A gépek közti mobil kommunikációban a távközlési szolgáltatók is egyre nagyobb üzletet látnak, amire a legújabb hazai példa a Vodafone Felvonó Távfelügyelet megoldása.
A gépek közötti, vagy emberek által fogadott, de gépről automatikusan induló kommunikáció (M2M) során az ipari berendezések vagy elektronikai eszközök adatot szolgáltatnak egy központi rendszernek, amely ezeket felügyeli és elemzi. A vezeték nélküli M2M piac gyorsan növekszik: szolgáltatók összes árbevétele jövőre elérheti a 13 milliárd dollárt, 2014-re pedig már 200 millió gép kapcsolódik majd egymásra a mobilhálózatokon keresztül.

A hazai M2M piac is szépen fejlődik. Jelenleg is több tízezer adatkommunikációra képes berendezés működik az országban, és a mobilszolgáltatók már stratégiai területnek tekintik a gépek közti kapcsolatra épülő megoldásokat. Bár főként csak egyszerűbb, egyoldalú kommunikációra képes rendszerekről van szó, mivel a forráshiány miatt még ezeket sem minden esetben éri meg kiépíteni, az M2M megoldások egyre terjednek az egészségügy, a navigáció, a fizetési megoldások vagy akár az épületüzemeltetés területén.

Rögzített vészhívások a liftben Utóbbira példa a Vodafone mobilkapcsolaton alapuló új szolgáltatása, a Felvonó Távfelügyelet. Ha valaki a liftben reked, az a vészhívó segítségével hangkapcsolatot létesíthet a Vodafone mentőcsapatával, vagy igény szerint valamilyen saját mentőcsapattal. A felvonóba szerelt rendszert a Vodafone folyamatosan felügyeli és szükség szerint karbantartja, a szolgáltató a vészhívó esetleges hibáit pedig távoli diagnosztikai rendszerén keresztül automatikusan, azonnal jelzi.

Együtt népszerűsítik a mobil tárcát a szolgáltatók
Új szereplő léphet be a hazai mobilpiacra

A szolgáltatás létjogosultságát az adja, hogy a felvonókban található vészcsengők többsége áramszünet esetén nem feltétlenül használható, ráadásul beépítésükkor általában a házmesterlakásban riasztottak, ahol ma már nem tartózkodik mentésre jogosult személy. Ezt általában valamilyen segélyhívó mobilszám kiírásával próbálják megoldani, de a liftben rekedt utasoknál ritkán van mobiltelefon, ha mondjuk a szemetet akarták levinni.

Új üzlet GSM alapon A mobilszolgáltatók az adatkommunikációs szolgáltatásokon túllépve világszerte szövetségeket alakítanak az iparág más szereplőivel. Ahogy arra a Vodafone Magyarország M2M menedzsere már tavaly nyári összeállításunkban is rámutatott: a versenyből az a cég jöhet ki a legjobban, amelyik létrehozza a legszélesebb körben elfogadott M2M platformot. A globális mobilszolgáltatók ennek megfelelően már mind felállították saját M2M központjukat, a keretrendszerek fejlesztésén pedig a nemzetközi trendnek megfelelően hazai rendszerintegrátorok is dolgoznak.

Csuklóból hozta a Turing-tesztet az OpenAI egyik modellje

Állítólag ez az első eset, hogy gyakorlati bizonyítékot szolgáltatnak egy gép sikeres Turing-tesztjére, bár az intelligencia megfejtéséhez ettől még nem jutottunk sokkal közelebb.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.