Napra pontosan egy évvel azután, hogy lelőtték sokak online házimoziját, a MegaUploadot, Kim DotCom ismét a színre lépett: január 19-én elindult a Mega.
Bár sokan kételkedtek benne, a Gizmodo nagy
ügyesen ki is próbálta Nagy Kim új nagy ügyességét. Mert voltaképpen az online tárhelyek szolgáltatását gondolta újra – mondhatni: igény szerint.
Mega töltés nélkül ■ Az online tárhely legfőbb különlegessége, hogy a szolgáltató egyből a felhasználóhoz vág 50 gigabájt ingyenes tárhelyet. Már ez is igencsak vonzó lehet az egyéb online tárhelyek 2 és 7 gigabájt közötti ingyenes szolgáltatásához képest. A lényeg azonban máshol van.
Itt a lényeg: bigger, better, faster, stronger, safer
A Gitzmodo pontosan leírja a használat folyamatát (ők gyorsnak találták – a processzust és a feltöltést is –, de időnként elérhetetlen az oldal). Bejelentkezéskor el kell fogadni a szerződési feltételeket, melynek egyik legfontosabb pontja, hogy a Mega semmiféle felelősséget nem vállal a feltöltött anyagokért, és természetesen nem lehet feltölteni semmi olyat, ami sértené a szerzői jogokat.
A szerződési feltételek elfogadása után azonnal a fájlkezelőhöz jut a felhasználó, ahol egyszerűen kiválasztja a feltölteni kívánt fájlt vagy könyvtárat, és az már megy is a felhőbe, a
Kim Dotcom (aki Kim Schmitz néven Németországban látta meg a napvilágot) által ígért valamelyik szerverparkba. Pontosabban egyszerre két helyre két külön országban, hogy ha egyik ország hatóságai kellemetlenkednének, az ne veszélyeztesse a szolgáltatás folytonosságát.
A feltöltés után egy kattintással létrehozható a letöltési link, amit annak küld el a feltöltő, akinek akar. Eddig azonban nem sokban különbözik a Mega más online tárhelytől.
Nagy Kim: csak nagyban gondolkodik
A nagy újítás: minden titkos ■ Az azonban nagyon fontos újítás, hogy a feltöltött anyagok titkosítva kerülnek a Mega tárolóiba. Maga a rendszer nem rendelkezik a visszafejtéshez szükséges kulccsal, így az adat tartalmáért sem tud felelősséget vállalni. Kim is pontosan ezt az úgynevezett on-the-fly titkosítást tartja a szolgáltatás legfontosabb tulajdonságának.
A
Wall Street Journalnak a szolgáltatás elindítása kapcsán nyilatkozó Dotcom szerint ez amúgy nem probléma, ha valaki jelzi nekik, hogy valami probléma van egy anyaggal, azt leveszik. Arra hivatkozott, hogy mindent alaposan átvilágíttattak ügyvédekkel, és a kopnstrukció teljes mértékben megfelel a különböző törvényeknek és a hatóságok előírásainak.
Kétségtelen, hogy Kim Dotcomék olyan igényt elégítenek ki, amely nagyon fontos lökést adhat a publikus felhőnek vagy nagyobb általánosságban az online kommunikációnak és adatcserének. A Google és minden más szolgáltatás ugyanis bizonyos esetekben kénytelen átadni a hatóságok által kért adatokat és információkat a tulajdonos tudta és beleegyezése nélkül (ahogy
erre volt is példa).
Az új szolgáltatás lehetőséget ad például magánjellegű adatok cseréjére. És itt nem csak a családi fotókra kell gondolni, hanem például épp szerző jogi védelem alá eső tartalmakra, például egy közös fejlesztési projekt részleteire, részeredményeire.
Bizonytalan fejlesztési ütem ■ A Wall Street Journalnak adott interjújában sem konkretizálta Kim Dotcom a szolgáltatás fejlesztési ütemét, de azt állította, hogy egyelőre Új-Zélandon és Európában vannak szervereik, de folyamatosan bővítik a szerverhátteret. Alapvetően bárki csatlakozhat a rendszerhez.
Egykori MegaUpload-felhasználóknak jó hír lehet: állítólag visszakapják anyagaikat, amikor regisztrálnak a Megára.