Máris élénk a nemzetközi érdeklődés a jövő nyártól bevezetendő elektronikus útdíjfizetési rendszer tendere iránt, noha magát a pályázatot még csak a közeljövőben írják ki. Több cég is jelezte, hogy indulna a rendszer megvalósításáért, amire hírek szerint 75 milliárd forintot szánna az állam.
Magyarországon is a használattal arányos, elektronikus útdíjfizetési rendszer bevezetését tervezik a 3,5 tonnánál nehezebb tehergépkocsik számára. A jelenlegi időalapú megoldást felváltó új rendszert, amelytől a kormány évi nettó 150 milliárd forint bevételt remél, várhatóan jövő júliusban indítják el. A díjköteles úthálózat hozzávetőlegesen 6300 kilométer, ebbe az autópályákon és autóutakon kívül az egy és két számjegyű főutak is beletartoznak.

Az erre vonatkozó pályázatot a hírek szerint a közeljövőben adja ki a projektgazda Állami Autópályakezelő, de idő előtt már több cég is jelezte indulási szándékát. Közéjük tartozik a Magyar Telekom csoporthoz tartozó T-Systems Magyarország, amelynél csütörtökön élő bemutatót is tartottak a társaság anyacége által képviselt technológiai megoldás demonstrálására.

Versengő technológiák Az elektronikus útdíjfizetésre jelenleg két technológia, illetve ezek ötvözése ismert. Az egyik a műholdas helymeghatározáson alapul (GNSS), a másik pedig az 5,8 gigaherzen működő mikrohullámú megoldás (DSRC). Mindegyik rendszerhez szükség van a járműben felszerelt fedélzeti egységre (On Board Unit - OBU).
Szakértők szerint a technológiaválasztás hosszú távra determinálja a magyarországi útdíjrendszert. Mint a T-Systems bemutatóján elhangzott, az ország jellegzetességeit figyelembe nem vevő technológiaválasztásból adódó problémákra Csehország példája hívja fel a figyelmet, ahol ma már szükség lenne rá, hogy a főutakat is bevonják a díjfizetésbe, de az ottani autópályákon bevezetett mikrohullámú rendszer kibővítése túl költséges.

A T-Systems a műholdas (GNSS) technológiával kialakított e-útdíj rendszert tartaná gazdaságosabb megoldásnak, nemcsak azért, mert a díjazott úthálózat rugalmasan változtatható, hanem mert ehhez nincs szükség nagy beruházással járó útmenti infrastruktúrára, leolvasókra és azonosító kapukra sem, amit a mikrohullámú rendszer használ az adatok továbbítására. A GNSS rendszer GSM hálózaton küldi meg a számlázáshoz szükséges adatokat a központba, ugyanakkor a műholdas megoldás a mikrohullámúénál drágább fedélzeti egységet használ.

Pályáznának A műholdas technológiát támogatná az osztrák EFKON Group is, amely, mint az MTI tudósításából kiderül, ugyancsak indulni kíván az e-útdíj rendszer majdani közbeszerzési tenderén. Az EFKON szerint csupán három-négy olyan cég található ma a nemzetközi piacon, amely képes lenne Magyarország számára a tervezett időpontra kiépíteni az e-útdíj technikai feltételeit.

A Bitport információi szerint további cégek is tervezik indulásukat a pályázaton, de egyelőre nem kívánják névvel is nyilvánosságra is hozni ebbéli szándékukat.

A Tesla bármelyik másik márkánál több halálos balesetben érintett

Az elmúlt években gyártott járműveket vizsgálva kiderült, hogy az amerikai utakon a Teslák az átlagosnál kétszer gyakrabban szerepelnek végzetes ütközésekben a megtett mérföldek arányában.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.