San Franciscóban lezajlott a Google I/O konferencia második napja is, ahol a várakozásoknak megfelelően az egyik hatalmas durranás az új Android verzió bejelentése, és részletes kivesézése volt. A 2.2-es mobil operációs rendszer már gyakorlatilag mindent megad azoknak, akiknek elege van az iPhone zártságából és tiltásaiból. Számtalanszor elhangzott az előadók szájából, hogy az Android a nyíltság eszköze, és arra biztatták a fejlesztőket és partnereket, hogy tömjék tele tudással, hadd válasszon a felhasználó ahelyett, hogy megszabják neki, mit és hogyan használhat.
"Ha főzni is tudna, elvenném" | Nézzük, mi került a Froyo névre hallgató új Androidba! Stratégiai értékű és felhasználókat megcélzó döntés egyben a teljes Flash 10.1 és AIR támogatás (bumm, egy nagy fricska minden ellenzőnek), de persze emellett ugyanúgy a HTML5-öt is szereti.
Feldolgozási sebességben is erőset odapörköl a Google a versenytársaknak: a JIT, azaz Just In Time fordító technológia segítségével az alkalmazások végrehajtási sebessége akár ötszörösére is nőhet, a bemutatók alapján összességében majdnem háromszor lett gyorsabb a 2.2-es Android a 2.1-esnél. A beépített böngésző is meglódult az új, V8 JavaScript alapú motortól, és gyrosabb lett az Apple (nocsak, ismét ez a név) iPad browserénél is.
Újabb apró pofon a konkurenciának: streamelt formában már az iTunes tartalmát is hallgathatjuk a zenéket Androidos készülékünkön - igaz, egyelőre csak az asztali PC közbeiktatásával. Apropó, iTunes: az Android Market is átalakul. Egyrészt külsejében változik meg, egy sokkal átláthatóbb webes felülettel, de az eddigi alkalmazásgyűjtemény mellé zenék is felkerülnek valamikor a közeljövőben, amelyeket már nem csak streamelve, hanem telefonunkra letöltve hallgathatunk majd.
Óvatosan a Microsoftnak is odavágott a Google, hiszen az Android 2.2 már teljeskörűen támogatja az Exchange-et, tehát Microsoft alapú vállalati környezethez is tökéletesen alkalmazkodó mobil klienst varázsolhatunk a telefonunkból.
Egyéb kényelmi funkciók persze még jócskán találhatók az új Androidban - automatikusan, a felhasználó értesítése nélkül frissülnek a felinstallált alkalmazások, amelyeket mellesleg végre szabadon telepíthetünk a memóriakártyákra is. Ha pedig esetleg lefagyna a rendszer, automatikus hibajelentő modul segíti a fejlesztők dolgát a későbbi problémák elhárításában. Az Androidos telefonunkról ráadásul ezentúl akár vezeték nélküli hálózatot is megoszthatunk, mivel WPA2 módszerrel titkosítható Wi-Fi hotspottá is alakíthatjuk.
Az egyetlen, felhasználói szemmel negatívként is értékelhető változás a reklámok megjelenése - a fejlesztők számára mostantól többféle típusú reklám beépítésére nyílik lehetősége, az alkalmazásokban megjelenhetnek szöveges hirdetések, szponzorált linkek, vagy akár bannerek és videók.
Googlevízió | A szakmai nap második részét pár számadattal vezették fel: a világon egymilliárd ember internetezik, ám négyszer ennyien tévéznek - a Google számára tehát nem csak az egymilliárd netező minél nagyobb részének meghódítása fontos, hanem annak a márommilliárdnak a "beszervezése" is, akik nem szívesen emelnék fel hátsó felüket a tévé elől. A Google TV valóban sokrétű megoldás, látszik, hogy óriási munka van benne, az persze más kérdés, hogy mennyire sikerül meggyőzni vele az eddig webre immunis nézőközönséget.
A megoldás nem csupán annyi, hogy netezhetünk is a tévén - a jelenlegi ilyen technológiákkal szemben itt ezek a funkciók nem válnak el, sőt, szerves egységet alkotnak. Persze a keresés itt is az egyik legfontosabb alapelem, nézzük, hogy is működik a gyakorlatban:
Az egységsugarú tévénéző például a Dr. House sorozatra kíváncsi. A teljes szövegbevitelre is alkalmas távirányítón bepötyögi a tévé keresőjébe a "house" kifejezést, és máris kap egy csomó lehetőséget arra, mit tegyen. Kereshet a weben, megnézheti, mikor játssza valamelyik tévéadó az aktuális epizódot, megvásárolhatja valamelyik netes szolgáltató archívumából a keresett részt, vagy előzeteseket nézhet meg.
Arra is lehetőség nyílik, hogy ha épp nem vagyunk a tévé előtt a következő epizód sugárzásának időpontjában, beállítsuk a készüléket a műsor felvételére - a metódus egyszerű, és biztonságos, a régi videós bakik kizárva - ha a műsor pár percet csúszna, a felvétel akkor is magát a műsort veszi fel, nem pedig két perc reklámot előtte, lehagyva a sorozat utolsó két percét. Ráadásul még olyasmit is beállíthatunk, hogy ezentúl az összes epizód automatikusan rögzítésre kerüljön.
Ha pedig mégsem tévés tartalomra keresünk, a beépített Chrome böngésző segít - miközben kép a képben funkcióval továbbra is nézhetjük valamelyik adást. A Flash támogatás miatt a webes videók mindegyike lejátszható, ráadásul a Chrome Web Store-ban található alkalmazások között lesznek kifejezetten Google TV-re optimalizáltak is, amelyek extra funkcionalitást adhatnak a készüléknek.
A Google TV "ülhet" magában a tévékészülékben, vagy külső set-top boxokban is, őszre már több kompatibilis megoldás is megvásárolhatóvá válik az ígéretek szerint. Hardvergyártók és tartalomszolgáltatók egyaránt a technológia mellé álltak már, és valószínű e támogatói kör folyamatos bővülése is. Minden adott tehát ahhoz, hogy ezentúl a tévé elé szögezett nagymamák is "beszálhassanak az internetbe" (hogy klasszikust idézzünk).
Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak