A Froyo kódnevű, 2.2 verziójú Android és a Google TV állt az I/O fejlesztői konferencia második napjának középpontjában. A mobil operációs rendszer mostanra teljesen szembehelyezkedett az iPhone-nal - míg az Apple korlátoz, az Android szabaddá tesz. A Google TV használatával a túlsúlyos tévénézőknek már a számítógépig sem kell elvonszolniuk magukat.

San Franciscóban lezajlott a Google I/O konferencia második napja is, ahol a várakozásoknak megfelelően az egyik hatalmas durranás az új Android verzió bejelentése, és részletes kivesézése volt. A 2.2-es mobil operációs rendszer már gyakorlatilag mindent megad azoknak, akiknek elege van az iPhone zártságából és tiltásaiból. Számtalanszor elhangzott az előadók szájából, hogy az Android a nyíltság eszköze, és arra biztatták a fejlesztőket és partnereket, hogy tömjék tele tudással, hadd válasszon a felhasználó ahelyett, hogy megszabják neki, mit és hogyan használhat.

"Ha főzni is tudna, elvenném" | Nézzük, mi került a Froyo névre hallgató új Androidba! Stratégiai értékű és felhasználókat megcélzó döntés egyben a teljes Flash 10.1 és AIR támogatás (bumm, egy nagy fricska minden ellenzőnek), de persze emellett ugyanúgy a HTML5-öt is szereti.

Feldolgozási sebességben is erőset odapörköl a Google a versenytársaknak: a JIT, azaz Just In Time fordító technológia segítségével az alkalmazások végrehajtási sebessége akár ötszörösére is nőhet, a bemutatók alapján összességében majdnem háromszor lett gyorsabb a 2.2-es Android a 2.1-esnél. A beépített böngésző is meglódult az új, V8 JavaScript alapú motortól, és gyrosabb lett az Apple (nocsak, ismét ez a név) iPad browserénél is.

Újabb apró pofon a konkurenciának: streamelt formában már az iTunes tartalmát is hallgathatjuk a zenéket Androidos készülékünkön - igaz, egyelőre csak az asztali PC közbeiktatásával. Apropó, iTunes: az Android Market is átalakul. Egyrészt külsejében változik meg, egy sokkal átláthatóbb webes felülettel, de az eddigi alkalmazásgyűjtemény mellé zenék is felkerülnek valamikor a közeljövőben, amelyeket már nem csak streamelve, hanem telefonunkra letöltve hallgathatunk majd.

Óvatosan a Microsoftnak is odavágott a Google, hiszen az Android 2.2 már teljeskörűen támogatja az Exchange-et, tehát Microsoft alapú vállalati környezethez is tökéletesen alkalmazkodó mobil klienst varázsolhatunk a telefonunkból.

Egyéb kényelmi funkciók persze még jócskán találhatók az új Androidban - automatikusan, a felhasználó értesítése nélkül frissülnek a felinstallált alkalmazások, amelyeket mellesleg végre szabadon telepíthetünk a memóriakártyákra is. Ha pedig esetleg lefagyna a rendszer, automatikus hibajelentő modul segíti a fejlesztők dolgát a későbbi problémák elhárításában. Az Androidos telefonunkról ráadásul ezentúl akár vezeték nélküli hálózatot is megoszthatunk, mivel WPA2 módszerrel titkosítható Wi-Fi hotspottá is alakíthatjuk.

Az egyetlen, felhasználói szemmel negatívként is értékelhető változás a reklámok megjelenése - a fejlesztők számára mostantól többféle típusú reklám beépítésére nyílik lehetősége, az alkalmazásokban megjelenhetnek szöveges hirdetések, szponzorált linkek, vagy akár bannerek és videók.
 


Googlevízió | A szakmai nap második részét pár számadattal vezették fel: a világon egymilliárd ember internetezik, ám négyszer ennyien tévéznek - a Google számára tehát nem csak az egymilliárd netező minél nagyobb részének meghódítása fontos, hanem annak a márommilliárdnak a "beszervezése" is, akik nem szívesen emelnék fel hátsó felüket a tévé elől. A Google TV valóban sokrétű megoldás, látszik, hogy óriási munka van benne, az persze más kérdés, hogy mennyire sikerül meggyőzni vele az eddig webre immunis nézőközönséget.

A megoldás nem csupán annyi, hogy netezhetünk is a tévén - a jelenlegi ilyen technológiákkal szemben itt ezek a funkciók nem válnak el, sőt, szerves egységet alkotnak. Persze a keresés itt is az egyik legfontosabb alapelem, nézzük, hogy is működik a gyakorlatban:

Az egységsugarú tévénéző például a Dr. House sorozatra kíváncsi. A teljes szövegbevitelre is alkalmas távirányítón bepötyögi a tévé keresőjébe a "house" kifejezést, és máris kap egy csomó lehetőséget arra, mit tegyen. Kereshet a weben, megnézheti, mikor játssza valamelyik tévéadó az aktuális epizódot, megvásárolhatja valamelyik netes szolgáltató archívumából a keresett részt, vagy előzeteseket nézhet meg.

Arra is lehetőség nyílik, hogy ha épp nem vagyunk a tévé előtt a következő epizód sugárzásának időpontjában, beállítsuk a készüléket a műsor felvételére - a metódus egyszerű, és biztonságos, a régi videós bakik kizárva - ha a műsor pár percet csúszna, a felvétel akkor is magát a műsort veszi fel, nem pedig két perc reklámot előtte, lehagyva a sorozat utolsó két percét. Ráadásul még olyasmit is beállíthatunk, hogy ezentúl az összes epizód automatikusan rögzítésre kerüljön.

Ha pedig mégsem tévés tartalomra keresünk, a beépített Chrome böngésző segít - miközben kép a képben funkcióval továbbra is nézhetjük valamelyik adást. A Flash támogatás miatt a webes videók mindegyike lejátszható, ráadásul a Chrome Web Store-ban található alkalmazások között lesznek kifejezetten Google TV-re optimalizáltak is, amelyek extra funkcionalitást adhatnak a készüléknek.

A Google TV "ülhet" magában a tévékészülékben, vagy külső set-top boxokban is, őszre már több kompatibilis megoldás is megvásárolhatóvá válik az ígéretek szerint. Hardvergyártók és tartalomszolgáltatók egyaránt a technológia mellé álltak már, és valószínű e támogatói kör folyamatos bővülése is. Minden adott tehát ahhoz, hogy ezentúl a tévé elé szögezett nagymamák is "beszálhassanak az internetbe" (hogy klasszikust idézzünk).



Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.