Otthoni óriástévékre költözik a nagyfelbontású videokonferencia. Csak bírjuk sávszélességgel.

Igazán meg sem lepődött már a múlt heti budapesti Cisco Expo 2010 konferencia közönsége, amikor Inder Sidhu, a nagyvállalat stratégiai fejlesztésekért felelős alelnöke a közel 10 ezer kilométerre lévő San José-ból élőben, órás kivetítőn tartotta meg előadását. Az élő kétdimenziós Telepresence videókapcsolás végeztével pedig „személyesen jelent meg” a teremben, hogy válaszoljon a kérdésekre. Háromdimenziós, valós idejű videó hologramját a színpad mögül, áttetsző fekete vászonra vetítették.


Az alelnök képét a világ túlsó felén három kamera rögzítette, és különleges holografikus vetítő varázsolta Budapestre. Inder Sidhu virtuális mása nem is felejtette el megjegyezni, hogy a hologramot magyar feltalálónak (Gábor Dénesnek) köszönhetjük. Érdekesség, hogy a méregdrága holografikus kiegészítők dacára, a rendszer beéri 5–5 megabitnyi (le- és feltöltési) sávszélességgel. Ez alig több, mint amennyi a már négy éve működő Cisco Telepresence kétdimenziós nagyfelbontású videokonferenciáját szolgálja ki. A holografikus képátvitel még fejlesztés alatt áll, viszont a nagyfelbontású, nagyképernyős videobeszélgetés lassan nem csak a jól menő cégek kiváltsága lesz.

Ráharaptak Ha mondjuk a Bajnokok Ligája döntője után szeretnénk megbeszélni a látottakat barátainkkal, rövidesen elég lehet a távirányítóhoz nyúlni, és nagyfelbontású (high definition, azaz HD) tévénken keresztül máris beszélgethetünk ismerőseinkkel. A Panasonic és a Samsung idén nyár óta kínál olyan HD tévéket, amelyekkel a Skype megszokott menürendszerén keresztül léphetünk kapcsolatba barátainkkal. A szolgáltatás használatához persze egy HD kamerára is szükség van. A meccs vagy a film közben bejövő hívásokat egy kis ikon jelzi a képernyő sarkában.

Hasonló a számítógépes hívásoknál – kis képernyőn, kisebb felbontásban – már régóta működik. A PC-s videohívások népszerűségét jól mutatja, hogy a Skype netes telefonszolgáltató közleménye szerint az idei év első felében a Skype hívások 40 százalékánál a hanghoz kép is társult.

E trendre több cég is felfigyelt: az elmúlt hónapokban nem csak a cégek, hanem a lakossági felhasználók számára is sorra jelentek meg olyan eszközök, amelyek nem apró, elmosott, akadozó videoátvitelt, hanem nagyfelbontású videokonferencia beszélgetést tesznek lehetővé. Ehhez persze a jóval nagyobb felbontás miatt jókora, több megabites sávszélesség kell. És nem csak a letöltési irányban, hanem feltöltéshez is. Így az elterjedt aszimmetrikus ADSL rendszerek helyett – ahol még a 10 megabites letöltés mellé is jellemzően 2 megabites feltöltési lehetőség jár, nem beszélve arról, hogy ennek töredéke a garantált sebesség – üvegszálas kábel, vagy bérelt vonali hozzáférés szükséges. Ez nálunk legtöbbször még havonta több tízezer forintba kerül. Tőlünk nyugatabbra viszont olcsóbb a szélessávú net, így ott már most elindulhat az otthoni HD videokonferencia-rendszerek térnyerése. Igaz, rövidesen itthon is változhat a helyzet, mert egyre gyakoribbak nálunk is a havi 5-6 ezer forintért kínált magas feltöltési sebességet nyújtó csomagok.

Nem csak videotelefon Az ünnepi szezonra időzítve, október elején a Cisco a magánfelhasználók számára piacra dobta az Umi (you-me, te meg én) elnevezésű rendszert, amellyel otthoni környezetben is lehet – ha nem is hologramos –, legalább óriásképernyős videotelefonos élményünk. A készlethez tartozik egy set-top-box és egy HD videokamera, amellyel akár full HD (1080 soros felbontású) minőségben beszélgethetünk a rendszer másik végén lévőkkel. Ha éppen nem vagyunk a készülék előtt, akkor a hívó fél hagyhat videoüzenetet, vagy a felhasználó maga készíthet előre rögzített felvételt. Ezt akár el is küldheti ismerőseinek a Facebookon vagy a YouTube-on keresztül. A kép kristálytiszta, de ennek meg is van az ára. Míg egy mai webkamera pár ezer forint, ez a rendszer egyszeri 600 dollárba (120 ezer forintba) kerül, valamint 25 dolláros (5 ezer forintos) havidíjat is fizetni kell a használatáért. Ehhez jön még az internetelőfizetés, amelynek minimum 1,5 megabitesnek kell lennie a feltöltésnél is. Sőt, a full HD minőséghez 3,5 megabit az ajánlott minimális sávszélesség, igaz, amennyiben leesik a sávszélesség, a gép automatikusan visszavesz a felbontásból.

Kérdés, mennyire hajlandók a felhasználók befektetni egy olyan rendszerbe, amely „csupán” videokonferencia szolgáltatást nyújt. A Panasonic és a Samsung tévék például nyújtanak online tévét (videocsatornákat) vagy csokorba szedett híreket is. A Logitech pedig októberben mutatta be a Google TV-vel ötvözött Revue készüléket. Ezzel kedvünk szerint szörfölhetünk a különböző webes és kábeltévé csatornák között, vagy keresgélhetünk a saját, otthon tárolt multimédia anyagaink között is. S persze egy kamerával kiegészítve itt is egyszerűen kezdeményezhetünk nagyfelbontású videobeszélgetést. Nagy hátránya, hogy a Logitech a saját Vid HD szoftverét használja, így csak azzal lehet beszélgetni, akinél szintén telepítve van ez a program.

Csillagok Háborúja a Cisco Expón
Kutatás és oktatás: távolról, HD-ben

A készülékek azonban fejlődnek: a Gartner piackutató cég tanulmánya szerint a fejlesztések a sávszélesség minél hatékonyabb kihasználását célozzák. Segíti a nappaliban működő videotelefonok terjedését, hogy az iSuppli felmérése szerint az internetképes tévék száma 50 százalékkal növekedhet a következő két évben.

És egy jó hír: a Panasonic és a Samsung említett készülékei már itthon is kaphatók (a Cisco Umi és a Logitech Revue magyarországi megjelenéséről lapzártánkig nem kaptunk információt). Viszont videohívást hoz a nappaliba a Microsoft Xbox 360 konzoljához újonnan bemutatott, pár napja nálunk is kapható, testmozgást érzékelő kontroller, a Kinect is.

(A cikk a Figyelő 2010/48. számában jelent meg.)

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.