Néhány kiváltságos felhasználó már meghívást kapott, hogy tesztelje a néhány fiatal által fejlesztett új közösségi oldalt, a Diasporát. A Mashable újságírója el is kezdte az ismerkedést az egyelőre meglehetősen puritán rendszerrel.

A Diaspora projektet hivatalosan április 24-én jelentette be négy fiatal, akik elégedetlenek voltak a Facebook adatvédelmi politikájával. Terveikben egy olyan oldal megalkotását tűzték ki célul, amely ugyanolyan közösségi funkciókat nyújt, mint a ma létező szolgáltatások, ám egyetlen nagy, központi adattár helyett, ahol az összes felhasználó minden adata tárolódik, a felhasználók adatait saját számítógépük tárolná.

Zuckerberg is fizetett Az ötlet megvalósításához támogatások gyűjtésébe fogtak a Kickstarter nevű adománygyűjtő portálon. A fiatal fejlesztők 10 ezer dollárt szerettek volna összekalapozni, de körülbelül 200 ezer jött össze. Érdekesség: maga Mark Zuckerberg, a Facebook alapítója is adakozott - szerinte "fiatal önmagát" látja az ötletgazdákban.

Szeptember közepén nyilvánosságra került a rendszer pre-alfa kódja, ami gyakorlatilag egy olyan változatot jelent, amely a nagyközönség által még nem használható, ám szakértők már bele tudnak nézni, megállapítva az érkező szolgáltatás előnyeit, hibáit, lehetőségeit. Ez elég komoly kritikákat kapott, pont azon a területen (biztonság), ami miatt az egész kezdeményezés indult.


Forrás: Mashable

Alfa tesztbázis Pár napja elindult az alfa változat meghívásos tesztelése, amire lehetőséget kapott a Mashable munkatársa is. Tapasztalatait röviden annyiban lehetne összefoglalni, hogy több szempontból is kevés az, amit a Diaspora kínál. Ez még akkor is igaz, ha figyelembe vesszük, hogy az oldal még egyáltalán nem tekinthető befejezett állapotúnak.

A funkciók között a legtöbb közösségi oldalon felbukkanó lehetőségeket találjuk, sok hiányossággal és egy érdekes megoldással. Nem tudunk például ismerősöknek direkt üzenetet küldeni, vagy megjegyzést írni az üzenőfalukra. Nagyobb probléma, hogy nehéz megtalálni az ismerőseinket. Üzenetünket automatikusan elküldhetjük facebookos és twitteres fiókunkra is, ám arra nincs mód, hogy az ottani kapcsolatokra egy gombnyomással rákeressünk a Diaspora adatbázisában. Így egyelőre marad a kézi, egyenkénti keresés, már amennyiben ismerősünk hozzájárult ahhoz, hogy neve alapján kereshető legyen a rendszerben. Ez egy közösségi oldaltól meglehetősen furcsa húzás.

Érdekes aspektus Ami érdekessé teheti az új felületet, az az úgynevezett aspect-rendszer. Ez gyakorlatilag olyasmi, mint a Facebook Groups, de itt nem nyilvános, melyik kapcsolatunkat soroltuk be egy bizonyos területhez, vagy másképp fogalmazva, aspektushoz. Azaz senki nem fog megsértődni, ha nincs benne a Legjobb arcok vagy Értékes munkakapcsolatok elnevezésű csoportunkban, mert nem is fog erről értesülni. Ismerőseinket delegálhatjuk akár több csoportba is, majd ennek alapján üzeneteinket, képeinket küldhetjük kifejezetten a téma iránt érdeklődő mikroközösségnek.

Diaspora: két hét múlva nyit az anti-Facebook
Nem biztonságos a Diaspora

És körülbelül ennyiben ki is merülnek a Diaspora jelenleg elérhető funkciói. Arról egyelőre nincs hír, hogy a fejlesztők mikorra tervezik nyilvánossá tenni az oldalt, de láthatóan van még mit csiszolni a rendszeren.

Titkokat lophattak az OpenAI-tól

A még tavaly történt incidens során lehallgathatták a cég belső kommunikációs rendszerét, de kritikus kódhoz állítólag nem jutottak hozzá a támadók.
 
A kiberbiztonsági tanúsítási rendszerből kivettek egy olyan követelményt, amely hátrányosan érintette a nem uniós felhőszolgáltatókat.

a melléklet támogatója a 4iG Nyrt.

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.