A webes térképek terén egyelőre a Google áll jobban, ezért már csak finomít és políroz saját megoldásán. A Microsoft ellenben rá eddig kevéssé jellemző, ám kissé skizofrén módon igyekszik felzárkózni.
A Google Maps egyre-másra lehetetleníti el a navigációs megoldásokat.
Turn-by-turn navigáció, vektoros megjelenítés, tömegközlekedési és
dugóinfók folyamatos beépítésével fokozatosan átvette az uralmat a korábbi GPS-ektől, pontosabban a gyűjtőnév alá sorolt céleszközöktől és mobilos navigációs szoftverektől. Akinek korábban azzal volt problémája, hogy a Google Maps folyamatos adatkapcsolatot igényel, meggyőzhette a gyakran bejárt területeket kezelő gyorsítótárazás, valamint a tény, hogy egyre több mobilszolgáltató ingyenessé tette a szolgáltatáshoz kapcsolódó adatforgalmat. A Google térképe tehát egyelőre több hosszal vezet, így a mostani mobilos frissítés is inkább egyfajta szépészeti beavatkozás.
Térkép szépírással ■ Már frissíthetik alkalmazásukat az androidos Google Maps tulajdonosok, mégpedig
a 6.5-ös verzióra. Az új térképmotorban tovább finomították a térképek vektoros rajzolatát, így a nagy felbontású és képpontsűrűségű okostelefonokon és tableteken sokkal finomabb vonalakkal, még könnyebben olvashatóbban jelennek meg az információk. A grafika mellett kényelmes beállítási lehetőségekkel is bővült az alkalmazás. Többek között előre beállíthatjuk az általunk előnyben részesített közlekedési eszközöket és egyéb preferenciákat, így útvonaltervezéskor ezeket automatikusan számításba veszi a rendszer.
A fenti, régebbi Androidokon is használható újítások mellett az Ice Cream Sandwich rendszert futtató készülékek tulajdonosai egy modernebb navigációs képernyőt is kapnak, amely egységesebbé vált az Android 4.0 frissebb felületével. A ráncfelvarrott nézetben új érintési gesztusok és menük is elérhetővé válnak.
Felemás támadás ■ A Microsoft eközben folyamatosan keresi azokat a lehetőségeket, amelyekkel megnyirbálhatja a Google térképes szolgáltatásának részesedését: mostani terve kétfrontos offenzívára épül. A
Bing Maps mellett ugyanis a zárt forráskódú világból érkező redmondi vállalat egy nyílt rendszer, az
OpenStreetMap kiemelt támogatása mellett döntött. A stratégia azért furcsa, mivel ugyanezen szolgáltatásból származó adatokra épül a Bing Maps is, csupán felhasználói felülete és funkcionalitása más.
Az OpenStreetMap adatbázisát már több mint 500 ezer önkéntes szerkeszti, pontosítva a jelenlegi adatokat és újakat adva a rendszerhez, amelyet egyelőre teljesen ingyenesen használhatnak még vállalatok is. Ez utóbbi lehet az OpenStreetMap nagy csábereje, hiszen a Google térképével kapcsolatos céges extrák már pénzbe kerülnek. Nem csoda, hogy a nyílt rendszerre már olyan nagy nevek is váltottak, mint a közösségi helymegosztó Foursquare vagy a fényképek geotagelését is végző, iOS alatt futó iPhoto.
A Microsoft a New York Times információi szerint egyre nagyobb összegekkel támogatja a nyílt térképszolgáltatást, amely egyfajta belső konkurenciaként szerepel a Bing Maps mellett, amelynek tervezését egyébként két éve épp az OpenStreetMap alapító-fejlesztője,
Steve Coast irányítja.