Ahogy a virtualizáció és a fejlett adatközponti megoldások egyre több adatot termelnek, a tároló rendszerek terén is változásokra van szükség. A piaci trendek a nagyméretű, integrált megoldások felé mutatnak.
Az adatközponti tároló megoldások manapság leginkább egy több tagból álló rendszerként képzelhetők el, amelyben a konkrét tárhelyek és a szerverek között egy I/O infrastruktúra dolgozik a tárolás szabályozásán, az adatáramlás kezelésén. Ez a megoldás rendben is volna olyan kiépítések esetén, amelyekben sok fizikai szerver adattárolását kell megoldani, a virtualizáció azonban összetettebb megoldást kíván.
A szerverek terén már egyértelmű előnyöket kínál a virtualizáció: a könnyen telepíthető, mozgatható, skálázható virtuális gépek a költségek és a menedzsment terén is előrelépésnek számítanak, ezért az adattárolás terén is akad már olyan, aki a "mindent egyben" módszerrel próbálkozik.
Egybecsomagolva ■ A Scale Computing megoldása még az augusztusi VMworld rendezvényen mutatkozott be elsőként, azóta többen is kiemelték újszerűségét és lehetséges előnyeit. A tároló megoldás okafogyottá teszi a teljes tárolási I/O hálózatot, amely a szerverek és tárhelyek között működik. Ehelyett magába a tároló hardverbe került egy olyan többprocesszoros hardver, amely több virtuális gépet is képes futtatni, gyakorlatilag egymás mellé "tapasztva" a számítási és tárolási funkciókat. A megoldáshoz nem szükséges külső virtualizációs szoftver vagy további tárhely, így a gyártó szerint a kis- és középvállalatok akár 75 százalékkal is csökkentheti ezirányú a költségeiket.
Az elemzők egy része áttörésként, mások várható fejlődésként értékelik a megoldást, és az általános vélemény szerint a közeljövőben egyre több lesz az ehhez hasonló elven működő "okos tároló", amelyekbe átvándorol a szerverek virtuális számítási teljesítményének egy része. Ennek legfontosabb hajtóereje, hogy a korábbi, fizikai hardverekkel megtámogatott tároló rendszerek jóval kevésbé skálázhatóak, így nehezebb is lépést tartaniuk a virtualizáció következtében sokasodó szerveroldali követelményekkel. Ha azonban a tárolók "agya" is virtualizált, sokkal könnyebb növelni a kapacitásukat további virtuális gépek hozzáadásával, ahogy a beérkező adatok nagysága és komplexitása növekszik.
Kint is vagyok, bent is vagyok ■ A kapacitás és megbízhatóság növelésének másik útja a szakértők szerint a helyi és cloudalapú adattárolást egyesítő hibrid megoldások elterjedése. Az ilyen rendszerekben megoldható, hogy a gyakran vagy gyorsan szükséges adatokat a helyi tárhely kezelje, de ezek biztonsági másolata (amelyekre tehát nincs folyamatosan, akár nanoszekundumnyi gyorsasággal szükség) már nem a helyi tároló, inkább egy felhős archívum kapacitását terheli.
Az új tárolási megoldások érkezését az a tény is sietteti, hogy a nagyvállalatok után már a közép-, sőt kisvállalatok is egyre több adattal dolgoznak, sokféle forrásból származó információk elemzésével végzik munkájukat, ezért olyan rendszerekre van szükség, amelyek nem emésztenek fel hatalmas összegeket, ám mégis képesek nagy mennyiségű adat gyors elérésére. A felhőalapú megközelítés leginkább a költséghatékonyságot, a skálázható megoldások pedig a cég tervezett növekedésének követését szolgálhatják.