Az e-számlák elterjedéséhez, a számlabefogadás feltételeinek javítása mellett, egységes uniós szabályok és szemléletváltás kellene.

Uniós becslés szerint évi 238 milliárd eurót lehetne megtakarítani azzal, ha az EU-ban évente kibocsátott 30 milliárd papírszámla mindegyikét elektronikusra cserélnék. Ez a tekintélyes összeg ráadásul csak a papír, a tinta és az áram költségei alapján jött ki. S akkor még nem beszéltünk a megannyi munkafázis (iktatás, tárolás, adatbevitel, visszakövetés) költségéről és a hatalmas környezetterhelésről.

Az e-számlának, a mögötte álló rendszerek alapján két fő típusa létezik. Az egyik az úgynevezett electronic data interchange (EDI), amely két vállalati rendszer közötti adatmozgást takar. Ez a hagyományos, zárt láncú megoldás, s leginkább nagyvállalatoknál terjedt el. Az újabb szisztémák azonban már az interneten kommunikálnak, és a kritikus számlázási adatok biztonságáért nyilvános kulcsú infrastruktúra (public key infrastucture – PKI) felel.

Nem kerülhetnek hátrányba | A hazai vállalkozások elsősorban attól tartanak, hogy az adóellenőrzés során hibát találnak a kibocsátott vagy befogadott e-számláknál. A Joint Venture Szövetség adóbizottságának legutóbbi ülésén azonban Kovács Ferenc, az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal illetékese jelezte: ha az e-számla esetén biztosított a sérthetetlen adattartalom és a hiteles eredet, akkor a használói nem kerülhetnek hátrányba a revízió során.

Az e-számla elterjedését nálunk is gyorsítaná, ha kötelezővé tennék a használatát például az állami tulajdonú vállalatok vagy a közműszolgáltatók nagyobb összegű tranzakcióinál. Erre vonatkozó tervek régóta felbukkannak, egy idő után azonban rendre lekerülnek a napirendről.

Pedig már havi ezer e-számlánál is feleződhetnek a költségek: az egyik szállító példaszámítása szerint ekkora mennyiség kiállításának, kiküldésének és archiválásának 435 ezer forintos összegéből 221 ezer forintot lehet megspórolni. Ugyanakkor 10 ezer tételnél akár a negyedükre is olvadhatnak a költségek.

Bejövő számlák | Az elektronikus aláírás és időbélyegző szolgáltatást saját számlázó rendszer esetén is minősített cégtől kell megrendelni. A másik módszer egy úgynevezett konszolidátor igénybevétele – ez esetben az e-számlát egy külső vállalat bocsátja ki, és az végzi a tárolást és a visszakövetést is.

Az elektronikus számlázásra alkalmas szoftverkörnyezet már tucatnyi cégtől beszerezhető, önálló program, illetve meglévő ügyviteli alkalmazás kiegészítése formájában. Tavasszal pedig a kis- és középvállalkozások, illetve könyvelőirodák számára is megjelentek itthon az első olyan alkalmazások, amelyekkel már biztonságosan kezelhetik és archiválhatják a bejövő e-számlákat is.

Olvassa el korábbi cikkünket a témában:
Biztonságosan befogadhatók az e-számlák
 

Szakértők figyelmeztetnek: ne küldözgessünk chatbotoknak az orvosi leleteinket

Elon Musk arra biztatja az X közösségi oldal felhasználóit, hogy teszteljék saját egészségügyi felvételeiken a Grok MI-chatbot képelemző funkcióit, de ez nem mindenki szerint jó ötlet.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.