Magyarországon is bemutatta legújabb csúcs-munkaállomását a HP: a vállalat barátságos szörnyet alkotott. Csak az a kár, hogy nem is emberi pénztárcára szabták az árát.
Immár Magyarországon is kereskedelmi forgalomba került a HP egybegépeinek, azaz All-in-One PC-inek legbrutálisabb darabja, a Z1 munkaállomás. A masina gyors kipróbálása alapján bizton állítható, hogy mostantól az Apple csúcsdesktopjaival szemben végre a PC-s tábornak is megszületett a "bezzeg gépe", amivel nyugodtan vissza lehet vágni az almás fanatikusoknak. És igen, annyiba is kerül, mint egy iMac... sőt.

Új világ az asztalon Ahogy a magyar bemutatón elhangzott, a HP óriási fantáziát lát a monitorral egybeépített, stílusos asztali gépekben. Az All-in-One (AiO) koncepció valóban működni látszik, a gyártó adatai szerint nemzetközi szinten több ilyen számítógépet adnak el, mint amennyivel a hagyományos toronydesktopok forgalma csökken. Így az egybegépek tulajdonképpen megmentik, és egyelőre életben tartják a sokak által már minden szinten elásott PC-piacot, és ezzel a HP hányatott sorsú PC-üzletágát is. Tény, hogy egy ilyen gépet már nem rejtegetünk az asztal alatt, mint a hagyományos PC-k gyakran böszme házait: egy AiO nem csak stílusossága miatt mutat jól, de a gyártó ügyes megoldásai miatt hallhatóan (illetve épp hallhatatlanul) halkak is, ezért a "8 óra munka" végeztével sem a sipító ventillátorok hangja zeng a fülünkben még hazaérve is.



A HP PC-eladásainak jelenleg 20-23 százalékát már az egybegépek teszik ki világszerte az otthoni szegmensben, üzleti felhasználásra pedig már a vásárlók harmada választ ilyen gépet. Európában, főleg errefelé, a keleti régióban még nem indult be ilyen szinten az újfajta modellek terjedése, de az előrejelzések alapján a gyártó idén várja itt a meredek felfutást.

Igyekeznek is meglovagolni az új trendet: az AiO gépek promóciója általában arra épül, hogy az emberek jó része csak divatból vásárol ultrahordozható eszközöket, például tableteket, miközben gyakran mégis helyhez kötötten használja ezeket. Az AiO PC-k viszont erősebb hardveres háttér, nagyobb funkcionalitás mellett kínálják a mobil eszközök lehetőségeinek jó részét (a kisebb képernyővel szerelt egybegépek kijelzője például ugyanúgy érintős). A HP egyik jellemző szlogenje szerint "még senki sem hagyta a desktopját egy taxi hátsó ülésén": így kell stílusosan előre menekülni a nagyot bukott TouchPad tablet utáni űrben.

Gyönyörű szörnyeteg Az AiO kategória HP-s csúcsa a Z1 munkaállomás, amely több kiépítésben is rendelhető. Ami mindegyikben megegyezik, az a 27 hüvelykes átmérőjű IPS kijelző, melynek felbontása 2560x1440 képpont, betekintési szöge pedig 178 fokos - igyekeztünk a helyszínen rácáfolni erre, de még a késő tavaszi ellenfényben is minden irányból tiszta és színgazdag képet láttunk. A szálcsiszolt fém és minőségi műanyag keverékéből kialakított házban a választott kiépítéstől függően Intel Core i3-2120, Xeon E3-1245 és E3-1280 processzor dolgozhat, maximum 32 gigabájt RAM mellett.

Összesen 3 merevlemezt szerelhetünk a kijelző mögé legózott házba - természetesen a HP kínál SSD-t is, valamint az Intel legújabb Smart Response Technology megoldását, amely tulajdonképpen egy hagyományos merevlemez és egy 20-24 gigabájtos flash tároló hibridje. Az automatikusan tanuló megoldás a használati szokások alapján a gyorsabb flash tárhelyre másolja a gyakran kezelt fájlokat (értelemszerűen főként az operációs rendszer elemeit, a Windows lapozófájlját és hasonló sebességigényes adatokat). A rendszer felé azonban a dupla tároló egyetlen meghajtónak látszik, miközben "SSD-közeli" sebességet kapunk.



