Brutálisan rágyorsított a Tűzróka fejlesztésére a Mozilla: míg a negyedik változatot egy évnél is tovább is reszelték, az ötös átfutása fél év alatt marad.
A böngészőháború újra fellángolt 2011 elején, amikor az Internet Explorer 9 és a
Mozilla Firefox 4 szinte egyszerre jelent meg - ráadásul mindkettő esetében hosszasan elhúzott fejlesztés végére tettek pontot. A Mozilla fejlesztői azonban megelégelték a toporgást és a pattogósan fejlesztő Google Chrome után eredtek.
Turbó fokozaton ■ Kissé belassult a két legnagyobb részesedéssel bíró böngésző fejlesztése az utóbbi időkben. Az IE9 és a Firefox 4 cammogása mellett a Google gyakorlatilag 6-8 hét alatt fejleszt le egy teljesen új verziót a Chrome böngészőből a négy fázisú (nightly, dev, beta és végleges) munkaszervezésnek köszönhetően.
A Firefox most szintén hasonló metódusra váltott (ők a nightly, aurora, beta és Firefox fázisokat különböztetik meg), és úgy tervezik, hogy egyre és egyre gyorsabb verziófrissítésekre lesznek képesek. A Firefox 5 megjelenését június 21-re tették, amely csupán három hónappal követi a jelenlegi negyedik generációt. A tervek szerint ráadásul a Firefox 6 még gyorsabban jut el a virtuális tervezőasztalról a letölthető állapotig, mindössze két hónapos fejlesztés után augusztus végére várható.
Májustól tesztelhető ■ A Firefox 5 április 12-én éri el a funkcionálisan már működő aurora állapotot, május 17-étől pedig már a nyilvánosan is elérhető béta változat próbálgatható. A Mozilla szerint felhagynak azzal az óvatos móódszerrel, hogy béta verziók sokaságát zúdítják a bátor próbálkozók nyakába, a májusi betekintő után egy hónappal már a végleges böngésző érkezik. Innentől kezdve pedig egy rendszeres, 18 hetes verzióváltási ciklusra állnak át, ennek köszönhető a Firefox 6 augusztus közepére tervezett megjelenése is.
Hogy elérjék ezt a sebességet, a Mozilla fejlesztői változtatnak az új technológiák beépítésének eddigi gyakorlatán és szintén megújítják a patchelés folyamatát. Alverzióként csak a kritikus sérülékenységek javítását adják majd ki, minden más újdonságot csak a következő teljes verzióba építenek be, így elkerülve az elaprózódást. Az elemzők első hulláma örömmel fogadta az új metódust, a "nagyközönség" reakciója persze még nem mérhető.