Iroda is lesz benne ■ A névváltás jól mutatja, hogy a korábban külön kezelt Office irodai programcsomag is bekerül a bérelhető szolgáltatások körébe. Az Office-ból ismert alkalmazások webes változatai mellett az Office 365 része az Exchange Online, mely 25 gigabájtos postafiókot kínál. A Lync Online a kommunikáció különféle formáit fogja össze az azonnali üzenetküldéstől a hang- illetve videókonferenciákig, a SharePoint Online pedig a csoportmunkát segíti.
A szolgáltatás lényege, hogy a dolgozók több helyről, otthoni számítógépről, okostelefonról is elérhessék az alkalmazásokat és az anyagokat, miközben a háttér-infrastruktúra biztosítása, a telepítés és folyamatos frissítés nem a cég IT részlegére hárul.
Méretre szabva ■ Az Office 365 árképzése attól függ, mekkora vállalat veszi igénybe a szolgáltatást. Maximum 25 főt foglalkoztató kisvállalatok számára felhasználónként havi 5,25 euróért lesz elérhető a limitált funkcionalitású csomag. Ez többek között webes Office-t, e-mail-szinkronizálást és videokonferenciás lehetőséget is tartalmaz.
Nagyvállalatok esetében az egy dolgozóra jutó költség nagyban függ az igényelt funkcióktól, így az opcionális szolgáltatások mindegyikét kipipálva ez az összeg felszaladhat néhány euróról egészen havi 25,5 euróig. A drágább változatokban már nemcsak a webes Office, hanem a normál, számítógépre telepíthető verzió is benne van, csakúgy, mint a belső közösségi hálózat kialakítására és honlap készítésére alkalmas megoldások.
A gyártó mindezekre 99,9 százalékos rendelkezésre állási arányt garantál, és ahogy említettük, számos eszközről, így például iPhone-ról, BlackBerryről és a frissebb androidos verziót futtató okostelefonokról is. Természetesen a Windows Phone rendszerrel szintén kompatibilis a megoldás.
Front a felhőben ■ A Microsoft az Office 365 elindításával újabb fronton tud fellépni az egyre komolyabb riválisként működő Google ellen. Utóbbi ugyanis hasonló irodai alkalmazásokat tartalmazó csomagot kínál, a Google Apps-et (Alkalmazások). A keresőcég magánszemélyek számára ingyenesen biztosítja a szűkebb lehetőségeket tartalmazó Google Docs-ot (Dokumentumok), míg a vállalati felhasználásra szánt változatért egységesen évi 50 dollárt kér.
Az Office 365 mindezzel szélesebb funkcionalitást és Office-integrációt állít szembe, ami egyértelműen feladja a leckét bármely hasonló szoftverszolgáltatásnak. Kérdés, hogy a kisvállalkozások számára mennyire maradnak csábítóak az ingyenes megoldások, és hogy a cégek mennyire bíznak majd a Microsoft béta fázisból éppen csak kilépő online irodai csomagjában.
CIO KUTATÁS
AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE
Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?
Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!
Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak