Ha valaki unja a Google-Bing-Yahoo szentháromságot, és érez magában némi kalandvágyat, újszerű keresőmotorokat is kipróbálhat. Ki tudja, hátha valamelyik tényleg felmutathat valamilyen hasznos újdonságot...
Ha valaki ötven éve hallaná együtt a Google, Bing és Yahoo szavakat, bizonyára valamilyen három fős komikus csoport neveire gondolna velük kapcsolatban. Ehhez képest ez a három név mára a webes keresési piacot szinte teljesen lefedő szentháromsággá vált - igaz, mivel a Yahoo mögött már szintén a Bing motorja dolgozik, inkább csak "szentkettősségről" beszélhetünk. Azoknak, akik egyre többet panaszkodnak arról, hogy a jól ismert keresők valamiért nem az igaziak, vagy épp a kísérletező kedvűek számára most itt van a három ismert mellé három ismeretlen is, mindegyik egy-egy apró sajátossággal.

Peren belül A keresés finomítására helyezte a hangsúlyt a Blekko: a pontosításhoz pedig a "/" funkciót használja. Az elv szerint ha rákeresünk valamire, akkor a jól ismert metódus szerint relevancia szerint jelennek meg a találatok, de ha a keresett kifejezés után odaírjuk például a "/date" kiegészítést, máris idő szerint rendeződik át a lista a pár perccel ezelőtti tartalmaktól visszafelé. Az előre definiált "slashtagek" mellett lehetőségünk van sajátok létrehozására is.

A szolgáltatás neve mellett nem véletlenül figyel a "beta" kitétel, magukat az alap találatokat például még elég gyengécske módon gereblyézi össze a rendszer - a jelenlegi állapotban a Blekko leginkább arra jó, hogy egy újfajta megközelítést mutasson be, ami egyszer majd talán tényleg jófajta kényelmi funkcióvá válhat.


Így kerestek ti A közösségi szolgáltatások erejét próbálja működésbe hozni a szintén béta állapotban lévő Qyo. Az egyelőre ingyenes regisztráció után használható szolgáltatás elsőként szeretné összekötni magát Facebook fiókunkkal, hogy ismerőseinket is bevonhassuk a keresésbe - enélkül ugyanis a Qyo használata nem ad különösebb pluszt.

Ha összekapcsolódunk ismerősökkel, onnantól láthatjuk egymás kereséseit a képernyő jobb sávjában egyfajta gyorsüzenet-csík formájában. Lehetőségünk nyílik kommenteket fűzni mások kereséseihez, például javasolni nekik olyan találatokat, amelyeket mi már ismerünk, esetleg tapasztalataink alapján finomítani a keresési kifejezést.


Ezen kívül "keresési csoportokat" is alkothatunk, és ha valamit nagyon nem találunk, akkor közhírré tehetjük, pontosan mit keresünk, hátha a csoport tagjai jobban tudják, merre vagy épp hogyan érdemes kutakodni.

Érdekes az ötlet, bár még sok helyen szorul foltozásra a motor és a kezelőfelület, de persze itt is megtalálhatjuk a béta verzióra vonatkozó jelölést. Az már érdekesebb kérdés, hogy vajon akarja-e bárki, hogy a kereséseiről összes ismerőse is tudjon?

Magyar egészségügyi kereső iPhone-on is
Tipp: blokkolható domainek a Google keresésben
Élesedik a Google-Bing keresőháború

Háp persze A Duck Duck Go valóban olyan, mint egy kacsa, aminek be nem áll a csőre. Ha rákeresünk valamire, a találati lista tetején egy külön dobozban különféle információs adatbázisokból nyert alapadatokat kapunk - a Wikipediáról és pár egyéb forrásból származó információk néha hasznosak, néha viszont kissé túl lazán kapcsolódnak az alapul vett kifejezéshez.


A "monday" szóra rákeresve a doboz elárulja, hogy ez bizony a vasárnap után következő nap a héten, rögtön utána azonban azt tartja a legfontosabbnak, hogy ez a címe egy X-Akták epizódnak, egy német operának, és van ilyen néven hetilap egy kanadai tartományban.

Érdekességként azért mindenképpen kipróbálható a kacsás kereső, és bár a hagyományos találatok itt kissé összeszedettebbnek tűnnek a két korábban említett versenyzőnél, itt is érezhetők a relevanciával kapcsolatos bizonytalanságok.

Rengeteg személyes adatot lophattak el francia kórházakból

A támadók szerint több 1,5 millió ember adatai vannak náluk, ennek felét pedig a híradások szerint már áruba is bocsátották.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.