A napokban indították el élesben a Toyota Conversations weboldalt, amely az autógyártó szerint több szempontból is biztos sikert hoz majd. Az új oldal arra nézve is példa lehet, hogyan szivároghatnak be a legújabb webes technológiák az olyan vállalatok internetes jelenlétébe, amelyek nem feltétlenül "infotech" közönségnek publikálnak.
Nem írom, gyűjtöm | A Toyota Conversations a Tweetmeme motorjára épül, és a nagy megfejtés tulajdonképpen annyi, hogy az autógyártó nem marketingeseket, programozókat és egyéb szakembereket alkalmazva építi fel saját oldalát hírekkel, képekkel, közleményekkel és egyéb, saját maga által generált tartalommal, hanem gyűjtögető életmódot folytat. A siker első pillére a Digg esetében megismert metódus, amellyel az oldal nagyjából automatikusan begyűjti az internetes forrásokból származó, Toyotával kapcsolatos híreket és cikkeket, ezeket pedig időrendi sorrendben megjeleníti.
Oszd meg, és... | A híreket tehát kívülről szolgáltatják, ezekhez a Toyota webszerkesztőinek gyakorlatilag hozzá sem kell nyúlniuk. Ráadásul ez csak a történet első fele, ugyanis a további munkát a webes olvasóközösség végzi el. A hírgyűjtéshez ugyanis második pillérként egy twitteres módszerrel megoldott kommentelési, hírterjesztési folyamat társul, amelynek során a publikált híreket az olvasók tovább osztják saját ismerőseik számára, kommentelik, beszélgetéseket indítanak velük kapcsolatban.
A modell példaértékű lehet, hiszen egy olyan új metódust honosíthat meg a vállalati webes kommunikációban, amihez hasonlót eddig mindenki saját fejlesztésekkel, nagy befektetésekkel, viszonylag nagy számú munkatárssal próbált megvalósítani. Itt egy meglévő motorra történt a fejlesztés, a saját megoldáshoz képest minden bizonnyal elenyésző költségvonzattal. Ráadásul az internetes közösségek marketingereje szintén nagy előny: sokszor érdemesebb rájuk bízni egy hír, reklám, eszme terjesztését, mint a fizetett médiára. Az persze később derül ki, hányan választják ezt a jóval emberbarátibb módszert a vállalati PR és marketing hatékonyabbá tételére.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak