Túl sokáig tartott, és túlságosan visszahúzó hatással járt a HP költségcsökkentési stratégiája. Meg Whitman elnök-vezérigazgató szerint a vállalatnak vissza kell térnie a kutatás és fejlesztés útjára még akkor is, ha ez költségekkel jár.
Óriási cunami csapott le Japán keleti partjaira, de a HP Photon Engine nevű összetett rendszere azonnal megkezdte az adatok elemzését és továbbítását. Összekapcsolt közlekedési kamerákból, segélyszervezetek járműveinek műszereiből, okostelefonokból és műholdakból áramlottak a kapcsolódó adatok, amelyek a katasztrófavédelmi szerveknél elhelyezett óriási érintőképernyőkön jelentek meg strukturált, priorizált formában. A segítségre siető katonaság, mentők és egyéb szervezetek számára szinte valós időben vált elérhetővé a katasztrófa helyszínét legjobban megközelítő útvonalak listája, az érintett területek időjárási adatai, a fontos ipari létesítmények állapota és megannyi egyéb olyan adat, amely a leggyorsabb és leghatékonyabb válaszlépéseket segítette.

Természetesen mindez egyelőre csak szimuláció, annak viszont valóságos: a Cupertino-i HP főhadiszálláson Todd Bradley alelnök vezetésével, az összevont képalkotási és PC-s üzletág segítségével létrehozott Photon Engine rendszer tesztje zajlott egy elképzelt katasztrófahelyzet kezelését bemutatva. Tíz szűk esztendő után ilyen előremutató fejlesztésekből szeretne ismét egyre többet látni a gyártó vezetősége.



Az összébb nem húzható derékszíj esete Todd Bradley és Meg Whitman elnök-vezérigazgató szavait idézve a BusinessWeek arról tudósít, hogy a HP újra nagyobb fókuszt adna a kutatás-fejlesztési területnek. Ugyan a válság évei alatt a versenytársak is némelyest visszafogták innovációs költségvetésüket, a HP jelenlegi fejlesztési kerete így is a nagy rivális IBM alá zuhant. 2001-ben mindkét vállalat egyaránt nettó forgalmának 6 százalékát irányította a k+f keretbe - azóta a HP esetében ez az arány 2,6 százalékra csökkent, míg a Nagy Kék hol emelkedő, hol óvatosan csökkenő tendencia végén még mindig forgalmának hat százalékát költi új irányok keresésére, friss ötletek és megoldások kidolgozására.

A HP képalkotási üzletága kifejezetten megérezte az elmúlt évek változó informatikai összetételét: a mobil számítástechnika, az internet, a felhő alapú megoldások, a közösségi szolgáltatások egyaránt az irodában használt papírtömegek erős redukálását eredményezték. Eközben a PC-üzletág is bukdácsolt, sőt néha egyenesen orra esett, a Palm megvásárlása, technológiáinak késedelmes pénzre váltása, majd a TouchPad tablet csúnya bukása szintén nem kedvezett a profitnak, és ezáltal a kutatás-fejlesztésre fordítható összegek is tovább zsugorodtak.

Menekülés a sikerbe Todd Bradley szerint a Photon Engine az első olyan igazán jelentős fejlesztés, amelyhez a PC-s és képalkotási üzletág tapasztalatainak összessége közösen járult hozzá. Az érintőkijelzős és egyéb megjelenítési technológiákat, valamint az adatfeldolgozáshoz használt számítástechnikai megoldásokat az összeolvadó divíziók házasították össze. Ezen kívül fontos alkotórész a rendszert vezérlő, Pluribus névre keresztelt szoftver is, amelynek legfőbb feladata a különböző forrásokból származó, sokféle típusú adat (képek, számok, szöveges információk, földrajzi koordináták, szenzorokból származó speciális adatformátumok, videók) összehangolása, vizualizálása és elérhetővé tétele bármilyen típusú és méretű kijelzőn.



A megoldásban nagy üzleti lehetőségeket lát a vállalat, mivel sokféle kiépítésben, széles körű felhasználásra kínálják a rendszert. A fenti példa az egyik legdrágább, legkiterjedtebb modellt mutatta be, de vannak már más, élesben használt példák is: egy bevásárlóközpontban található divatáruház interaktív, viselkedés- és érdeklődés-alapon megjelenített reklámokat működtet a segítségével. A tapasztalatok szerint egyetlen hétvége alatt megduplázták a forgalmat.

Bradley szerint az év végén megjelenő Windows 8 és Windows RT további lehetőségeket ad majd a PC-s üzletágból érkező új fejlesztések számára. Az alelnök hosszabb távú elképzeléseik között notebook-tablet hibridekről és egyéb, a konzumer piac számára kialakított mobil számítástechnikai megoldásokról is beszélt, amelyek ezen a téren is "újradefiniálhatják" a HP-t.

Már itthon is elérhető a legbrutálisabb HP egybegép
A HP PC-üzletága látja a fényt az alagút végén
Szobányi méretű multitouch eszköz az IBM-től

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.