Igen, a cím igaz, és így igaz. Az alapvetően netbookokba, tabletekbe fejlesztett, energiatakarékos Atom processzorok hajtják a Szilícium-völgy új üdvöskéje, a SeaMicro új szuperszerverét. A gép erős, és negyedannyit fogyaszt, mint hagyományos társai - jön a szerverforradalom?
A hardvervilág egyik legújabb felfedezettje a kaliforniában működő startup, ugyanis a SeaMicro képes lehet megdönteni azt az elgondolást, hogy a hardvervilágban, és ezen belül a szerverek piacán a jelenlegi technológiák használatával már nem lehet igazán nagy technikai előrelépést "villantani". A vállalat június 13-i bejelentése ugyanis egy olyan szerver, amelyet 512 darab Intel Atom processzor hajt, teljesítménye azonban izmos chipekkel felszerelt szuperszámítógépekkel vetekszik, energiafogyasztása pedig 75 százalékkal kisebb a hasonló erejű vasaknál.
Mellékutakon, gyorsabban | A három és fél éve induló fejlesztések igazából egy hirtelen ötletből, elméleti alternatívából táplálkoztak. Andrew Feldman, a vállalat ügyvezetője szerint abból indultak ki, hogy a szerverekbe szánt chipek teljesítménye, és az általuk feldolgozott feladatok nagysága és elosztása között nincs teljesen egyértelmű kapcsolat. A mai szerverek jó része egyszerre sok ezernyi weboldalt jelenít meg, sok apró feladatot végez el, és ezekből tevődik össze egy erős terhelés - ehhez azonban talán egyszerűbb sok apró, külön is "munkaképes" processzort alkalmazni, mint jóval kevesebb erős chipet.
Feldman szerint az Intel, AMD vagy IBM által manapság gyártott chipek túlságosan belemerültek a teljesítményhajszolás örvényébe, ám ez az út nem feltétlenül eredményez igazi teljesítménynövekedést, és a fogyasztás terén sem jeleskedik. "A mai szerverek nem igazán hatékonyak folyamatos, erős kihasználtság esetén. Az energiatapocsékolás alapja az általános szerverpiaci gyakorlatban a mai hardverek ereje és a valódi terhelhetősége közötti gyenge összefüggés" - állítja a SeaMicro vezetője.
Az elméletet az Intel Atom processzorcsalád megjelenése fordította át a gyakorlatba: a SeaMicro szakemberei szerint az alacsony fogyasztású, alapvetően ultrahordozható eszközökbe tervezett chipek nagy számú, szerveres alkalmazása teljesen új utat mutathat a kiszolgálók jövőbeni felépítésével kapcsolatban.
Előremutató megszorítások | Feldman azonban úgy vélte, a processzorok mellett még máshol is találhatunk "energiavámpírokat" egy szerverben. A processzorok ugyanis csupán egy szerver energiafelhasználásának harmadát generálják, a további kétharmadot máshol kell keresni. A megoldást a SeaMicro a virtualizációban találta meg - a mostanában divatos szót azonban szintén újszerűen alkalmazva. Feldman speciális chipeket tervezett arra, hogy azok virtuálisan vegyék át a szerverrackekben helyet foglaló, energiát fogyasztó, hőt termelő alkatrészek, például tároló, hálózatkezelő, menedzsment eszközök munkáját.
Egy szerveres alaplapról a fejlesztői információk alapján az eddig szokásos alkatrészek 90 százaléka "leoperálható" ezzel a belső virtualizációs megoldással. Tehát itt is megspórolható jókora hely, hőképződés, energiafogyasztás, és ezáltal költség is. Egy ilyen szervert a SeaMicro gyakorlatilag egy mai szerverrack negyedének megfelelő méretben tud előállítani, így egy teljes rackbe akár négy, egymással együttműködő szerver is belefér, összesen 2048 Atom processzorral - ezek aztán másodpercenkénti 1,28 terabites sebességgel kommunikálva dolgoznak össze.
Az SM10000 szerverek első példányai már az érdeklődők rendelkezésére állnak, a világszintá értékesítés július 30-án indul. A 1,5 hüvelyk magas, 139 ezer dolláros gépek ára elsőre borsosnak tűnhet, ám a megtakarításoknak köszönhetően sokféle felhasználási mód létezik, ahol igen gyorsan behozzák a rájuk fordított összeget.
Az elemzők máris kíváncsian várják a szerverpiac meghatározó szereplőinek reakcióját, hiszen ez a fajta gondolkodásmódbeli változás nagyon is aktuális - a Google egyik nemrégiben közölt nyilatkozatában azt állítja, hogy a mai energiaárak és hardverek ismeretében egy átlagos nagyvállalati szerver három éves életciklusa alatt a gép által felhasznált energia ára jóval meghaladhatja annak vételárát. A válság pedig, bár a legtöbbek szerint elmúlt, vagy múlóban van, a hordalékul hátrahagyott tanulságok egyik legfontosabbja az energia gazdaságosabb kihasználása és a költségek kezelhető szinten tartása.