Hiába húznak új felhasználói felületet Microsoft következő asztali operációs rendszerére, egy gombnyomással visszaválthatunk majd az évtizedek óta ismert Windows-asztalra.
A Building Windows 8 blog egyik legutóbbi bejegyzése alapján a Metro nevű grafikus felhasználói felület (GUI), amelyet a Microsoft bemutató videóján már korábban is szemügyre vehettünk, nem élvez kizárólagosságot az új operációs rendszerben. A Microsoft szándéka szerint minden eszközön futtatható, okostelefonokra és tabletekre szabott Windows 8-at így a tradicionális desktop felülettel is használhatjuk majd, megkönnyítve a hagyományos PC-s környezetben végzett feladatokat.


A Metro interfész a jellegzetes csempékkel (tiles)

Cél az egyensúly A Microsoft a Windows 7 sikerére hivatkozva hangsúlyozza, hogy a kétféle felület kiegyensúlyozza majd a Windows 8-as felhasználói élményt. A tömegeknek ezzel nem okoz majd problémát a váltás, ami különösen vállalati környezetben lehet érdekes, ahol a migráció fontos szempontja lesz a munkatársak betanítása, illetve a meglévő programok zavartalan futtatása. A gyártó szerint a megszokott megoldások (például az egér vagy a fizikai billentyűzet) amúgy sem rosszak, egyszerűen túlhaladottá válnak az érintőképernyő elterjedésével.

Alapvetően úgy kell elképzelni a Windows asztalt, mint bármelyik másik appot...

Úgy fest, hogy a hagyományos desktop és a Metro interfész nem a boot opciók között jelenik meg: a poszt szerzője, a Windows üzletágat vezető Steve Sinofsky megfogalmazásában az asztal nem lesz több, mint egy app az érintőképernyőre optimalizált Windows 8-on belül. Ezzel szemben az új rendszer iOS-szerű megközelítése olyan mértékben különbözik a Windows desktop jelenlegi logikájától, hogy a felület átörökítése az egész Metro GUI sikerét megkérdőjelezheti.

Túlságosan óvatos? Van, aki szerint a Microsoft újabb bizonyítékot szolgáltatott rá, hogy a Windows 8 valójában egy csinos érintőképernyős réteggel ellátott Windows 7. Ha a gyártó nem képes száz százalékig leszámolni a korábbi operációs rendszerek örökségével, a Metro nehezen lesz olyan forradalmi fejlesztés, mint amilyennek a Microsoft beharangozza. Sajnos a "paradigmaváltás" az utóbbi időben már túlságosan elcsépelt kifejezés, mégis erre volt szükség a legnagyobb horderejű innovációs teljesítményekhez – gondoljunk például az Apple-re és a mobil eszközök robbanására, ami tulajdonképpen a Windows 8 fejlesztésének fő csapását is meghatározza.

635 millió
Windows 7-es PC-t értékesítenek az idén, ha hinni lehet a Gartner piackutató augusztusi jóslatának – ez azt jelentené, hogy év végére a személyi számítógépek 42 százalékán dolgozik majd a Microsoft legfrissebb asztali operációs rendszere.
Érdemes figyelembe venni, hogy az Apple jóval kisebb létszámú, főleg otthoni felhasználókból álló bázisa sokkal kedvezőbb feltételeket kínált az agresszív irányváltáshoz, míg a Windows 8-nak több száz millió felhasználót kell majd kiszolgálnia, különös tekintettel az üzleti felhasználókra és a legacy szoftverek működésére. Ez azonban kívülről nézve megoldható lett volna a valóban sikeres Windows 7 további támogatásával (az egyik szakmai blog még nevet is talált neki: Windows for Business), és egy teljesen új, előre mutató rendszer piacra dobásával.

Mindez újra felveti a Windows 8 legnagyobb problémáját: szinte a semmiből született egy új piac, amely fölött a Microsoft – vagy, ami azt illeti, az Intel – semmiféle ellenőrzést nem gyakorol. A már megszokott grafikus felhasználói felület továbbörökítése pedig arra utal, hogy a közeljövőben nem is tud vele mit kezdeni.

Így beszélünk a számítógépekhez [infografika]
Külön blogon követhető a Windows 8 fejlesztése

Nem tudjuk és nem is nagyon akarjuk használni az AI PC-t

Mindez egy Intel által rendelt nemzetközi kutatás eredményeiből olvasható ki. Az eladásban érdekelt csipgyártó összefoglalója azért igyekezett a potenciális pozitívumokra koncentrálni.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.