindenesetre a teljes elszakadás helyett egy mindenképpen felhasználóbarátabb módszerrel a Microsoft meghagyta a csempés Metro UI "alatt" az eddig megismert Windows felületet is, legalábbis egy arra sokban hasonlítót. Ide alapvetően a billentyűzet Windows gombjával válthatunk át, vagy a csempék közül a Desktop feliratúra kattintva. Első látásra ez a felület alig különbözik a Windows 7 asztalától, csupán a Start gombra kattintva érhet meglepetés, ez ugyanis visszateleportál minket a Metro interfészre.



Hopp, mintha ezt az elrendezést ismernénk valahonnan...

Kis nyomozással viszont előkerülnek azok a funkciók is, amik régen a Start menüben tanyáztak, például a beállítások, a keresés, a megosztás vagy az elérhető hardvereszközök listája. Ehhez az egérkurzort az asztal bal alsó sarkára kell húznunk, ekkor előugrik egy új menü, amelyben mindezt megtaláljuk. Ezek közül a mostani Windows 8 verzióban még nem minden működik, a nyomtatástól a merevlemezek tartalmának megmutatásáig mindenfélét vezérlő "Devices"-ra például egyelőre hiába kattintgatunk. A megosztás (Share) egyelőre szintén csupán egyféleképpen működik, a Sociallite közösségi app segítségével oszthatjuk meg friss képernyőmentésünket.

A keresés viszont már él és virul, elég csak beírnunk a keresendő kifejezést, fájlnevet vagy bármit, majd kiválasztanunk, hol is kutakodjunk - a programok között, a dokumentumokban, vagy akár a weben. Aki pedig a korábbi Windows-ok részletes beállítási lehetőségeit keresi, a Metro felületen kattintson először a Settings csempére, majd a Metro Vezérlőpult legalján a "More settings"-re kattintva juthat el végre-valahára a részletes beállításokig.

A bemutató következő részében azt vizsgáljuk, hogyan futnak a megszokott szoftvereink és webes alkalmazásaink Windows 8 alatt, és milyen új, felhő alapú lehetőségekkel bővül az új rendszer eszköztára.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.