Bár az Ubuntu jobbára asztali operációs rendszerként ismert, nem elhanyagolható a szerverek piacán betöltött szerepe sem, ami a legkülönbözőbb területeken megmutatkozik. Példaként említhető a Weta Digital, mely az Avatar 3D munkáit végeztette egy több mint 35 ezer processzormagot tartalmazó számítógépfarmmal, vagy a Wikipédia mögött álló Wikipedia Commons, mely 400 szerverét migrálta Ubuntura még 2008-ban. Az Ubuntu Linux projekt mögött álló szervezet, a Canonical üzleti stratégiájában egyre fontosabb szerepet kap a számítási felhő (cloud computing), ami ugyancsak elősegítheti az Ubuntu folyamatos beszivárgását a szerverek piacára.
A Dell a múlt héten jelentette be vállalati stratégiájának teljes körű átgondolását. Ennek részeként olyan tulajdonosi szoftvergyártók termékei mellé, mint a Microsoft vagy a VMWare, felvette portfoliójába az Ubuntu Enterprise Cloudot (UEC). A Canonical szerint ez az első valóban nyílt forrású megoldás, amely mögött jelentős szállító áll.
A Dell nyílt és megfizethető cloud infrastruktúrával próbálja meghódítani az új ügyfeleket. Royal Gill, a Dell Data Center Solution (DCS) divíziójának általános igazgatója szerint ügyfeleiknek ebben a piaci szegmensben gyorsan és könnyen telepíthető megoldásokra van szüksége, amelyek lerövidítik a megtérülési időt, és nagymértékben csökkentik a teljes birtoklási költséget (TCO) is. Ezekre az igényekre válaszul a Dell különböző használati esetekre optimalizált konfigurációkat állít össze, amelyek a Dell PowerEdge-C hardvereit és az Ubuntu Enterprise Cloudot, valamint teljes körű technikai támogatást tartalmaznak.
A A Dell megoldása az Ubuntu 10.04 LTS-re épül, megjelenésének várható időpontja április 29.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak