Tíz méter széles a Groningeni Egyetemen felépített érintőképernyő, amely főleg tudományos és oktatási feladatokban segít majd az egyetemistáknak és kutatóknak.
A Hollandiában található Groningeni Egyetem mozi- és bemutatóterme már eddig is fejlettnek számított 3D-s mozivásznával, ám a vászon helyett mostantól egy érintőképernyő működik, amely az intézmény szerint kategóriájában ma a legnagyobbnak számít.
Multitouch ■ A Reality Touch Theatre névre átkeresztelt teremben felállított, enyhén ívelt kijelző továbbra is képes a hagyományos két dimenziós tartalmak mellett 3D-s mozgóképek megjelenítésére, de az igazi szenzáció az, hogy a tíz méter széles, két és fél méter magas kijelzőfalon megjelenő tartalmak érintéssel is vezérelhetőek. A felhasznált technológia lehetővé teszi, hogy egyszerre akár száznál is több érintést tudjon kezelni a rendszer, így a multitouch-képességek terén is kimagasló teljesítményt nyújt.
Természetesen ez a kijelző nem a mobiltelefonokban megszokott technológiát használja, ekkora felületen értelmetlen lenne az ilyen módszerek alkalmazása. Ehelyett infravörös fény és mozgásérzékelés kombinációjával határozza meg a rendszer az érintések pontos helyét: az infravörös fényeket visszaverő felületet több mint ezer fényforrás világítja meg, és 16 mozgásérzékelős kamera figyeli az érintéseket. Bár az "érinthető" terület hatalmas, mégis sikerült a válaszidőt minimálisra csökkenteni, egy érintésre legfeljebb 50 milliszekundumon belül reagál a képernyő mögött megbúvó infrastruktúra.
Érdekesség, hogy a vezérléshez javarészt ingyenes szoftvereket használtak, és a hardverkörnyezetet is teljesen hagyományos elemek átalakításával építették fel. Bár természetesen szórakozásra is használható a rendszer, ám az egyetemen főként földrajzi információk elemzésére használják majd, melyet akár csoportmunkában is végezhetnek a felhasználók, egyes adatokat vagy mappákat "egymásnak adogatva".