A webes térképek terén egyelőre a Google áll jobban, ezért már csak finomít és políroz saját megoldásán. A Microsoft ellenben rá eddig kevéssé jellemző, ám kissé skizofrén módon igyekszik felzárkózni.
A Google Maps egyre-másra lehetetleníti el a navigációs megoldásokat. Turn-by-turn navigáció, vektoros megjelenítés, tömegközlekedési és dugóinfók folyamatos beépítésével fokozatosan átvette az uralmat a korábbi GPS-ektől, pontosabban a gyűjtőnév alá sorolt céleszközöktől és mobilos navigációs szoftverektől. Akinek korábban azzal volt problémája, hogy a Google Maps folyamatos adatkapcsolatot igényel, meggyőzhette a gyakran bejárt területeket kezelő gyorsítótárazás, valamint a tény, hogy egyre több mobilszolgáltató ingyenessé tette a szolgáltatáshoz kapcsolódó adatforgalmat. A Google térképe tehát egyelőre több hosszal vezet, így a mostani mobilos frissítés is inkább egyfajta szépészeti beavatkozás.

Térkép szépírással Már frissíthetik alkalmazásukat az androidos Google Maps tulajdonosok, mégpedig a 6.5-ös verzióra. Az új térképmotorban tovább finomították a térképek vektoros rajzolatát, így a nagy felbontású és képpontsűrűségű okostelefonokon és tableteken sokkal finomabb vonalakkal, még könnyebben olvashatóbban jelennek meg az információk. A grafika mellett kényelmes beállítási lehetőségekkel is bővült az alkalmazás. Többek között előre beállíthatjuk az általunk előnyben részesített közlekedési eszközöket és egyéb preferenciákat, így útvonaltervezéskor ezeket automatikusan számításba veszi a rendszer.



A fenti, régebbi Androidokon is használható újítások mellett az Ice Cream Sandwich rendszert futtató készülékek tulajdonosai egy modernebb navigációs képernyőt is kapnak, amely egységesebbé vált az Android 4.0 frissebb felületével. A ráncfelvarrott nézetben új érintési gesztusok és menük is elérhetővé válnak.

Felemás támadás A Microsoft eközben folyamatosan keresi azokat a lehetőségeket, amelyekkel megnyirbálhatja a Google térképes szolgáltatásának részesedését: mostani terve kétfrontos offenzívára épül. A Bing Maps mellett ugyanis a zárt forráskódú világból érkező redmondi vállalat egy nyílt rendszer, az OpenStreetMap kiemelt támogatása mellett döntött. A stratégia azért furcsa, mivel ugyanezen szolgáltatásból származó adatokra épül a Bing Maps is, csupán felhasználói felülete és funkcionalitása más.



Az OpenStreetMap adatbázisát már több mint 500 ezer önkéntes szerkeszti, pontosítva a jelenlegi adatokat és újakat adva a rendszerhez, amelyet egyelőre teljesen ingyenesen használhatnak még vállalatok is. Ez utóbbi lehet az OpenStreetMap nagy csábereje, hiszen a Google térképével kapcsolatos céges extrák már pénzbe kerülnek. Nem csoda, hogy a nyílt rendszerre már olyan nagy nevek is váltottak, mint a közösségi helymegosztó Foursquare vagy a fényképek geotagelését is végző, iOS alatt futó iPhoto.

A Microsoft a New York Times információi szerint egyre nagyobb összegekkel támogatja a nyílt térképszolgáltatást, amely egyfajta belső konkurenciaként szerepel a Bing Maps mellett, amelynek tervezését egyébként két éve épp az OpenStreetMap alapító-fejlesztője, Steve Coast irányítja.

Térkép nélkül: üzleti út okostelefonnal
A Google kivégezte a navigációs versenytársakat
Élő dugófigyelés a magyar utakon, Google Maps-ben

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.