Bár a Windows 8 hivatalos premierje csak október 26-án lesz, már többeknek megadatik a lehetőség arra, hogy végleges verziót töltsön le belőle. Van, akik "örökbe" kapják, de aki igazán kíváncsi, 90 napos próbaverzióban is elérheti.
A legjobban azok járnak, akik tagjai a Microsoft valamelyik speciális programjának. A fejlesztők számára létrehozott MSDN (Microsoft Software Developer Network), valamint a rendszerüzemeltetőkre szabott TechNet előfizetői tegnaptól már tölthetik a Windows 8 RTM (Ready To Manufacture, azaz gyártásra kész) változatát a MSDN és TechNet oldalakról.

Egy nappal később, azaz mától azok az ügyfelek is letölthetik a Windows 8-at, akik rendelkeznek Microsoft Software Assurance szerződéssel. Ez egyfajta előfizetés a nagy mennyiségű licencekkel rendelkező vállalatok számára, amely többek között azt segíti elő, hogy a nagy számú telepítésre felkészülve korábban megszerezhessék a rendszert, és elkészíthessék belőle a telepítőkészleteket.

Augusztus 20-án tovább szélesedik a kör, amikor a Microsoft megoldásszállító-partnerei, többek között a Microsoft Action Pack előfizetői érhetik el az új operációs rendszert. Szeptember első napján az összes, Microsoft Software Assurance szerződéssel nem rendelkező mennyiségi licencelő is hozzájuthat a Windows 8-hoz - ezután követhezik az október 26-i dátum, amikor korlátozás nélkül, mindenki megvásárolhatja a rendszer számára megfelelő változatát.



Száz napig tárt ablak Ha viszont valaki, aki nem tagja a fenti programoknak és előfizetési konstrukcióknak, már most engesztelhetetlenül kíváncsi a végleges Windows 8-ra, szintén letölthet egy teljesen működőképes verziót. Az MSDN által kínált próbaverziót a telepítés után legkésőbb 10 napon belül aktiválni kell, ezután 90 napig működik (a weboldal alján találjuk a letöltő-linkeket, külön a 32 és 64 bites változatokhoz, a továbblépéshez csupán egy Live fiókra van szükség). Az így összesen 100 napra húzható próbaidőszak után a háttér feketére változik, és megjelenik egy üzenet, amely az ingyenes időszak lejártára figyelmeztet, majd pedig óránként automatikusan újraindul a rendszer.

Fontos, hogy folyamatosan használt, üzleti gépekre csak óvatosan kezdjük feltelepíteni a próbaváltozatot, mivel a Microsoft szerint ezt nem lehet majd végleges termékkel frissíteni, csupán teljes újratelepítésre lesz lehetőségünk.

A kipróbálható rendszer a Windows 8 Enterprise, azaz vállalatok számára kínált változata, amely több extra funkció is helyet kap. A Windows 7-ben bemutatott DirectAccess segítségével VPN használata nélkül csatlakozhatunk biztonságosan vállalati hálózatokhoz és távoli alkalmazásokhoz. A BranchCache szintén az előző operációs rendszerben mutatkozott be: a gyorsabb adatátvitel elősegítésére a fájlszerverekről vagy távoli hálózatokról származó adatokból gyorsítótárat hoz létre a saját számítógépen.

Szintén csak a vállalati Windows 8-ban található meg a jogosultság- és szabálykezelő AppLocker, valamint a Windows To Go, amely akár pendrive-ról vagy egyéb USB eszközről képes futtatni az operációs rendszert.

Az első fecskék: Windows 8-as tablet körkép
Minden szinten startra kész a Windows 8
Hagyomány és újítás: jönnek a Windows 8 hardveres kiegészítői

Japánban 3D nyomtatással húztak fel egy vasútállomást

Pillanatok alatt készen lettek vele, és spóroltak is rajta. Ha később is megfelelőnek bizonyul, más létesítmények újjáépítésénél is felhasználják majd az új technológiát.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.