Bár a "brit tudósok" kezdetű hírek legtöbbje valamilyen elméleti álokoskodást takar, a mostani felfedezés valóban gyakorlati kísérleteken alapul: megszületett a nyomtatott papírról a nyomatokat eltávolító lézeres technológia.
Bár már több mint egy évtizede felbukkant a "papírmentes iroda" fogalma, körülnézve gyorsan megállapíthatjuk, hogy az elmélet megvalósításához azóta sem kerültünk sokkal közelebb. Főként a közszférában, de az üzleti élet egyéb területein is sok esetben kötelező a dokumentumokat újra és újra papírra nyomtatni, több példányban iktatni, és bizony még a faxoktól sem szabadulhatunk meg egy ideig. Épp ezért az üzleti élet papíréhsége alig csökkent, és minderre csak részmegoldást jelent a papír újrafelhasználása, továbbra is szükség van olyan módszerekre, amelyekkel takarékosabban kezelhetjük a problémát. A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja elsőre furcsának tűnő lehetőséggel állt elő, amely a kísérletek és előzetes számítások alapján valóban segíthet a papír irodán belüli újrahasznosításában.



Felesleges betűk ellen lézerradír Dr. Julian Allwood, az angol felsőoktatási intézmény alacsony széndioxid-kibocsátással kapcsolatos kutatócsoportjának vezetője a napokban tette közzé csapata gyakorlati eredményeit egy olyan berendezéssel kapcsolatban, amely lézeres technológiával képes a papírra lézernyomtatóval felvitt festékrétegeket eltüntetni. A megoldás a nyomatokat ráadásul a felület bármilyen látható sérülése nélkül "radírozza le", így a papírt gyakorlatilag azonnal újra fel lehet használni a kezelést követően.

Az egyetem egyik hallgatója, David Leal-Ayala segítségével összesen tízféle különböző lézeres berendezéssel végeztek teszteket az ultraibolya, látható és infravörös tartományban, mire végül megtalálták azt a megoldást, amellyel tökéletes eredmény érhető el. A kísérletben egy hagyományos Canon fénymásolópapírt használtak, amelyre előzetesen HP LaserJet fekete tonerjével nyomtattak. A nyomatok eltávolítása után elektronmikroszkóppal összekapcsolt szkennerrel vizsgálták át a papírt, amelyen valóban semmilyen minőségi elváltozást nem tapasztaltak.

Olcsó és zöld A kutatók remélik, hogy találnak olyan vállalatot, amely a laboratóriumi körülmények között megépített berendezésük alapján egy kereskedelmi forgalomban is megjelentethető készülék prototípusát legyártaná. Az előzetes számítások szerint ugyanis a technológia összességében olcsóbb megoldás lehet, mint a papír újrafeldolgozásának folyamata. Ráadásul a ma használt újrapapír-készítési módszerek nem csak drágák, de erősen környezetkárosítóak is, ezzel szemben a lézeres megoldás a költségek töredékéért végezhetné a munkát, szinte száz százalékosan környezetbarát módon.

Nem csökken a vállalatok papírétvágya
Zölkdebb irodák, elégedettebb pénzügyesek
Videón az elektronikus újrapapír

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.