Magyarországon is elérhető a Microsoft System Center 2012 kiadás előtti változata, amelynek segítségével az ügyfelek egyetlen felületről alakíthatják ki és menedzselhetik privát felhőjüket.
A Microsoft bejelentése szerint még az év első felében piacra kerül a System Center 2012 csomagja, amelynek kiadás előtti (RC) változata már
tegnap óta letölthető a cég oldaláról. Az MSC 2012 egyebek mellett lehetővé teszi, hogy a szervezetek jelenleg is működő infrastruktúrájuk felhasználásával privát felhőt tervezzenek és hozzanak létre, amit a Microsoft a versenytársak moduláris felépítésű megoldásaival szemben egyetlen termékben kínál nekik. Az összeállítás nyolc különálló alkalmazást integrál, amelyek a következők: Configuration Manager, Endpoint Protection, Virtual Machine Manager, Orchestrator, Operations Manager illetve a béta állapotú App Controller, Data Protection Manager és Service Manager.
Saját felhőt egyszerűen ■ A szoftvercég
hivatalos blogja szerint egy egy átlagos vállalati adatközpontban legfeljebb 30-40 szervert felügyel egy-egy főállású alkalmazott, ezzel szemben a Microsoft felhőszolgáltatásait hosztoló adatközpontokban ez a szám akár a 4-5 ezret is elérheti. A System Center 2012 ennek megfelelően azokat a technológiákat tenné elérhetővé, amelyeket a gyártó saját cloud megoldásainak felépítésében és működtetésében is alkalmaz, mindezt pedig egyetlen, könnyen kezelhető, konzisztens felületen keresztül biztosítja.
Más szóval a System Center 2012-vel a Microsoft ügyfelei a publikus felhő automatizációs és felügyeleti képességeinek jelentős részét saját irányításuk alatt használhatják. A System Center 2012 lehetővé teszi például a felhőben működő alkalmazások mélységi monitorizálását, részletes információt tud adni a rendszergazdáknak az alkalmazások működésének állapotáról, az azokban bekövetkező változásokról, és ezeknek okát a rendszer fenntartójával is közli.
Két lépcsőben ■ A System Center 2012 egyik erőssége, hogy a desktop-menedzsment megoldások kivételével a korábbinál lényegesen hatékonyabban támogatja a heterogén rendszereket. A bejelentéssel kapcsolatban a Microsoft Magyarország termékmenedzsere,
Budai Péter elmondta: egységes környezetet biztosítanak a teljes IT rendszer felügyeletére, beleértve a hálózati eszközöket, a Linuxokat, akár Android és iPhone mobil eszközöket, Hyper-V, VMware és Xen virtualizációs megoldásokat, a szerverek hardvereit, a tárolóegységeket, és akár .NET, Java és különféle SQL alapú alkalmazásokat is.
Lehetőség nyílik rá, hogy minden szerveren korlátlan számú virtuális gépet futtassunk, így a virtualizáció és a sűrűség is skálázhatóvá válik, a költségek viszont ugyanazok maradnak.
A versenytársaink – és itt a VMware-re gondolok – erre nem képesek.
Brad Anderson,
a Microsoft felügyeleti technológiákért felelős alelnöke
A felhasználók a Standard és a Datacenter kiadás között választhatnak. A rendre 1323 és 3600 dollárért hozzáférhető licencek között annyi a különbség, hogy az első kettő, a második pedig korlátlan mennyiségű virtuális gépet foglal magában. Az új konstrukció tehát a kisebb felhasználókat sem feltétlenül riasztja el, ahol pedig megnő – vagy már eleve magas volt – az egy kiszolgálóra jutó virtuális gépek száma, ott a Datacenter kiadás megvásárlását követően újabb beruházási költségek nélkül bővíthető a privátfelhő-kapacitás.