Összegyűjtöttünk pár gyakran elhangzó kérdést a Microsoft új operációs rendszerének hivatalos startja előtt: hogyan és mennyiért frissíthetünk, lehet-e 8 helyett RT, és milyen gép kell a futtatásához?
Mielőtt új területre merészkedünk, először tájékozódunk, körülnézünk - legalábbis az ilyen hozzáállás a helyes például operációs rendszerek frissítése előtt is. Olyan kérdésekre próbálunk most egyszerűen válaszolni, amelyeket jobb még a Windows 8 megvásárlása és a régi rendszer leváltása előtt tisztázni. A mostani cikk az alapokkal kezd, ám ha önnek is akadnának kételyei vagy pontosítandó témái, kérdezzen a hozzászólások között, mindenre igyekszünk megkeresni a választ.
Pontosan milyen Windows verziókról lehet frissíteni? ■ A
Microsoft hivatalos blogbejegyzése szerint Windows XP, Vista és 7 tulajdonosok egyaránt élhetnek a frissítés lehetőségével. Ilyenkor a teljes változatnál olcsóbban juthatnak hozzá az új rendszerhez, és telepítéskor nem vész el a korábbi rendszerben használt szoftverek és beállítások legnagyobb része. A Microsoft meghatározása szerint a Windows 7-ről és Vistáról frissítőknek gyakorlatilag minden adata és beállítása megmarad, az XP-t felújítók viszont csak a fájlok túlélésére kapnak garanciát.
Akkor most október végéig ne is vegyek windowsos gépet? ■
A Microsoft
speciális "last minute" akciója alapján, ha 2012. június 2. és 2013 január 31. között valaki Windows 7-et futtató számítógépet vásárol, mindössze 4500 forintért jogosult Windows Pro rendszerre frissíteni. Ehhez regisztrálni kell a magyarul is "beszélő"
windowsupgradeoffer.com weboldalon 2013. február 28-ig, majd az e-mailben kapott útmutató szerint folytathatjuk a kedvezményes vásárlást és az új rendszer letöltését.
Ha korábban vásárolt windowsos gépem van, mit tegyek? ■ Szerencsére ekkor sincs minden veszve, a Windows 8 frissítés ekkor is kifejezetten olcsón, 39,99 dollárért (alig 9000 forintért) lesz elérhető letölthető formában. Ugyan ezt az akciót hivatalosan még nem erősítették meg Magyarországon, a Microsoft szerint világszerte 131 országban lesz lehetőség az olcsó frissítésre, amelyből szinte biztosan nem marad ki hazánk sem. A pontos árszabásért és a frissítés módjáért érdemes a Microsoft közleményeit (vagy a Bitport kapcsolódó híreit) figyelni.
Letöltés helyett választhatok fizikai adathordozót? ■ Elvben igen, a nemzetközi változat esetében a vételáron felül 15 dollárba (és a postai díjakba) kerül a DVD, szitne biztos, hogy ehhez hasonló árszinten itthon is elérhető lesz ez a lehetőség.
Honnan tudom, hogy a gépemen fut-e a Windows 8? ■ Alapvetően, ha a gépen Windows 7 fut jelenleg, szinte biztos a siker. Az előnézeti változat futtatásához a Microsoft annak idején 1 GHz-es, vagy gyorsabb processzort, 1 GB (64 bites verzió esetén 2 GB) memóriát, 20 gigabájtnyi szabad merevlemez-tárhelyet, valamint WDDM 1.0 vagy jobb meghajtóval rendelkező, DirectX 9 kompatibilis grafikus vezérlőt javasolt. A perifériák és alkatrészek megfelelőségének ellenérzésére érdemes
a Windows 8 Compatibility Centerben kutakodni, ahol egyre bővülő listából keresgélhetjük ki, hogy gépünk hardvereit felismeri-e az új rendszer. A frissítés telepítésének megkezésekor egyébként szintén kapunk egy részletes kompatibilitási jelentést, hogy még utolsó pillanatban is felfedezhessünk valamilyen nem megfelelő komponenst.
Frissíthetek Windows RT-re? ■ Nem, ennek több akadálya is van. Egyrészt a Windows RT alapvetően az ARM chipkészlettel működő eszközökre, főként tabletekre és ultrahordozható eszközökre optimalizált Windows 8 verzió, ezért az Intel vagy AMD processzorokra épülő windowsos gépeken egyáltalán nem is működne. Másrészt a Windows RT önmagában nem kerül forgalomba, tehát nem vehetjük le a polcról és nem tölthetjük le pénzért, hogy más rendszert futtató tabletünkre telepítsük. Az RT-s eszközök kizárólag előre telepített formában érkeznek majd.