Bár a "brit tudósok" kezdetű hírek legtöbbje valamilyen elméleti álokoskodást takar, a mostani felfedezés valóban gyakorlati kísérleteken alapul: megszületett a nyomtatott papírról a nyomatokat eltávolító lézeres technológia.
Bár már több mint egy évtizede felbukkant a "papírmentes iroda" fogalma, körülnézve gyorsan megállapíthatjuk, hogy az elmélet megvalósításához azóta sem kerültünk sokkal közelebb. Főként a közszférában, de az üzleti élet egyéb területein is sok esetben kötelező a dokumentumokat újra és újra papírra nyomtatni, több példányban iktatni, és bizony még a faxoktól sem szabadulhatunk meg egy ideig. Épp ezért
az üzleti élet papíréhsége alig csökkent, és minderre csak részmegoldást jelent a papír újrafelhasználása, továbbra is szükség van olyan módszerekre, amelyekkel takarékosabban kezelhetjük a problémát. A Cambridge-i Egyetem kutatócsoportja elsőre furcsának tűnő lehetőséggel állt elő, amely a kísérletek és előzetes számítások alapján valóban segíthet a papír irodán belüli újrahasznosításában.
Felesleges betűk ellen lézerradír ■ Dr. Julian Allwood, az angol felsőoktatási intézmény alacsony széndioxid-kibocsátással kapcsolatos kutatócsoportjának vezetője
a napokban tette közzé csapata gyakorlati eredményeit egy olyan berendezéssel kapcsolatban, amely lézeres technológiával képes a papírra lézernyomtatóval felvitt festékrétegeket eltüntetni. A megoldás a nyomatokat ráadásul a felület bármilyen látható sérülése nélkül "radírozza le", így a papírt gyakorlatilag azonnal újra fel lehet használni a kezelést követően.
Az egyetem egyik hallgatója,
David Leal-Ayala segítségével összesen tízféle különböző lézeres berendezéssel végeztek teszteket az ultraibolya, látható és infravörös tartományban, mire végül megtalálták azt a megoldást, amellyel tökéletes eredmény érhető el. A kísérletben egy hagyományos Canon fénymásolópapírt használtak, amelyre előzetesen HP LaserJet fekete tonerjével nyomtattak. A nyomatok eltávolítása után elektronmikroszkóppal összekapcsolt szkennerrel vizsgálták át a papírt, amelyen valóban semmilyen minőségi elváltozást nem tapasztaltak.
Olcsó és zöld ■ A kutatók remélik, hogy találnak olyan vállalatot, amely a laboratóriumi körülmények között megépített berendezésük alapján egy kereskedelmi forgalomban is megjelentethető készülék prototípusát legyártaná. Az előzetes számítások szerint ugyanis a technológia összességében olcsóbb megoldás lehet, mint a papír újrafeldolgozásának folyamata. Ráadásul a ma használt újrapapír-készítési módszerek nem csak drágák, de erősen környezetkárosítóak is, ezzel szemben a lézeres megoldás a költségek töredékéért végezhetné a munkát, szinte száz százalékosan környezetbarát módon.