Kutatási eredmények szintjén hatalmas előrelépésről számoltak be amerikai kutatók: ha a sorozatgyártásra is átültetik az elgondolást, akár tízszer tovább bírhatják a telefonok, tabletek vagy notebookok akkumulátorai, amelyeket mindössze 15 perc alatt tölthetünk fel teljesen.
Az Illinois államban található Argonne National Laboratory és a Northwestern Egyetem hasonló területen végzett kísérleteik eredményét tették közzé. A szakemberek azon fáradoztak, hogy sokkal hatékonyabbá tegyék a manapság is használatos lítium-ion akkumulátorokat, amelyek a táplálandó eszközök fejlődése miatt már igen gyenge eredményeket mutathatnak fel. Bár pár éve egy apró, vékony mobiltelefont egy feltöltéssel akár 4-5 napra is magunkkal vihettünk a "vadonba", az áramzabáló színes kijelzőkkel, Wi-Fi és 3G modulokkal felszerelt okostelefonok újra visszahozták a napi átlagos egy töltést. Többek szerint a hagyományos lítium-ion akkuk helyett valami teljesen új módszert kell keresnünk a vízbontástól a napenergiáig - a mostani eredmények szerint viszont még van hová fejlődni a jelenlegi technológiával is.

Adj rá kakaót! A ma használatos lítium-ion akkumulátorokban, nagyon leegyszerűsítve az anód és a katód (pozitív és negatív pólus) között pozitív töltésű lítiom atomok (tehát lítium ionok) mozognak. Az akku merülésekor, illetve töltéskor ezek az ionok egyik vagy másik irányba mozognak egy zselés elektrolit közvetítő rétegben. Harold Kung, a Northwestern Egyetem professzora ezen apró részecskék sebességében látta meg a kiutat.

A szakember szerint az anód eddigi grafit alapú megoldását továbbfejlesztve a kutatók vékony szilícium rétegeket helyeztek az anód köré, amelyeken apró lyukakat hagytak az ionok áthaladásához. A tapasztalatok szerint az újfajta összeállítás jóval nagyobb energia-sűrűséget eredményez, a rétegelt elrendezés pedig meggátolja a szilícium tágulását és összehúzódását (korábban épp ezért használták a jóval alaktartóbb grafitot).

Kung professzor közleménye szerint egy kísérleti akkumulátort 150-szer töltöttek fel és sütöttek ki - ez egy átlagos eszközben akár több mint egy éves felhasználásnak felel meg -, majd az ezután végzett mérések szerint még mindig a ma használt akkumulátorok üzemidejének ötszörösét lehetett elérni vele.

A 3D-s nyomtatók beköltözhetnek az otthonokba
Helymeghatározással közdenek az asztma ellen
Az okostelefonokhoz okos hálózatok kellenek

Titánok harca
Az Argonne National Laboratory kutatói szintén a grafit lecserélését tűzték ki célul, ám ők a szilícium helyett titánium-oxidot használtak. Ezt az anyagot szintén nem használták korábban hasonló célokra, mivel nem rendelkezik elektromos vezetéshez szükséges kristályszerkezettel. A mostani kísérletek azonban azt mutatták, hogy akkumulátorba építve merülés és kisütés közben a titánium-oxid molekulák mégis a megfelelő rendbe "sorakoztak", és váratlanul jó hatásfokkal működtek.

A kutatások a publikálást követően is folytatódnak: egyrészt a katód anyagának megváltoztatásával fokoznák tovább az akkumulátorok hatékonyságát, másrészt az elektrolit közeg fejlesztésével a nagy hőmérséklet-változások esetén bekövetkező teljesítményvesztés vagy hibák előfordulási esélyét csökkentenék. Arról természetesen nincs hír, mikor kerülhetnek kereskedelmi forgalomba hasonló technológiával készült akkumulátorok, hiszen ehhez az szükséges, hogy előállítási költségeket és megannyi más faktort elemezve gyártók álljanak a módszer mögé, a kiadott publikációk azonban egyértelműen jelzik: az eredmények valósak és gyakorlati kísérleteken alapulnak, tehát az újfajta akku "a tudomány oldaláról" gyártásra kész.

Hetente egymillió LibreOffice kel el világszerte

A "kel el" természetesen csak képletesen értendő, mivel a programcsomagot ingyenesen le lehet tölteni.
 

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Mit tartogat a jövő ebben a rendkívül dinamikusan fejlődő környezetben?
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.