Már rendelhető az SAP legújabb fejlesztése: a HANA a valós idejű üzleti analitika felturbózására képes, mivel a háttértárak helyett a memóriából nyeri az adatokat. Az első elemzői vélemények pozitívak.
A High-Performance Analytic Appliance, vagyis HANA már jó ideje készült a német vállalat műhelyeiben. Az úgynevezett "In-memory processing" keretében a feldolgozandó adatok a RAM-ba kerülnek, így jóval gyorsabban elérhetőek, mintha merevlemezekről kellene beolvasni őket az adatelemzés közben.
Sebesebben elemezve ■ A német szoftvercég azzal bocsátotta útjára az új technológiát, hogy a vállalatok ennek segítségével jóval gyorsabb és rugalmasabb analitikai megoldásokhoz juthatnak az eddig használt adatbáziskezelő rendszereknél.
"Minden olyan szervezet profitálhat belőle, amely nagy adatmennyiséggel dolgozik" - vázolta első véleményét
Frank Scavo, a Strativa tanácsadó cég szakembere. Véleménye szerint ráadásul a keresések gyorsulása és flexibilitása miatt költségmegtakarítással is járhat az új rendszer bevezetése.
Bizonyított hatás ■ Az SAP már élesben is tesztelte a technológiát egy kereskedelmi vállalatnál, ahol valóban jelentős gyorsulást tapasztaltak. A HANA rendszere lehetővé tette, hogy a 450 milliárdnál is több adatrekorddal rendelkező adatbázison másodpercek alatt futtassanak le olyan komplex kereséseket, amelyekre korábban több órát kellett szánniuk.
Scavo szerint az eredmények meggyőzőek, de szükség is van egyre gyorsabb megoldásokra: "Robbanásszerűen növekszik a strukturált és nem strukturált adatok mennyisége a vállalatoknál, ezek lekezelésével folyamatosan lépést kell tartani" - magyarázta.
Persze nem az SAP-é az első ilyen jellegű megoldás, ahogy ezt
David Menninger, a Ventana Research vezető elemzője is kifejtette. Ugyan ezeket általában jóval kisebb nevek fejlesztették illetve forgalmazták, mint például a QlikView, a Tibco vagy a Tableau vagy a TM1, de ez utóbbi épp nemrég került az IBM tulajdonába
a Cognos felvásárlásának következményeként.
A HANA leginkább azért lehet sikeres, mert a megcélzott vállalatok közül nagyon sokan már így is valamilyen SAP megoldást használnak ERP, CRM rendszerként, így az ezekben keletkezett adatokat egy "házon belüli" szoftver még gyorsabban képes lesz kezelni. Bár természetesen nem csupán SAP-környezetben használható az újdonság, a Gartner elemzője,
Merv Adrian szerint igazi sikereket új megoldásával is a meglévő ügyfélbázisnál érhet el a német vállalat.