Új lehetőséget kapnak a facebookos alkalmazásokat fejlesztők: ezentúl nincs szükség arra, hogy "valódi" felhasználók fiókjain kísérletezzenek.
Ha valaki egy új Facebook-alkalmazást építgetett, vagy épp egy felhasználói csoport kinézetén kísérletezgetett, a felhasználói szemmel történő teszteléshez csak két megoldást választhatott. Egyrészt használhatott valódi felhasználókat: ez esetben kollégáit vagy barátait kellett megkérnie, lájkolják, használják és "viseljék el" a félkész alkalmazást saját fiókjukban. Másrészt létrehozhattak fals fiókokat is, amelyek kizárólag a tesztelés céljából készültek, hosszabb távon azonban ez sem igazán jó megoldás.
Ne féljünk a vadásztól ■ Eddig a leggyakoribb alkalmazás-tesztelési módozat a nem létező tesztfelhasználók létrehozása volt, pár igen egyszerű okból. Nem kellett például valós személyeket "macerálnunk" azzal, hogy félkész alkalmazásokat engedjenek be a fiókjukba. Emellett azonban volt egy még fontosabb vonzat is: a valódi felhasználós tesztelésnél az adott felhasználók ismerősei számára is könnyen kiderülhetett a félkész "termék" létezése, amelyet akár ők is kipróbálhattak puszta kíváncsiságból - a hirtelen és kéretlen terjesztés pedig egyáltalán nem áll a fejlesztők érdekében.
A Facebook ráadásul kérlelhetetlenül vadászik is a hamis fiókokra. Nem csoda, hiszen ezeket (a tesztelő fejlesztőkön kívül) általában valamilyen hátsó szándékkal hozzák létre: megtévesztésként, spamküldőként, vagy felhasználói csoportok számának trükkös felturbózására, így a közösségi oldal nagy erőkkel kutatja és zárja be a nem létező személyekhez köthető accountokat.
Teszt Elek legalizálva ■ Mától
elérhető a Facebook új szolgáltatása, ahol a fejlesztők kifejezetten alkalmazásaik kipróbálására hozhatnak létre teszt-fiókokat. Itt lehetőségünk adódik egyenként létrehozni virtuális tesztelőket, vagy akár egy maximum ötven tagból álló csoportot is, amelyeket hozzákapcsolhatunk félig elkészült alkalmazásunkhoz vagy csoportunkhoz. Könnyű a virtuális felhasználók beléptetése, az alkalmazások elfogadtatása, ezeket nem kell mindegyik fiókban külön megtennünk, hanem csoportosan is irányíthatjuk a metódust. Végül pedig könnyen és gyorsan törölhető minden olyan fiók, amely már elvégezte feladatát.
Az új funkció egyrészt valóban megkönnyítheti a fejlesztők életét, és kevesebbet kell aggódniuk azon, hogy valamelyik ál-fiókjuk miatt rájuk is megorrol a Facebook, hiszen megsértik a használati feltételeket. A közösségi oldal üzemeltetői pedig többek között az olyan félresikerült akciók következményeitől menekülnek meg, mint
a legfrissebb Facebook-botrány, ahol
az új üzenetküldő biztonsági háttérmunkái közben sikerült több ezer hamisnak vélt, ám valójában teljesen legális felhasználói fiókot lezárniuk.