A Google adatvédelmi elveit sokan kritizálják: egyre több például az olyan "Google-paranoid", aki szerint a vállalat webet behálózó szolgáltatásai számolatlanul gyűjtik rólunk az adatokat, amiket egyszer majd jól felhasználnak ellenünk. A Google egy részletes elemző megoldással válaszolt.
Érdemes összeszámolni, ki hány Google-hez köthető szolgáltatást vagy alkalmazást használ a mindennapjaiban. Még azok is, akik nem használják a különféle felhő alapú megoldásokat, mint a Gmailt vagy a Google Maps-t, minden bizonnyal naponta kutakodnak a weben a Google keresőjével, nem is beszélve az androidos telefonok tulajdonosairól. Ha akár egy szálon is kötődünk a webes óriásvállalathoz, máris jogosultak vagyunk némi egészséges paranoiára, hiszen technikailag egyértelműen lehetséges, hogy a szolgáltatások használatához kapcsolódó adataink mind befolynak a Nagy Testvérhez, aki akár le is tárolhatja digitális életünk minden részletét.
Az vagy, amit neten teszel ■ A Google többek között az ilyen adatvédelmi aggodalmak hatására hozta létre a Fióktevékenység (Account Activity) szolgáltatást, amelyet
saját fejlesztői blogjában jelentett be. Az új szolgáltatást kipróbálva számunkra is gyorsan kiderült, hogy már az online tevékenységeinket összegző kimutatások is hasznosak, ám az összeesküvés-elméletek gyártói igazán a részletesebb beállításokkal szórakozhatnak el kedvükre.
A
Fióktevékenység aloldalon hagyományos Google belépési adatainkkal kell bejelentkeznünk. Első alkalommal még viszonylag szűkszavúak az elérhető információk, a részletekhez fel kell iratkoznunk a havi összesítőre.
A teszteléskor mindössze néhány perc alatt megérkezett a visszaigazoló levél az első havi jelentés elkészültéről. A levélben található hivatkozásra kattintva visszajuthatunk a Fióktevékenység szekcióba, és most már belevethetjük magunkat saját webes múltunk feltérképezésébe.
Érdemes a múlton rágódni ■ Az általunk vizsgált fiók ideális az elemzésre: a személyes Gmail címhez több más Google levélcímet is kapcsolódik évek óta, az igénybe vett szolgáltatások között a feltöltésre is aktívan használt YouTube-tól a Picasa képalbumokon és blogokon át AdSense-ig és Analyticsig több tucat akad.
A Fiókok aloldalán elsőként az Irányítópultot vettük használatba, ahol minden általunk használt Google termékkel kapcsolatban külön szakaszban jelennek meg a legfontosabb tudnivalók és lehetőségek. Az általunk is gyakran használt szolgáltatások, például a levelezés vagy naptár információi mellett olyasmikre is bukkanhatunk itt, mint a fiókunkkal valaha is összekapcsolt mobil eszközök listája, de olyan elfeledett elemek is szemet szúrhatnak, mint a regisztráció óta meg sem látogatott Google Health. Az összes termékkel kapcsolatban részletes lehetőségeket kínál fel a rendszer az adatok exportálásától, esetleges törlésétől kezdve a felhasználási módok finomhangolásáig.
A Fióktevékenység alatt a már említett havi jelentést tekinthetjük meg. Ebből az első még kissé puritán, de már itt is láthatunk néhány gyorsan ható adatot, például a vizsgált hónapban elküldött és fogadott e-mailek számát napokra bontott apró grafikonnal megtámogatva, webes keresési szokásainkat, vagy épp legnépszerűbb YouTube videónkat. A soron következő jelentések már kiegészülnek a használati szolásaink időbeli összehasonlításával is, láthatjuk például, mennyivel többet vagy kevesebbet levelezünk, vagy épp hogy változtak a keresési preferenciáink. A szolgáltatás a Google jó szokása szerint béta állapotban indult, a tervek szerint funkcionalitása folyamatosan tovább bővül majd.
Az egérkurzort az egyes szakaszok fölé helyezve további lehetőségekre mutató hivatkozások is feltűnnek, az adatvédelem zászlóvivőinek a Keresési előzmények alatt megjelenő beállításokra érdemes egy határozottat kattintani. Itt aztán napi bontásban szembesülhetünk minden egyes általunk keresett kifejezéssel, amelyeket szűrhetünk külön képkeresőben vagy térképen folytatott kutakodásainkra is. Az így megtalált digitális múltunk darabkáit akár egyenként is "irthatjuk", de külön gombot kapott a webes előzmények teljes törlése is.