Gondolt egy nagyot a Google, és egyik pillanatról a másikra teljesen fizetőssé tette cégek számára az eddig kisvállalati felhasználásra ingyenesen elérhető alkalmazáscsomagját. Akik már bent vannak, egyelőre megúszták, nekik továbbra sem kerül pénzbe az Apps.
Mostantól fogva minden újonnan csatlakozó cég, legyen az 3 vagy 300 fős, évi 50 dollárt (Európában, így itthon is 40 eurót) fizet felhasználónként a Google többek között levelezést, csoportmunkát, szövegszerkesztést és egyéb irodai alkalmazásokat biztosító szolgáltatáscsomagjáért.

A Google Apps mindezidáig a mindössze néhány főt foglalkoztató kisvállalkozások számára teljesen ingyenesen volt elérhető. Igaz, ez a változat nem tartalmazott több, vállalati felhasználásnál fontos kiegészítő szolgáltatást, amelyeket eddig kizárólag a prémium (azaz fizetős) verzió esetében nyújtott. 



Keserű csoki  A "mikulási ajándékot" kibontva kiderül, hogy azért annyira nem keserű a csoki, mint amennyire elsőre tűnt. Például a már a rendszerhez csatlakozott és a csomagot ingyenesen igénybe vevő vállalkozásoknak ugyanis továbbra sem kell fizetni. (Az persze kérdés, hogy ezt a kegyelmi állapotot meddig tartja fent a cég.) Másrészről aki fizet, az természetesen megkapja a fentebb említett extra szolgáltatásokat is. Azaz állandóan elérhető telefonos terméktámogatást, felhasználónként 25 gigabájtos levelezési tárhelyet és 99,9 százalékos rendelkezésre állást.

A Google hivatalos közleménye az árazási politika változását azzal indokolja, hogy a mostanáig élő struktúrában a kisvállalati és az egyéni felhasználók fiókjai gyakorlatilag összemosódtak, és előbbieknek sokszor várni kellett az új funkciók megjelenésére azért, mert a bevezetést késleltette a vállalati használatra való felkészítés. Ez a magyarázat sántít egy kicsit, hiszen a már csatlakozott milliónyi kisebb vállalkozás továbbra is használhatja az alap, egyéni felhasználókkal azonos funkcionalitású változatot, így amíg őket át nem terelik a prémium szekcióba, addig a fenti probléma ugyanúgy létezni fog. Ezért sem tennénk óriási összeget arra, hogy ez a felemás helyzet sokáig lesz érvényben.

Ideje számlázni ■ A keresőóriás szempontjából természetesen logikus lépés a kisebb céges felhasználóktól is pénzt kérni, hiszen az összeg nem akkora, ami komolyan megterhelné akármelyik egészségesen működő társaság költségvetését, viszont a sok 50 dollár hamar csinos méretű kupacba gyűlik még a Google eredménykimutatásában is. Azt láthatóan nem merték azonnal meglépni, hogy a már meglévő kisvállalati ügyfeleket belekényszerítsék a váltásba, de egy későbbi "kell vagy nem" szituációban vélhetően ebből a csoportból is jó arányban tudnak átvinni cégeket a fizetős konstrukcióba. A Google Apps megoldásait több éve használó dolgozók ezt a rendszert már minden bizonnyal megszokták, megértették, így egy esetleges váltásnál nem csak az alternatíva (mondjuk a Microsoft Office 365) ára, de a költözködés közvetlen és közvetett költségei is komoly tételként jelentkeznének.

Magyarországon a Google Enterprise - exkluzív interjú
Óriási lökést kap a hazai irodai szoftverszolgáltatások piaca

Az egyéni ügyfeleket valamint az oktatási intézményeket a mostani bejelentés nem érinti, számukra továbbra is ingyenesen vehető igénybe a levelezés és minden egyéb Google Apps alkalmazás. 

Harry Smithnek hívnak? Akkor buktad ezt a szoftvermérnöki állást!

A mesterséges intelligenciát használó toborzószoftverek állítólag nem szeretik az angolszász nevet viselő férfi jelölteket.
 
Ezt már akkor sokan állították, amikor a Watson vagy a DeepMind még legfeljebb érdekes játék volt, mert jó volt kvízben, sakkban vagy góban.
Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2010-2024 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.