Átadták az országos központi szabálysértési nyilvántartási rendszert, így immár valamennyi jogosult nyomon követheti, hogy milyen határozatokat hoztak a különböző szabálysértési hatóságok az idei év elejétől jogerőre emelkedett ügyekben.
Csak az idén eddig mintegy 130 ezer szabálysértési határozat emelkedett jogerőre, amelyeket immár az új, hétfőn átadott központi szabálysértési nyilvántartásból lehet elérni. A beruházás jelentősége, hogy korábban számos olyan szabálysértés volt, amelyeket eddig szinte lehetetlen volt érvényesíteni - így például a rendzavaró futballhuligánokat mellékbüntetésként kitilthatják a stadionokból, ezekről a személyekről azonban mindeddig nem juthattak pontos információhoz.
Ehhez hasonlóan, eddig nem tudtak mit tenni azokkal a visszaesőkkel sem, akik több városban követtek el egymást követően 20 ezer forintos értékhatár alatti lopást. A szabálysértéseket a nyilvántartásnak köszönhetően most már bűncselekményként tudják elbírálni - magyarázta a fejlesztés céljait
Ignácz István, a Közigazgatási és Elektronikus Közszolgáltatások Központi Hivatalának (KEKKH) elnöke a hétfői tájékoztatón, akitől azt is megtudtuk, hogy a hivatal jelenleg további 32 kiemelt projekten dolgozik.
1,2 milliárdos fejlesztés | A kiterjesztett funkcionalitású országos központi elektronikus rendszert a több lépcsős bevezetést követően június 14-étől érhetik el a jogszabályokban meghatározott felhasználók. A projekt az Európai Unió támogatásával, az Európai Regionális Fejlesztési Alap társfinanszírozásával valósult meg az Új Magyarország Fejlesztési Terv (ÚMFT) Elektronikus Közigazgatás Operatív Program (EKOP) keretében. Az Európai Unió és az állam által nyújtott támogatás összege 1280 millió forint volt, a hardvereket és a hálózati eszközöket az M&S Zrt., az Albacomp és a KFKI-LNX szállította, míg a 630 millió forint értékű alkalmazásfejlesztést az IDOM 2000 Konzulens Zrt. valósította meg.
A központi szabálysértési nyilvántartás a különböző hatáskörű és illetékességű szabálysértési hatóságok 2009. december 31-ét követően jogerőre emelkedett határozatainak törvényben meghatározott adatait összesíti, lehetővé téve a szabálysértések elektronikus tárolását, nyomon követését, és a gyors információtovábbítást a jogosultak részére. A központi nyilvántartás létrejöttével új alapokra került a korábban széttagolt és heterogén szabálysértési nyilvántartási gyakorlat, és csökken az adminisztráció, így gyorsabbá és hatékonyabbá válhat az ügyintézés.