A NIIF Intézet 2010 szeptemberében indította el saját fejlesztésű videomegosztó szolgáltatását, amely a hazai felsőoktatás-kutatás és közgyűjteményi kör által készített hang- és videofelvételek számára kínál igényes és ingyenes internetes megjelenési lehetőséget. Azóta már csaknem 2500 videó, 1100 órás tartalom a kezdeményezés mérlege.
A
Videotorium a felsőoktatás és kutatás szereplői számára létrehozott speciális videó/audió megosztó portál, amely optimális helyet és megjelenési formát biztosít a felsőoktatási intézményekben, kutatóintézetekben és közgyűjteményekben keletkező videó-tartalom számára. A szolgáltatás ingyenesen hozzáférhető a Nemzeti Információs Infrastruktúra Fejlesztési Program (NIIF) tagintézményeinek felhasználói számára, de bármely non-profit, ismeretterjesztéssel foglalkozó alkalmazást támogatnak.
...és uralkodj ■ A Videotorium a hivatalos közlemény szerint több kíván lenni, mint egy általános célú videomegosztó szolgáltatás. Az összességében már jelentősnek számító elsődleges felhasználói közösség – mintegy 600 ezer oktató, kutató és hallgató – nagy mennyiségű audiovizuális tartalmat állít elő, melynek megfelelő tárolására, bemutatására és kifinomult visszakeresésére eddig kevés igazán jó lehetőség állt rendelkezésre.
Külföldi példa természetesen létezik már, nem is kicsi:
az iTunes U az Apple szolgáltatásának kifejezetten oktatási célokra szolgáló szekciója, ahol segédletek, leckék és oktatóvideók érhetők el. Itt már több százezres a letöltött és lejátszott anyagok száma.
A rendszerben a feltöltést, szerkesztést és visszakereshetőséget támogató speciális funkciók a tudományos igényű ismeretterjesztés és tartalommegosztás követelményeihez igazodnak. A felvételek megosztásán túl a feltöltőnek lehetősége van előadásának diáit csatolni és a felvételhez szinkronizálni. Ezt az alábbi képre kattintva a Videotorium oldalán lejátszható videón is megnézhetjük: így, beillesztett formában a hagyományos videó indul el, de az egeret a kép fölé húzva láthatóvá válik, hogy diavetítéssel együtt is nézhető a film, ilyenkor kattintásra a teljes élményt kínáló oldalra kerülünk.
Érdekes és valóban fejlett funkció, hogy az így elkészült, diaképekkel felturbózott videóban egymás mellé rendezhetjük a mozgóképet és az aktuális diát, ezek egymáshoz viszonyított nagyságát csúszkával is állíthatjuk, teljes képernyősre válthatjuk bármelyik oldalt, vagy kép a képben funkciót is választhatunk.
A kutatások kutatása ■ A felvételek precíz leírását és tartalmuk feltárását könyvtári igényességgel megtervezett metaadat modell támogatja, amely a tudományos világban elvárt visszakereshetőséget biztosítja. A fóliák és dokumentumok teljes szövegű indexelése pontos és azonnali információ-hozzáférést tesz lehetővé az internetezők számára.
A portál a nemzetközi sztenderdeken alapuló, országos felsőoktatási-kutatási eduID föderatív authentikációs és authorizációs infrastruktúrára (AAI) építi a felhasználók azonosítását. A Videotorium továbbá szabványos metaadatcsere-interfészt kínál a hozzá hasonló tartalomaggregátorok (pl. intézményi videorepozitóriumok, nemzetközi portálok) számára, amely lehetővé teszi a Videotoriumban tárolt tartalmak más keresőrendszerekben való megjelenítését.
A NIIF hivatalos összefoglalója szerint "az oktatás, a távoktatás és a távtanulás színvonalas támogatása mellett a Videotorium szerepet kíván vállalni a felsőoktatás-kutatás munkájának megismertetésében, a tudományos gondolkodás népszerűsítésében, ezen keresztül előmozdítva hazai oktatóink, kutatóink társadalmi elismertségét, a tudományos gondolkodás szélesebb körben való elfogadtatását. A gyűjtemény és szolgáltatás komoly szerepet játszhat tehát a hazai tudományos műhelyek eredményeinek közzétételében, s oly módon is fontos lehet, hogy azokat a külföldi hasonló szolgáltatásokkal megismertetheti, összekapcsolhatja".
A Videotoriumban már jelenleg is több mint 1100 órányi nyíltan hozzáférhető felvétel tekinthető meg a legkülönbözőbb témákban, az informatikától, a biológián át, a kozmológiáig. Számos szakmai és tudományos konferencia felvétele, Nobel-díjas tudósok előadásai, ismeretterjesztő előadások és szemináriumok felvételei nem csupán a felsőoktatási-kutatási szereplők számára bírnak jelentőséggel, de bárkinek lehetőséget adnak a tanulásra és önképzésre.