Hiába húznak új felhasználói felületet Microsoft következő asztali operációs rendszerére, egy gombnyomással visszaválthatunk majd az évtizedek óta ismert Windows-asztalra.
A Building Windows 8 blog
egyik legutóbbi bejegyzése alapján a Metro nevű grafikus felhasználói felület (GUI), amelyet
a Microsoft bemutató videóján már korábban is szemügyre vehettünk, nem élvez kizárólagosságot az új operációs rendszerben. A Microsoft szándéka szerint
minden eszközön futtatható, okostelefonokra és tabletekre szabott Windows 8-at így a tradicionális desktop felülettel is használhatjuk majd, megkönnyítve a hagyományos PC-s környezetben végzett feladatokat.
A Metro interfész a jellegzetes csempékkel (tiles)
Cél az egyensúly ■ A Microsoft a Windows 7 sikerére hivatkozva hangsúlyozza, hogy a kétféle felület kiegyensúlyozza majd a Windows 8-as felhasználói élményt. A tömegeknek ezzel nem okoz majd problémát a váltás, ami különösen vállalati környezetben lehet érdekes, ahol a migráció fontos szempontja lesz a munkatársak betanítása, illetve a meglévő programok zavartalan futtatása. A gyártó szerint a megszokott megoldások (például az egér vagy a fizikai billentyűzet) amúgy sem rosszak, egyszerűen túlhaladottá válnak az érintőképernyő elterjedésével.
Alapvetően úgy kell elképzelni a Windows asztalt, mint bármelyik másik appot...
Úgy fest, hogy a hagyományos desktop és a Metro interfész nem a boot opciók között jelenik meg: a poszt szerzője, a Windows üzletágat vezető
Steve Sinofsky megfogalmazásában az asztal nem lesz több, mint egy app az érintőképernyőre optimalizált Windows 8-on belül. Ezzel szemben az új rendszer iOS-szerű megközelítése olyan mértékben különbözik a Windows desktop jelenlegi logikájától, hogy a felület átörökítése az egész Metro GUI sikerét megkérdőjelezheti.
Túlságosan óvatos? ■ Van, aki szerint a Microsoft újabb bizonyítékot szolgáltatott rá, hogy a Windows 8 valójában egy csinos érintőképernyős réteggel ellátott Windows 7. Ha a gyártó nem képes száz százalékig leszámolni a korábbi operációs rendszerek örökségével, a Metro nehezen lesz olyan forradalmi fejlesztés, mint amilyennek a Microsoft beharangozza. Sajnos a "paradigmaváltás" az utóbbi időben már túlságosan elcsépelt kifejezés, mégis erre volt szükség a legnagyobb horderejű innovációs teljesítményekhez – gondoljunk például az Apple-re és a mobil eszközök robbanására, ami tulajdonképpen a Windows 8 fejlesztésének fő csapását is meghatározza.
635 millió
Windows 7-es PC-t értékesítenek az idén, ha hinni lehet a Gartner piackutató augusztusi jóslatának – ez azt jelentené, hogy év végére a személyi számítógépek 42 százalékán dolgozik majd a Microsoft legfrissebb asztali operációs rendszere.
Érdemes figyelembe venni, hogy az Apple jóval kisebb létszámú, főleg otthoni felhasználókból álló bázisa sokkal kedvezőbb feltételeket kínált az agresszív irányváltáshoz, míg a Windows 8-nak több száz millió felhasználót kell majd kiszolgálnia, különös tekintettel az üzleti felhasználókra és a legacy szoftverek működésére. Ez azonban kívülről nézve megoldható lett volna a valóban sikeres Windows 7 további támogatásával (az egyik szakmai blog még nevet is talált neki: Windows for Business), és egy teljesen új, előre mutató rendszer piacra dobásával.
Mindez újra felveti a Windows 8 legnagyobb problémáját: szinte a semmiből született egy új piac, amely fölött a Microsoft – vagy, ami azt illeti, az Intel – semmiféle ellenőrzést nem gyakorol. A már megszokott grafikus felhasználói felület továbbörökítése pedig arra utal, hogy a közeljövőben nem is tud vele mit kezdeni.