Az érintőkijelzők megjelenése az egér és billentyűzet több évtizedes uralmát dönti meg mostanában, viszont az új technológiával kapcsolatban is sokaknak akad hiányérzete. Amerikai egyetemi kutatók nem új funkciókban, hanem az érintés finomításában látják a kiutat.
Ugyan a legtöbb felhasználó egyetért abban, hogy az érintőkijelzők megjelenése forradalmasítja a számítástechnikai eszközök használatát, a billentyűzetet és egeret használó "konzervatívoknak" is akad jó pár érvük a bevált módszer dicsőítésére. Tény, hogy bár az érintés alapú interakció közvetlen kapcsolatot teremt a képernyő elemei és saját "beépített vezérlőeszközünk" között, tonnányi olyan esetet lehet felsorolni, ahol a kizárólag az ujjaink koordinátái alapján meghatározott irányítás nem elég.

Egyes funkciók kihasználására a tabletes alkalmazásokban is segítségül kell hívni virtuális billentyűzetet vagy épp egeret, különféle menüket vagy nyomógombokat kell elhelyezni a felületen. A Carnegie Mellon University kutatói alapvetően egy hihetetlenül egyszerű és kézenfekvő ötlettel segítenének a problémán, egyvalamit ugyanis még senki nem használt ki az érintőkijelzők használatával kapcsolatban: a nyomás erősségét.



Nyomás utána! Chris Harrison és Scott Hudson azzal kísérleteztek, hogy a hagyományos érintőkijelzős technológiát olyan megoldással kombinálják, amely képes különbséget tenni a hagyományos érintés, valamint az erőteljesebb nyomás között. Ha például a fájlkezelő egyik elemét hagyományos módszerrel húzzuk arrébb a képernyőn, az csupán áthelyeződik - a másoláshoz a menüben kellett kotorásznunk, vagy valamilyen bonyolultabb, több ujjas gesztust kellett alkalmaznunk. A kutatók bemutató alkalmazásainak egyikében az adott fájlra előbb erősebben rányomva, majd ezt az erősséget fenntartva arrébb húzva az ujjunkat a fájl duplikálódik, és már a másolatot irányíthatjuk új helyére.

Az alábbi videón a technológiát demonstráló prototípuson több egyéb felhasználási módra is láthatunk példákat. Egyes esetekben akár teljesen megszabadulhatunk a menüktől és egyéb UI-elemektől a nyomásérzékeny használatnak köszönhetően. Precíziós grafikai funkcióktól a finom görgetésen át a médialejátszó gombok nélküli használatáig több terület is előkerül, bár természetesen a jelenlegi megoldás csupán technológiai bemutató. Ahhoz, hogy egy átlagos felhasználóhoz is eljussanak az erre épülő eszközök, a hardvergyártók és a funkciókat kihasználó alkalmazások és operációs rendszerek is szükségesek. Biztató azonban, hogy a kutatási projekt támogatásába a Microsoft is beszállt, így látható, hogy gyártói, üzleti szemmel is látnak fantáziát az újfajta módszerben.



5 innováció az egér és a billentyűzet leváltására
Hagyományos telefonnal is rögzíthetünk 3D videót
Szobányi méretű multitouch vezérlő az IBM-től

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.