Újabb állomásához érkezik a Microsoft egyesített kommunikációs stratégiája: meglepően hamar, néhány hónapon belül a Skype-ra terelik a WLM felhasználóit, a szolgáltatást pedig leállítják.
Nagyjából másfél évvel azután, hogy
8,5 milliárd dollárért felvásárolta a kommunikációs szoftvert fejlesztő Skype-ot, a vállalat bejelentette: visszavonultatja a Windows Live Messenger azonnali üzenetküldőt. A WLM helyét teljes egészében átveszi a Hotmail vagy az Outlook.com által is alkalmazott, egységes Microsoft-azonosítóval működő Skype, amelynek Windows 8-as kliensét már korábban bemutatták, és a hírek szerint a Windows Phone 8 mobil operációs rendszer alatt is nemsokára megjelenik. (Ez minden bizonnyal a WP8 egyik legfontosabb elemévé válik, bár a mobilszolgáltatók kezében forró krumpli lesz.)
A
fejlesztők blogján tegnap megjelent információt nem sokkal később az
Inside Windows Live blogon is megerősítették, az oldal legutolsónak szánt bejegyzésében. Eszerint a Messenger alkalmazásokat 2013 első negyedévében kivonják a forgalomból, amelyek a továbbiakban csak Kínában maradnak elérhetők.
Indul az evakuáció ■ A Skype-kliens jelenlegi verziójában már be lehet jelentkezni egy Windows Live ID segítségével, tavasztól pedig a WML felhasználói is erre kényszerülnek, ami persze a többi szolgáltatását is megnyitja előttük. A Messengert sokan kizárólag azonnali üzenetküldésre használják, ami a közmegegyezés szerint nem a Skype legnagyobb erőssége – kérdés, hogy a Microsoftnak sikerül-e újítania valamit ezen a területen, ha a meglepően rövid határidő szorításában nem akar ügyfeleket veszíteni a konkurencia (WhatsApp, AIM, Google Talk) javára.
A comScore piackutató adatai szerint az év elején a Windows Live Messengert kétszer annyian használták csetelésre, mint a máskülönben sokkal népszerűbb Skype-ot. Ugyanakkor a WLM éves szinten egyedül az USA-ban több mint 8 millió egyéni felhasználót vesztett, míg a Skype folyamatosan növeli táborát. A BBC ezzel kapcsolatban a Gartner elemzőjét idézi, aki szerint az egymással versengő termékeket futtató gyártók előbb-utóbb rákényszerülnek, hogy egyik vagy másik megoldásra fókuszáljanak. A Skype – köszönhetően például top-up szolgáltatásainak – sokkal alkalmasabb rá, hogy bevételeket termeljen a Microsoftnak, és jobban illik egy tévés vagy xboxos kommunikációs platformba.
Egységes kommunikáció ■ A Windows Live Messenger 1999 nyarán debütált, akkor még MSN Messenger néven, és 2005 óta része a Windows Live csomagnak. Bár elérhető egyebek mellett az iOS, a BlackBerry és az Android rendszerek alatt is, ugyanez a Skype-ról is elmondható, nem beszélve
a facebookos videochat-integrációról. Maga a Skype több mint 600 millió regisztrációval rendelkezik, és a szolgáltatást egyszerre igénybe vevő felhasználók száma egy hónappal ezelőtt a 45 milliós határt is átlépte.
A bejelentett változások nem érintik a Microsoft üzleti kommunikációs megoldását. A Lync következő kiadásába ezzel együtt már komolyan "bele lesz drótozva" a Windows Messenger, illetve a Windows Azure infrastruktúráján működő Skype, amennyiben az azonnali üzenetküldőben lehetővé válik a Skype-felhasználók állapotának megtekintése, és hanghívásokat is kezdeményezni lehet feléjük. Ez a vállalat Lync Team blogja szerint egyszerre biztosítja majd az ügyfeleknek a széleskörű elérést, plusz a vállalati szintű menedzsmenteszközöket.