Szinte nincs olyan internetező, aki naponta ne használná, mégis a többség körülbelül úgy teszi ezt, mintha a kocsijában csak második fokozatig váltana fel. Összeszedtük a leggyakrabban használható illetve legérdekesebb Google keresési lehetőségeket.
Alapvető lehetőségek | Akkor jutunk a legpontosabb találatokhoz, ha keresésünk nem kisregény méretű, emberi kérdésből áll, hanem néhány, pontosan megválasztott kereső-kifejezésből. Ez utóbbiaknál az is fontos lehet, hogy mire nem vagyunk kíváncsiak. A kulcsszavak egymás mellé gépelése automatikusan azt jelenti, hogy azokat a találatokat kapjuk meg első helyen, amelyekben mindegyik szerepel. Ugyanakkor sokszor nagyban növelhető a „tiszta találatok” esélye azzal, ha valamit kizárunk a keresésből. Ehhez az adott kifejezés elé egy – jelet kell tenni. Főleg olyan esetekben érdemes élni ezzel, amikor a keresett kifejezés több dolgot is jelenthet.
Amennyiben konkrét mondatot, idézetet vagy szókapcsolatot keresünk, tegyük a keresendő szöveget idézőjelek közé. Ekkor a kereső az ezzel teljesen megegyező találatokat fogja megjeleníteni.
Célzott keresés | Ha egy bizonyos oldal tartalmára vagyunk kíváncsiak, akkor a legjobb első körben leszűkíteni erre a területre a keresést. Ehhez a kereső-kifejezések mellé a site:[honlap címe] szöveg írandó. Kisebb méretű szűkítések egy kattintással megoldhatók a keresőmező alatt közvetlenül elérhető lehetőségekkel. Így lehet országra, vagy adott nyelvre szorítkozni a találatok listázásánál.
Az eddig említett lehetőségek, valamint sok más egyéb szűrési funkció is elérhető a speciális keresés pont alatt.
Ilyesmire vagyok kíváncsi | Ha nem csupán egy konkrét kifejezésre, de általában a témára vagyunk kíváncsiak, akkor jöhet jól, ha a lista a szinonimákat is tartalmazza. Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy a kulcsszó elé közvetlenül egy ~ (un. tilde) jelet teszünk. Azt azért tartsuk szem előtt, hogy a Google alapvetően angol nyelven mozog otthonosan, tehát a magyar kifejezéseknél nem feltétlenül kapunk tökéletes eredményeket.
A nyelvőr | Az előbbi mondat ellenére ma már nagyon hasznos segítség tud lenni, az elgépelésre, nyelvtani pontatlanságokra figyelmeztető megjegyzés, amely a keresési találatok tetején jelenik meg. Sok esetben jobb eredménnyel zárjuk a keresésünket, ha lefuttatjuk a Google által felkínált alternatív keresést, de olyan is előfordul, hogy a kereső alapból felülbírálja a rosszul begépelt szöveget.
-tól, -ig | Termékek vásárlásánál jöhet nagyon jól a számtartományra való keresés. Ilyenkor két pontot kell tennünk a két határérték közé, és így minden azon belül lévő számot tartalmazó találatot kilistáz nekünk a kereső.
Csak prezentációk | Amennyiben egy bizonyos fájlformátumban elérhető tartalmakra vagyunk kíváncsiak, a kulcsszó vagy kulcsszavak után a filetype:[dokumentumformátum kiterjesztése] résszel kell kiegészíteni a keresésünket.
Számológép, pénzváltó, világóra | Talán nem sokan tudják, de a Google keresőmezője tökéletes számológépként funkcionál. Így ha valamilyen egyszerűbb matematikai művelet eredményére van szükségünk, nem kell a számítógépünk megfelelő alkalmazása után kutatni, vagy feltúrni az íróasztalunkat egy valahol ott heverő számológépért. Elég, ha bepötyögjük a műveletet a keresőbe, és máris ott az eredmény.
Ugyanilyen könnyen kaphatunk segítséget gyors devizaátváltási műveletekhez. Elég a mennyiséget és a devizák típusát begépelnünk, valamint a kettő közé az angol in vagy to szavak valamelyikét tenni. Az eredmény természetesen eltérhet az általunk használt bank vagy más szolgáltató által használt árfolyamtól, de ha csak hozzávetőleges értékre van szükségünk, akkor ez sokkal gyorsabb megoldás.
Előfordul, hogy távoli országban lévő személyt kell telefonon keresnünk. A Google-ben két szó begépelésével megkaphatjuk, éppen mennyi idő van az adott térségben. Ehhez a time szó után egy városnevet kell beütnünk. (Ez a funkció a www.google.hu oldalról egyelőre nem elérhető, ezért bizonyosodjunk meg, hogy a www.google.com oldalról futtatjuk a keresést.)
Exkluzív szakmai nap a felhők fölött: KYOCERA Roadshow a MOL Toronyban
A jövő irodája már nem a jövő – hanem a jelen. A digitális transzformáció új korszakába lépünk, és ebben a KYOCERA nemcsak követi, hanem formálja is az irányt. Most itt a lehetőség, hogy első kézből ismerje meg a legújabb hardveres és szoftveres fejlesztéseket, amelyekkel a KYOCERA új szintre emeli a dokumentumkezelést és az üzleti hatékonyságot.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak