A VoIP alapú üzenő és telefon alkalmazás kilépett a mobilos térből és most már a PC és a Mac előtt ülve is használható.
Aki egyszer is rákapott a Viberre vagy a WhatsApp-ra, az tudja, hogy mennyire furcsa munka közben a mobilt szorongatva üzenni valakinek. Pedig ez gyakran megtörténik, mivel az említett chat alkalmazásoknak nincs, vagy eddig nem volt számítógépes kliensük, így aki ezen a módon tartotta ismerőseivel a kapcsolatot, az a mobilhoz volt kötve.
Totális szinkron ■A 200 millió felhasználóval rendelkező Viber vezetői azonban úgy gondolták, hogy érdemes kiteljesíteni a képet, így tegnap elérhetővé tették a PC-s és Mac-es verziót (a linuxos kiadás is készül). A Viber így a Skype ellenlábasa lett, mivel némi túlzással ugyanazt nyújtja, sőt, még többet is. A szöveges üzenetek küldése, a hang és videóhívások indítása mindkettő szolgáltatásnál megvan, viszont a Viber megengedi, hogy a PC-n folytatott, aktív beszélgetést áttegyük mobilra, illetve fordítva. A lefolytatott beszélgetések, kontaktok, vagyis minden nyom, amit a Viberen hagyunk, az azonnal szinkronizálódik a különböző platformokon, vagyis frissítéssel sosem kell bajlódnunk.
Az Androidon, iOS-en, Windows Phone-on, BlackBerry-n (BB 10-en egyelőre nem), sőt, Badán is használható Viber egyelőre a mobilról mobilra történő videóhívást nem támogatja, és konferenciahívásokat sem indíthatunk, de ezt leszámítva ingyen nyújtja a korábban említett funkciókat. A kliens telepítésének feltétele, hogy valamelyik mobileszközünkön már fent legyen az alkalmazás, mivel a mobilszámunk megadása után oda érkezik egy négy számjegyű kód, aminek segítségével aktiválható a PC-s/Mac-es Viber.
Nincs benne üzlet - még ■A telepítés után ugyanazokat az infókat, névjegyeket látjuk, mint mobilon, és az üzenetek küldése, illetve hívások indítása is hasonló rendszerben, és ingyenesen, vagyis netes kapcsolaton keresztül zajlik. A fejlesztők arra is gondoltak, hogy ha a gép előtt ülünk, akkor a mobil ne jelezze, ha üzenetünk érkezik, hiszen a Viber érzékeli, hogy éppen melyik platformot használjuk, így csak azon keresztül kommunikált velünk. Ez azt is jelenti, hogy a beszélgetések mindig, mindegyik felületen megtalálhatók, visszakereshetők, illetve a törlésük után mindenhonnan eltűnnek.
A Viber ingyenes, az alkalmazás sehol sem jelenít meg reklámokat, nincsenek rejtett költségek, így felmerül a kérdés, hogy mi ebben az üzlet a Viber számára? A cég kommunikációja szerint egyelőre semmi, hiszen most a felhasználói bázis építése a cél, a jövőben azonban tervezik különböző prémium funkciók, szolgáltatások bevezetését, amiért már fognak előfizetési díjat kéni.
Azt azonban több helyen egyértelműen leszögezték, hogy a mostani alapfunkciókért (hanghívás, üzenetek küldése, video chat számítógépről) sosem kell fizetnünk, így nagy az esélye annak, hogy (egyebek mellett) a mobilról mobilra történő videóhívás lehet majd egyszer fizetős.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.