Zseniálisan oldották meg a Z1 mellett több más AiO modellben is elérhető "szerszámmentes szerelés" funkciót. A helyszínen kipróbálva pár pattintással és húzással gyakorlatilag atomjaira bonthattuk, majd újra összerakhattuk a gépet: minden főalkatrészt jól látható, könnyen hozzáférhető fülekkel és tartókkal láttak el, amivel még a pénzügyi vezető nyári munkán lévő kisfia is gond nélkül kicserélhet egy merevlemezt vagy épp grafikus vezérlőt anélkül, hogy csavarhúzó után kelljen nyúlkálnia.

Az egyetlen ok, amiért nem lehet zavartalanul szerelembe esni egy Z1-gyel, az az árcédula: a Core-i3 processzoros alapkiépítésért is félmillió forintot kérnek, a durvább, Xeon alapú konfigurációk árcédulájára pedig egyelőre rá se mertünk kérdezni. Ennek ellenére a HP szerint a világon mindenhol megvan az a vásárlói réteg, amelynél összetalálkozik a megfelelő méretű pénztárca és a technológia legújabb termékei iránti érdeklődés - a kategóriába eső vásárlók tehát mostantól itthon is magukhoz ölelhetik új kedvencüket, amelynek egy részletesebb teszt erejéig hamarosan mi is nekiesünk. A Z1 mellett azonban azért akad több, mérsékelten költséges AiO gép, amelyekkel a gyártó igyekszik meggyőzni otthoni és irodai ügyfeleket, ráadásul május 9-én Amerikában újabb egybegépek mutatkoznak majd be.

A HP PC-üzletága látja a fényt az alagút végén
2014-re elköltözünk a PC-kről
Az Android öt éven belül lehagyja a Windowst

Felvásárlási lázban ég a Siemens

Miközben a német vállalat alig egy hete zárta le az Altair 10,6 milliárd dolláros felvásárlását, tegnap már a kutatásfejlesztést támogató programokat kínáló Dotmatics 5,1 milliárd dolláros akvizíciójáról adott ki közleményt.
 
Körképünkben áttekintjük, hogy szűkebb és bővebb környezetünkben mit sikerült elérni a digitális gazdaság és életvitel felé vezető úton. Spolier: nem állunk olyan rosszul, mint gondolná, és nem állunk olyan jól, mint szeretné.

a melléklet támogatója a One Solutions

CIO KUTATÁS

AZ IRÁNYÍTÁS VISSZASZERZÉSE

Valóban egyre nagyobb lehet az IT és az IT-vezető súlya a vállalatokon belül? A nemzetközi mérések szerint igen, de mi a helyzet Magyarországon?

Segítsen megtalálni a választ! Töltse ki a Budapesti Corvinus Egyetem és a Bitport anonim kutatását, és kérje meg erre üzleti oldalon dolgozó vezetőtársait is!

Az eredményeket május 8-9-én ismertetjük a 16. CIO Hungary konferencián.

LÁSSUNK NEKI!

Amióta a VMware a Broadcom tulajdonába került, sebesen követik egymást a szoftvercégnél a stratégiai jelentőségű változások. Mi vár az ügyfelekre? Vincze-Berecz Tibor szoftverlicenc-szakértő (IPR-Insights) írása.

Nyílt forráskód: valóban ingyenes, de használatának szigorú szabályai vannak

Különösen az early adopter vállalatoknak lehet hasznos. De különbözik ez bármiben az amúgy is megkerülhetetlen tervezéstől és pilottól?

Sok hazai cégnek kell szorosra zárni a kiberkaput

Ön sem informatikus, de munkája során az információtechnológia is gyakran befolyásolja döntéseit? Ön is informatikus, de pénzügyi és gazdasági szempontból kell igazolnia a projektek hasznosságát? Mi közérthető módon, üzleti szemmel dolgozzuk fel az infokommunikációs híreket, trendeket, megoldásokat. A Bitport tizennegyedik éve közvetít sikeresen az informatikai piac és a technológiát hasznosító döntéshozók között.
© 2025 Bitport.hu Média Kft. Minden jog fenntartva.