Az ingyenes(en is használható) Dropbox online tárhelyszolgáltatás sokáig béta állapotban működött, de már így is folyamatosan növelte népszerűségét. A mostani frissítés már elég stabilnak bizonyult a béta jelző elhagyásához.
Dokumentumaink, képeink vagy egyéb fájljaink szinkronizálására eddig is léteztek jól vagy épp kevésbé jól használható metódusok a megosztott mappáktól a különféle jogosultságokkal felruházott FTP-alapú tárhelyekig, ám a Dropbox ötletes, és legfőképp egyszerű módszert kínált a problémára. Mostantól pedig a 0.x verziószámokat felváltja az első pozitív egész szám.
Előny az osztónál ■ A
Dropbox működése gyermekien egyszerű: az ingyenes regisztráció esetén minden felhasználó 2 gigabájtnyi szabad tárhelyet kap. Ezt a kis "felhő-szeletet" tölthetjük meg saját megosztott fájljainkkal, méghozzá egy kifejezetten egyszerű kliensprogram használatával. Ebben létrehozzuk a számítógépünk merevlemezén (vagy épp mobiltelefonunk flash memóriájában) egy dedikált területet: innentől minden ide másolt fájl szinkronizálódik az összes többi olyan számítógéppel, ahová feltelepítettük ugyanezt a klienst.
Külön mappa szolgál az olyan adatok tárolására, amelyet publikusan is szeretnénk elérhetővé tenni: az erre mutatkozó hivatkozást elküldhetjük bárkinek, aki innentől eléri az adott fájlt. Ehhez hasonlóan készíthetünk webes fotógalériát is, amelyet szintén egyetlen szöveges link továbbküldésével oszthatunk meg bárkivel.
A szolgáltatás alapesetben ingyenes, a 2 gigabájtos tárhelyet azonban megnövelhetjük meghívók kiküldésével (minden általunk meghívott új csatlakozó 250 megabájtnyival növeli saját tárkapacitásunkat), és természetesen fizetős konstrukciók is rendelkezésre állnak: évi 99 dollárért 50, míg 199 dollárért 100 gigabájttal gazdálkodhatunk. Havi konstrukcióban ugyanezért 9,99 illetve 19,99 dollárt kell fizetnünk.
A motorháztető alatt ■ A Dropbox készítőinek blogjából kiderül, hogy az 1.0.10-es változat nem funkcionalitásában vagy más azonnal feltűnő elemében kínál újdonságot, inkább megerősíti és javítja azt, ami eddig is szerethető volt a szolgáltatásban. "Ha millióknak szállítasz szoftvert, az olyan problémák is nagyon fontosak, amik tízezerből csak egy felhasználót érintenek. A fájlszinkronizációs szoftverek pedig akkor igazán jók, ha működnek" - fogalmaznak a fejlesztők.
A mostani verzióváltás mögött leginkább az extrém helyzetek, operációs rendszerek, protokollok és titkosítási rendszerek által generált furcsaságok kiküszöbölése és megoldása bújik meg. A Windows által helytelennek ítélt fájlnevek, karakterkészletbeli eltérések, alkalmazások által zárolt fájlok és egyéb furcsa problémák alapesetben nem sokakat érintenek, ám amikor épp "ráfutunk" egy olyan szinkronizálásra, amely során a fentiekhez hasonló probléma miatt nem láthatjuk a másik gépen megosztott fájlt, sok bosszúságot okozhat. A készítők leginkább ezen eseteket próbálták minimalizálni.
Gyorsuló dobozok, okosabb kliens ■ A kliensprogram sebességét és reakcióidejét is felturbózták, ezen kívül az sem mindegy, hogy a folyamatosan monitorozott fájlok figyelése mennyit von el gépünk erőforrásaiból: a memória használatát most felére tudták csökkenteni a programozók.
A felhasználói visszajelzések között szerepelt az az igény is, hogy szabályozni lehessen, melyik kliensgépre milyen adatokat szinkronizáljunk: egy kis tárhellyel rendelkező netbookra például nem hatékony a teljes virtuális doboz tartalmát "ráönteni". A szelektív szinkron segítségével mappánként beállíthatjuk, melyik gépre kerüljenek és melyikre ne. Az újratervezett telepítés és az első szinkronizálás szintén gyorsabb és barátságosabb lett, és átláthatóbbá váltak a beállítási menüpontok is.
Természetesen az újabb igények és visszajelzések nyomán tovább frissül majd a Dropbox, ám a fejlesztők szerint most jött el az az idő, amikor bármely támogatott rendszer felhasználóinak igazán nyugodt szívvel ajánlják a szolgáltatást.