Egyre több módunk nyílik arra, hogy az eddigi hang- vagy szöveg-alapú üzenetküldés helyett "szemtől szemben", videóchat formájában tartsunk megbeszéléseket. Többször szükség lehet ezek rögzítésére is, de hogyan tehetjük meg mindezt jogszerűen?
Ahogy az internet egyre gyorsabb, az eddig csupán rossz minőségben, vagy épp drága, vállalati megoldásként elérhető videókonferenciák mellé felzárkóztak bárki által használható, ingyenes eszközök is. A Facebook videótelefonja vagy a Google+ Hangouts funkciója akár kisvállalatok számára is lehetővé teszi, hogy pénzköltés nélkül is videós kapcsolattartást biztosítson a távol lévő kollégák vagy épp más üzleti partnerek felé.

A telefonálás közben azonban már megszokhattuk, hogy egyes helyeken szenvtelen géphang közli velünk: biztonsági vagy épp adminisztrációs okokból a beszélgetést rögzítik. Hasonlóra a videós megoldásokban is szükség lehet - képzeljük el például, hogy egy partnerünk az üzletmenethez szükséges számokat, adatokat diktál, és nem tudunk mindent időben lejegyezni.


Piros gomb lenyomva A ScreenCastle egy alapszintű, ám az egyik legegyszerűbb megoldás a videós beszélgetés rögzítésére. A web alapú szolgáltatásban kijelölhetünk egy meghatározott területet a képernyőn, vagy akár az egész képernyő tartalmát is lementhetjük mozgóképként. A kijelző történései mellett a hangot a számítógéphez kapcsolt (notebookok esetén legtöbbször beépített) mikrofonnal vehetjük fel.

A Java alapú megoldásban szinte tényleg csak egy piros gomb megnyomása a feladat, a rögzítés leállítása után pedig több opciót is kapunk a felvett anyag megtekintésére. Megnézhetjük egy online lejátszón keresztül, amelyhez egy csak általunk ismert hivatkozás tartozik, de Flash videó (.flv) formátumban gépünkre is menthetjük. Ha a felvétel publikussá tehető, egy embed kód segítségével könnyen saját weblapunkba is beilleszthetjük a lejátszót.

A Pixetell már hagyományos, letölthető formájú szoftver. Telepítés és indítás után egy fekete kezelőfelület kerül a képernyőre, amelyen könnyen elindíthatjuk a videó rögzítését. Ekkor az aktuális ablak tartalmát vesszük fel, de egyszerűen átkapcsolhatunk másik ablakra, vagy manuálisan is beállíthatjuk a célterületet.

Felvétel közben egy kis vezérlőpanelen állíthatjuk a funkciókat, a rögzítés befejeztével pedig itt is több lehetőségünk lesz. Akár közvetlenül YouTube-ra is feltölthetjük a kész filmet, de elmenthetjük fél tucatnyi formátumban, többek között .avi, .mov, .wmv vagy .flv kiterjesztéssel is.


A maximum 5 perces anyagok felvételére használható Screenr közösségi oldalról közelíti meg a videózást. Saját Screenr-fiókunkat összekapcsolhatjuk Facebook- vagy Twitter-accountunkkal, és felvétel végeztével közzétehetjük az alkotásokat. Ebben a szolgáltatásban .mp4 formátumban van lehetőségünk PC-re menteni a filmeket.

Windows felhasználók szintén kipróbálhatják az ingyenes verzióban sem időhöz kötött BB FlashBack Expresst, vagy a böngészőből működő Screencast-O-Maticot, amelynek ingyenes változatában csupán egy gyártói vízjelet kell "elviselnünk".

Gyorsan és hatékonyan: 5 hasznos Excel trükk
Ingyenes PC-s távsegítség böngészőből
Így működik a videótelefonálás Facebookon

Ha lehet, akkor szabad is? A videós beszélgetések felvételének tehát technikai akadálya nincs, ráadásul semmilyen különösebb műszaki előképzettség vagy professzionális hozzáállás nem szükséges a pár kattintással megoldható rögzítéshez. De vajon megtehetjük-e, hogy bármilyen videós beszélgetésnél megnyomjuk a piros gombot?

A videós csevegés és videókonferencia rögzítésével kapcsolatban alapvetően a telefonbeszélgetések adatvédelméhez hasonló a gyakorlat Kozma Zoltán, a Horváth & Partners DLA Piper ügyvédi iroda jogásza szerint. Eszerint fontos például, hogy bármilyen adat rögzítése csak valamilyen konkrét céllal történhet. A legfrissebb példa ezen irányelvre az adatvédelmi biztos szeptember 5-én meghozott állásfoglalása, amely egy ügyfél Vodafone ügyfélszolgálatával kapcsolatos jogvitája kapcsán indult.

"Adatkezelés még hozzájárulással is csak akkor végezhető, ha a célja előzetesen, pontosan meghatározott. Nem elegendő célként a minőségbiztosítást jelölni meg a telefonos ügyfélszolgálatok hangfelvétel-készítésekor, mert az nem teszi egyértelművé, hogy az adatkezelés mely jog gyakorlása vagy kötelezettség teljesítése érdekében nélkülözhetetlen."

Jóri András, adatvédelmi biztos

Nagyon fontos másrészt az is, hogy a hívott félnek videós beszélgetés során is egyértelműen jelezni kell a felvétel készítésének tényét, valamint pontos célját: a rögzítés csak akkor folytatódhat, ha erről egyértelmű pozitív megerősítést kapunk. Ez lehet írásos (akár egy email formájában), de történhet magán a videóbeszélgetésen belül, élőszóban is, így a felvételen visszakereshető a beleegyezés.

Vállalati felhasználásnál ugyanúgy lehetőség van már a munkaszerződés megkötésekor jelezni, ha a munkáltató rögzíteni kívánja a kollégák munkajellegű videókonferenciáit, de itt is fontos az egzakt cél jelzése. Egy videós ügyfélszolgálat esetén pedig a telefonos gyakorlathoz hasonlóan működik a ráutaló magatartás elve - ha az ügyfélkezelő (vagy a videós rendszerben működő előzetes felvétel) előre leszögezi a felvétel tényét, de a hívó fél nem szakítja meg a kapcsolatot, az jogilag az egyetértést és elfogadást feltételezi.

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.